Haftanın Manzarası

Suudi konsolosluğunda DEAŞ usulü vahşet: 15 dakikada parçaladılar

Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’na girdikten sonra kendisinden bir daha haber alınamayan Washington Post yazarı Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın canice katledildiğine dair önemli bilgiler ortaya çıktı. Yeni Şafak gazetesi konsoloslukta işlenen vahşi cinayetin ses kaydına ulaştı. Konsolosluğa belge almak için gelen Cemal Kaşıkçı’nın sorguya alındığı ve burada önce parmaklarının koparıldığı ardından da kafası kesilerek öldürüldüğü belirlendi. Kayıtların birinde apar topar Riyad’a kaçan Başkonsolos Muhammed Uteybi’nin “Bu olayı dışarıda yapın. Benim başımı belaya sokacaksınız” dediği, cevap olarak ise “Yaşamak istiyorsan sus!” diye tehdit edildiği belirlendi. El Cezire televizyonu ise Cemal Kaşıkçı’nın Konsoloslukta nerede öldürüldüğü tespit edildiğini duyurarak, cesedin 15 dakikada parçalandığını açıkladı. El Cezire’nin haberine göre, Cemal Kaşıkçı Konsolosluğa girer girmez birkaç kişinin saldırısına uğradı. El-Cezire’de Türk bir kaynağa dayandırılan ifadeler şöyle: “Adli tıp uzmanı Salih el Tubaygi, Kaşıkçı’nın cesedini 15 dakikada parçaladı. Tubaygi, Kaşıkçı’nın cesedini parçalarken yardımcıları da kesilen parçaları paketliyordu.”

Danıştay yetkisini Eminağaoğlu haddini aştı

İlköğretim okullarında ‘Öğrenci Andı’ uygulamasını kaldıran yönetmelik hükmü, Danıştay 8’inci Dairesi tarafından iptal edildi. Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, “Anayasamıza göre Danıştay, yerindelik denetimi yapamaz, idarenin yerine geçerek karar veremez” sözleri ile kararı eleştirirken, Meclis Anayasa Komisyonu Başkanı ve Adalet eski Bakanı Bekir Bozdağ ise “Danıştay anayasa ve yasayı alenen çiğnemiştir” dedi. Milli Eğitim Bakanlığı, “Söz konusu karar henüz kesinleşmemiştir. Hukuki süreç devam etmektedir” açıklamasını yayınladı. ‘Öğrenci Andı’ kararını sosyal medyada yorumlayan Eski Cumhuriyet Savcısı ve CHP üyesi Ömer Faruk Eminağaoğlu ise farklı bir tartışmanın fitilini ateşledi. Andın yazarı Reşit Galip’in Türkçe ezanın da mimarı olduğunu hatırlatan Eminağaoğlu, “Türkçe ibadeti ve Türkçe ezanı beklediklerini de” açıkladı. Eminağaoğlu’nun sözleri sosyal medyada tartışma konusu oldu. 1932 yılında Milli Eğitim Bakanlığı görevine getirilen Reşit Galip, Öğrenci Andı’nın yazarı olduğu gibi, Cumhuriyet’in ilk yıllarında uygulanan ezanın Türkçeleştirilmesinin de mimarlarındandı.

Nijerya’dan gelip Kayseri’de cennete uçtu

İmam hatip eğitimi için geldiği Türkiye’de beyin kanaması sonucu yaşamını yitiren 14 yaşındaki Nijeryalı Abdulfathi Olamigoke, ailesinin isteği üzerine Kayseri’de toprağa verildi. Uluslararası İlahiyat Programı ve Uluslararası İmam Hatip Lisesi Programı kapsamında 7 Ekim’de Türkiye’ye gelen Nijeryalı Abdulfathi Olamigoke, Kayseri’deki Uluslararası Şehit Ömer Halisdemir Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde eğitimine başlamıştı. Okuluna ve arkadaşlarına alışma heyecanı yaşayan Abdulfathi, okula yerleştikten 4 gün sonra arkadaşlarıyla oyun oynarken fenalaştı. Kayseri Şehir Hastanesine kaldırılan ve beyin kanaması geçirdiği anlaşılan Abdulfathi, müdahaleye rağmen kurtarılamadı. Cenaze için Türkiye’ye gelecek maddi durumu olmayan baba Nurudeen Olamigoke, okul müdürüne e-posta göndererek, oğlunun Kayseri’de defnedilmesini istedi. E-posta’sında, “Kutsal İslam beldesi olan Türkiye’de çocuğumuzu defnedilmesini istiyoruz” ifadelerini kullanan baba, diğer oğlunun da eğitim için Türkiye’ye kabul edilmesini istedi. Abdulfathi Olamigoke’nin cenazesi, il müftülüğünce düzenlenen törenle arkadaşları ve öğretmenlerinin gözyaşları eşliğinde Kayseri’deki İldem Mezarlığı’nda defnedildi.

