Haftanın Manzarası #33

Adnan Oktar’ın Alamut Kalesi yıkılıyor

Lüks yaşamı, televizyon şovları ve etrafındaki estetik güzeli kadınlarla gündeme gelen Adnan Oktar’ın, sapkın bir tarikata dönüşen dini yaşamını şekillendirdiği “Alamut Kalesi”ne kapsamlı bir operasyon düzenlendi. Özel harekat polislerinin helikopter destekli operasyon düzenlediği Kandilli’deki villasından kaçarken yakalan Oktar’ın İsrail ajanlığı ve FETÖ bağlantıları ortaya çıkarıldı. Oktar’ın reşit olmayan kız çocukları ve çok sayıda kadını alıkoyup Hasan Sabbah gibi “sahte bir cennet” kurduğunu ise mağdurlar anlatıyor.

Geçtiğimiz hafta büyük bir operasyon düzenlenen Adnan Oktar örgütünün, yabancı istihbarat örgütleri ve FETÖ ile bağlantıları deşifre oldu. 15 yıldır İsrail’e maddi destek karşılığında bilgi aktardığı belirlenen Adnan Oktar’ın, 17-25 Aralık sonrası FETÖ’cü Tuncay Opçin ve Mehmet Baransu ile de yüz yüze görüştüğü tespit edildi. Adnan Oktar, Oktar Babuna, Didem Ürer ve Manken Gökhan Barlan’ın da yakalandığı operasyonda, gözaltı sayısı 200’i geçti. Şüphelilerin İstanbul Emniyeti’ndeki işlemleri devam ederken, dosya kapsamındaki iddialarla ilgili çok çarpıcı detaylar gün yüzüne çıktı. Polisin tespitlerine göre, Adnan Oktar ve örgütünün finans kaynağı İsrail. Oktar’ın İsrailli birçok bürokrat ve din adamı ile yakın ilişki içerisinde olduğu belirlendi. Oktar, yaklaşık 15 yıldır maddi destek karşılığında kendisinden istenilen bilgileri İsrail’e aktarmakla görevliydi. Yeni Şafak’ta Hamdi Koçoğlu imzası ile yayınlanan habere göre soruşturma ilerledikçe Adnan Oktar örgütünün, terör bağlantıları da aydınlanıyor. Oktar’ın casusluk faaliyetlerinin yanı sıra Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile de bağlantıları tespit edildi. Adnan Oktar’ın FETÖ’den tutuklu Mehmet Baransu ve firari Tuncay Opçin’le 17/25 Aralık hükümeti hedef alan operasyonların ardından defalarca yüz yüze görüşerek irtibat kurduğu belirlendi. Görüşmelerle ilgili delillere ulaşan İstanbul polisi, Oktar ile iki FETÖ’cü arasındaki görüşmelerde, Türkiye Cumhuriyeti’ni hedef alan örgütsel planların konuşulduğunu belirledi.

İKİ NUMARA DİDEM ÜRER
İstanbul polisi, 2 yıl süren teknik ve fiziki takip sırasında, örgütün içyapısını ortaya koyan bilgilere ulaştı. Tespitlere göre; örgüt yapılanmasında kadınlar, “bacılar”, “imam bacılar” ve “bacı imamları” olarak 3 gruba ayrılıyor. Erkekler ise “kardeşler”, “imam kardeşler” ve “kardeş imamları” olarak ayrılıyor. Adnan Oktar’ın liderliğini yaptığı örgütün ikinci isminin ise Didem Ürer olduğu ifade edildi.

TURNİKE SİSTEMLİ TECAVÜZ ÇARKI
Polisin yaptığı çalışmada örgütün “turnike” sistemi adı altında bir tecavüz çarkı kurduğu öne sürüldü. İddiaya göre, örgüte üye olan bir erkek tarafından yapıya kazandırılan kadınlar, önce bir süre lüks hayat içerisinde yaşıyor. Daha sonra ise bloklardan oluşan lüks villalarda tutuluyor. Kadınlar buralarda defalarca tecavüze uğruyor. Psikolojik dirençleri kırılan kadınlar, örgüte tabi oluyor. İddiaya göre, kadınlar daha sonra kendilerini turnikeden çıkaran örgüt liderlerine biat ediyor.

KADINLAR 5 YIL ÖNCESİNİ BİLMİYOR
Bu süreçte yaşadıkları karşısında dayanamayan kadınlara ise bağımlılık yapan sakinleştiriciler veriliyor. Yapılan çalışmalarda, turnike sisteminden çıktıktan sonra örgüte dahil olan kadınların karşı çıkması halinde, kaş kazıtma, saç kestirme ve darp gibi cezalar verildiği belirtildi. Uygulamaların ardından yeniden turnike sistemine sokulduğu iddia edilen kadınlardan bazılarının yıllarca esir tutulduğu öne sürülüyor. Günlük hayattan bilgileri olmayan bazı kadınların 5 yıl önce yaşananlardan dahi haberdar olmadıkları öğrenildi.

