Haftanın Manzarası

PAPAZ GİTTİ KRİZİ KALDI

Türkiye ile ABD arasında siyasi ve ekonomik kriz çıkmasına neden olan, Rahip Brunson casusluktan yargılandığı davada 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı. Kararda, gizli tanıkların daha önce Brunson aleyhinde verdikleri ifadeleri geri çekmesi etkili oldu. Ev hapsi cezası ve yurt dışı yasağı kaldırılan Brunson, askeri bir uçakla ülkesine döndü. Cumhurbaşkanlığı, “Türkiye hukuk devletidir” ifadeleri ile kararı değerlendirirken ABD Başkanı Trump ise “Yakında evde olacak” dedi.
Terör örgütleri FETÖ ile PKK adına suç işlediği ve casusluk yaptığı iddiasıyla hakkında 35 yıl hapis cezası istenen ve ev hapsinde olan ABD’li din adamı Andrew Craig Brunson’a, 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası verildi. Hükümle birlikte serbest bırakılan Brunson’ın ev hapsi ve yurt dışı yasağı kaldırıldı. İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesinde Cuma günü görülen duruşmanın öğleden sonraki oturumuna Brunson ve avukatı katıldı. Duruşmayı, yabancı basın mensupları ile Brunson’ın eşi Norine Brunson, ABD’nin Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Jeffrey M. Hovenier, bazı yetkililer ve kilise görevlileri de takip etti. Brunson’ın avukatı İsmail Cem Halavurt, müvekkilinin adli kontrol hükümlerine harfiyen uyduğunu belirterek, “Tanıklarımız var. Dinlenmesini talep ediyoruz. Müvekkilimin cep telefonları raporları geldi. Telefonları sanığın çocukları tarafından kullanıldığının tespit edilmesi, savunmamızı desteklemiştir. “ dedi. Brunson, “Savunmamı avukata bırakacağım. Masum bir adamım. Beraatimi talep ediyorum. Savunmamı avukatıma bırakıyorum. İsa’yı seviyorum. Türkleri seviyorum.” dedi.

“DAĞ FARE DOĞURDU”

İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davada kararın açıklanmasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Andrew Craig Brunson’un avukatı İsmail Cem Halavurt, müvekkilinin savcının verdiği mütalaayla üzüldüğünü ancak kararın açıklanmasıyla sevindiğini dile getirdi. Halavurt, “ Bugün tanık ifadelerini dinleyince ‘dağ fare doğurdu’ gibi bir şey oldu. Müvekkilimizin bu kadar mağdur edilmesi, Türkiye’nin mağdur edilmesine gerek yoktu. Keşke tutuksuz bir şekilde yargılansaydı. Karar biraz süratli oldu, biz yine hazırlığımızı yapmıştık, olabileceğini tahmin ediyorduk. Zaten ertelenmesi gereksizdi.” dedi. ABD’li din adamı Brunson’ın Türkiye’yi sevdiğini ancak oluşan güvenlik kaygıları nedeniyle yurt dışına çıkmayı tercih ettiğini dile getiren Halavurt, çıkış organizasyonuyla ilgili ABD’li yetkililerin çalışma yaptığını söyledi.

TÜRK MAHKEMELERİ EMİR ALMAZ

Karar üzerine bir açıklama yayınlayan Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, ABD Başkanı Trump’a mesaj yolladı. Altun şunları kaydetti: “ABD başkanı Donald Trump’a bir kez daha hatırlatmak isteriz ki, Türkiye demokratik bir hukuk devletidir ve Türk mahkemeleri bağımsızdır. Türk mahkemeleri gibi Türkiye Cumhuriyeti devleti de hiçbir organ, makam, merci ya da kişiden talimat almaz.”

KARARA GÜVENELİM

Hakimler ve Savcılar Kurulu Başkanvekili Mehmet Yılmaz, ABD’li din adamı Andrew Craig Brunson’ın yargılandığı davayla ilgili, “Mahkemenin kararına güvenelim, izleyelim. En adil sonuca onlar varacaktır.” dedi. Yürüyen bir yargılama hakkında konuşmasının, fikir söylemesinin doğru olmayacağını belirten Yılmaz, “Yürüyen bir yargılama hakkında yorumda bulunmam, bir bilgi vermem, aktarmam kendime duyduğum saygıyı azaltır. Hayatım boyunca hiçbir yürüyen yargılama hakkında konuşmadım.” diye konuştu.

ÇOK ÇALIŞTI

ABD Başkanı Donald Trump, İzmir’de görülen davada hükümle birlikte serbest bırakılan Brunson hakkında Twitter hesabından açıklamalar yaptı. Trump, paylaşımında “Dualarım ve düşüncelerim Papaz Brunson’la. Umut ediyorum ki kısa süre içerisinde evine geri dönecektir” ifadesini kullandı. Daha sonra bir paylaşımda daha bulunan Trump, “Papaz Brunson serbest bırakıldı. (Kendisi) Yakında evde olacak.” ifadesine yer verdi. Ayrıca Trump, yine Twitter üzerinden yaptığı farklı bir paylaşımında Brunson için çok çalıştığını bildirdi.