Atina’nın yine krizi tuttu

Doğu Akdeniz’de doğalgaz arayan sismik araştırma gemisi Barbaros Hayreddin Paşa, Yunan savaş gemisi HS Nikiforos Fokas tarafından taciz edildi. Devreye Aksaz Üssü’ndeki donanma girdi. TCG Giresun Fırkateyni öncülüğündeki firkateynler, hücumbotlar ve denizaltılar Barbaros’a refakat ederek, Yunan gemisini engelledi. Dışişleri de Atina’yı uyardı. Yeni Şafak’tan Kıymet Sezer’in haberine göre Barbaros Hayrettin Paşa Sismik Araştırma Gemisi, 16 Ekim gecesi Antalya İstasyonu’ndan yayınlanan bir duyuru ile açılarak önceki gece görev bölgesine ulaştı. Barbaros’un görevlendirildiği bölgenin son dönemde paylaşım planlarını arttıran Yunanistan, Mısır ve Rum Yönetimi’nin tek yanlı ilan ettiği Münhasır Ekonomik Bölgelerin kuzey sınırında bulunduğu öğrenildi. Barbaros’un harekete geçmesi Yunanistan’da büyük rahatsızlık yarattı. Yunanistan Genelkurmayı, HS Nikiforos Fokas Fırkateynini, halen Baf batısında bulunan Barbaros Hayrettin Paşa Sismik Araştırma Gemisi’ni engellemek üzere görevlendirdi.

Hedef gösterdiler
Yunan basınında, HS Nikiforos Fokas Fırkateyni’nin Barbaros’u engellediği haberi Barbaros’un Akdeniz’deki konumunu gösteren ‘Marinetraffic’teki harita görüntüsü ile yayınlandı. Ardından Barbaros’un Kıbrıs adası batısındaki faaliyetlerine yönelik olarak Türkiye’nin Yunanistan Büyükelçiliği Müsteşarı Yunan Dışişleri Bakanlığı’na çağrılarak, sözde kıta sahanlığı ihlallerine karşı uyarıldı. Ancak Yunanistan, kıta sahanlığı olarak Antalya Körfezi dışındaki alanları Yunanistan’a ait kabul ettiğinden bu uyarıları yerinde bulunmuyor. Dışişleri Bakanlığı, ,”Yunanistan’a bölgede bir tırmanmaya neden olacak davranışlardan uzak durmasını salık veriyoruz” açıklamasını yaptı.

Kazaları yüzde 17 azalttı

İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy, maket trafik polisi araçları sayesinde son 1 yıl içinde kazaların yüzde 17,4 oranında azaldığını açıkladı. Türkiye’de her yıl 1 milyon yeni aracın trafiğe çıktığını söyleyen Ersoy, alınan tüm önlemlere rağmen halen yılda yaklaşık 7 bin kişinin hayatını kaybettiğini belirtti. Ersoy, trafik kazalarında günlük ortalama 20 kişinin yaşamını yitirdiğine dikkat çekerek şunları söyledi: “Türkiye’de ‘kara nokta’ dediğimiz kazaların, özellikle ölümlü kazaların çok olduğu yerleri tespit ettik. Buralarda yalnızca maketlerle denetim yapmıyoruz, sürekli denetimlerimizi de devam ettiriyoruz. 582 noktaya maketleri koyduk, bunları ışıklandırdık. Maket koyduğumuz, ‘kara nokta’ diye tabir ettiğimiz yerlerde geçmiş yıllara göre son 1 yıl içinde trafik kazalarında yüzde 17,4 oranında azalma sağlandı. Buradaki iyi hali görünce ülke genelinde daha da çok yaygınlaştırmaya karar verdik.” Ersoy, maket polis araçlarının maliyetinin bin 500 lira olduğunu açıkladı.

Benzer konular