***

FETÖ vahşeti saniye saniye kamerada

FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Genelkurmay Başkanlığı karargahını işgal eden cuntacıların zırhlı araç içindeki sivil vatandaş Yusuf Çelik’i şehit etmesine ilişkin görüntüler ortaya çıktı. Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesince görülen Genelkurmay Başkanlığındaki eylemlere ilişkin “Çatı” davası dosyasına giren görüntülere göre Çelik, saat 00.50’de kameranın açısına giriyor. Kahraman Çelik, kurşunlardan korunmak için dağılan kalabalığın arasından çıkarak darbecilerin tehdit ateşine rağmen tankların üzerine yürüyor. Kahramanın kararlığı karşısında silaha sarılan son üç rakamı “624” olan tankın kulesindeki darbeci, Çelik’i göğsünden vuruyor. Yere düşen Çelik’in yardıma koşan vatandaşları da hedef alan darbeci asker, ilk yardım yapılmasını engelliyor. Bir süre sonra yaralı Çelik, ayaklarından sürüklenerek “252152” plakalı Kobra aracına bindirilerek Meclis kavşağı istikametinden götürülüyor. Genelkurmay Güney Nizamiye’den karargaha giriş yaptığı kameralara yansıyan Kobra araç, saat 01.31’i gösterdiği sırada dur kalk yaparak Genelkurmay karargahı içindeki Ayyıldız bölgesine geliyor. Biraz ilerledikten sonra tekrar duran zırhlı aracın arka kapısı açılıyor ve kameralara net bir şekilde yansıyan görüntülerde, araç içindeki askerler yaralı Çelik’e yoğun bir şekilde şiddet uygulanıyor. Yaklaşık bir dakika sonra hayatını kaybettiği anlaşılan Çelik, askerler tarafından tekmelenerek araçtan yola atılıyor. Cansız bedeni dakikalarca yolun ortasında duran Çelik’in naaşı tankçı sınıfından bir rütbelinin talimatıyla askerlerce sürüklenerek ağaçlık alana taşınıyor. Darbe girişiminin püskürtülmesinden sonra yeniden olay yerine gelen Kobra aracındaki askerlerin, şehit Çelik’in bedenini telaşlı bir şekilde aramaları da kameralar tarafından kaydediliyor.

***

‘Gelin gömün’ diyorlar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suriye’nin kuzeyinde Münbiç’i çukurlarla çevreleyen terör örgütü YPG/PKK’ya müdahale edileceğinin mesajını verdi. Isparta’da Uzman Erbaş Komando Temel Kursiyerleri Bröve Takma töreninde konuşan Erdoğan, “Çok yakında komandolarımızla Fırat’ın doğusundaki terör yuvalarını darmadağın edeceğiz” dedi. Erdoğan, ekonomiyle ilgili olarak “önümüze çıkartılan engeller ne olursa olsun ya bir yol bulacak ya bir yol yapacak ve onu mutlaka aşacağız” ifadesini kullandı. Erdoğan daha sonra başka bir programda yaptığı açıklamada ise dikkatleri terör örgütü PKK’nın ABD desteği ile hendekler kazdığı Münbiç’e çekti. Erdoğan, “Şimdi de Münbiç’te kanallar açıyorlar. Bu ne demektir biliyor musunuz? Evet ‘biz mezarı hazırladık, gelin defin merasimini yapın’. Oraya da gidilecek, niye? Çünkü bize söz verdiler, ‘90 günde burayı terk edeceğiz’ dediler, terk etmediler. Gereği yapılacak” dedi.

Hendekleri ABD kazdırıyor

Irak’ın kuzeyinden Suriye’nin kuzeydoğusuna askeri ve lojistik sevkiyatları devam eden ABD ordusu, ilçedeki YPG/PKK unsurlarına da destek gönderdi. ABD’nin sevk ettiği tırlar üzerinde ilçeye 4 adet iş makinesi getirilerek YPG/PKK’ya verildi. 3 adet buldozer ve bir ekskavatörden oluşan iş makinelerinin sevkiyatına ABD askerleri eşlik etti. Terör örgütü YPG/PKK, mevcut ekskavatör ve buldozerleri çukur kazma ve alt yapı çalışmalarında kullanılıyor. Anadolu Ajansı, 5 Ekim’de terör örgütü YPG/PKK’nın Münbiç kent merkezini çukurlar ve siperlerle çevreleyerek, ilçede varlığını sürdürdüğünün görüntülerini yayınlamıştı.

300 milyon insan depresyonda

Psikiyatri, halk sağlığı ve nörobilim alanında 28 küresel uzman ile hastalar ve savunucu grupları tarafından hazırlanan Lancet Komisyonu raporunda, ruh sağlığı konusunda dünya çapında büyüyen krizin insanlar, toplumlar ve ekonomiler üzerinde kalıcı zararlara yol açabileceği vurgulandı. Raporun başyazarı Harward Tıp Okulundan Profesör Vikram Patel, son 25 yılda ruh sağlığı rahatsızlıklarının toplumların “çarpıcı şekilde” arttığına işaret ederek, “Durum, aşırı derecede vahim ama hiçbir ülke bu konuda yeterince yatırım yapmıyor. İnsanlarda ruh sağlığı kadar başka hiçbir sağlık durumu ihmal edilmedi.” diye konuştu. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından yapılan tahminlerde, dünya çapında yaklaşık 300 milyon insanın depresyon, 50 milyon insanın bunama yaşadığı, 23 milyon insanın şizofren ve 60 milyonun da bipolar bozukluğu rahatsızlığından etkilendiği kaydedildi.

Benzer konular