LÜKS DÜŞKÜNÜ ANNELER
Örgüt içerisinde meydana gelen tecavüz ve cinsel saldırılar sonrası 35 kişinin, daha fazla dayanamayarak şikâyetçi olduğu belirtildi. Mağdurlardan 15’inin 11 -17 yaşları arasındayken cinsel saldırıya uğradığı, 20 kadının da defalarca tecavüze uğradığı ifade edildi. Beş yıl önce 11 yaşındayken örgütte A.O. tarafından cinsel saldırıya uğradığı öne sürülen çocuğun annesi hakkında da işlem yapıldığı belirtildi. İsmi gizli tutulan 16 yaşındaki başka çocuğun da annesi tarafından örgüte götürüldüğü iddia edildi.


Trump, hayranlığını gizlemedi:
“Kazanan Adam”

ABD Başkanı Donald Trump ile Başkan Recep Tayyip Erdoğan arasındaki diyalog NATO Zirvesi’ne damga vurdu. Brüksel’deki zirvede buluşan iki liderin gerçekleştirdiği sohbetlerden bazı detaylar ortaya çıktı. Erdoğan ve Trump ilk olarak NATO’nun tarihi ve faaliyetlerini anlatan serginin ardından helikopter gösterisini izlemeye birlikte yürümüştü. Erdoğan, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile ikili görüşmeye giderken, ABD Başkanı Trump ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile sohbet etmişti. Erdoğan ve Trump, önceki günkü devlet ve hükümet başkanları çalışma yemeği öncesinde üçüncü kez sohbet etmişti. Başkan Erdoğan, Almanya Şansölyesi Merkel ile ikili görüşmeye giderken ABD Başkanı Donald Trump ile samimi bir şekilde tokalaştı. Sabah’ta yer alan habere göre Trump, bu sırada Başkan Erdoğan’ı işaret ederek, “İşte kazanan adam. Onu seviyorum” dedi. Trump, bu sırada “En iyi ve en kolay anlaştığım adam” ifadesini de kullandı.

Yıldırım’a “şiirli” şeref madalyası:
“Dostluk sen yanı başımızda kalırsın”

TBMM Başkanı ve Türkiye Cumhuriyeti 27. Başbakanı Binali Yıldırım’a Devlet Şeref Madalyası Tevcih Töreni’nde konuşan Başkan Recep Tayyip Erdoğan duygu yoğunluğu yüksek cümleler sarf etti. “Ehl-i hünerin kadrini, kıymetini bilmek de hünerdir” diyen Erdoğan, Yıldırım’ın 2002’den beri AK Parti hükümetlerinde aldığı görevlerle, ülkenin kalkınması, milletin refahı ortaya koyduğu çabalarla herkesin gönlünde müstesna bir yer edindiğini bildirdi. “Önce yoldaş, sonra yol” atasözüne atıfta bulunan Erdoğan, hayatın her alanında yol arkadaşlığının, gönül dostluğunun önemli olduğuna işaret ederek, “Bu sözün asıl hikmetini ve manasını bulduğu yer siyaset ve devlet idaresidir” dedi. Başkan Erdoğan, “Biz haber etmeden haberimizi alırsın, yedi yıllık yoldan kuşkanadıyla gelirsin. Gözümüzün dilinden anlar, elimizin sırrını bilirsin. Namuslu bir kitap gibi güler, alnımızın terini silersin. O gider, bu gider, şu gider, dostluk, sen yanı başımızda kalırsın” dizelerini okudu. Erdoğan’ın kendisiyle ilgili sözleri karşısında gözyaşlarına hakim olmayan Meclis Başkanı Yıldırım, aldığı Devlet Şeref Madalyası için, “Bu şeref madalyası benim için büyük anlam ifade ediyor. Rabbime bir kez daha hamdediyorum bu günleri bize gösterdiği için. Şartlar ne olursa olsun Cumhurbaşkanımla yol arkadaşlığımız devam edecektir” dedi.

95 yılda en büyük ATAK

Türkiye ile Pakistan arasında 30 adet T129 ATAK helikopterinin satışına yönelik imzalar atıldı. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) ile Pakistan Savunma Üretim Bakanlığı arasında devam eden T129 ATAK helikopteri sözleşme görüşmeleri nihai sonuca ulaştı. TUSAŞ bu satışın yanı sıra, lojistik, yedek parça, eğitim ve mühimmat anlamında geniş bir sözleşme paketi üzerinde uzlaşma sağladı. Pakistan Kara Kuvvetleri tarafından Türkiye ve Pakistan’da kapsamlı testlere tabi tutulan T129 ATAK helikopteri, tüm testleri başarıyla geçerek gereksinimleri karşıladı. ATAK, dünyada kendi sınıfındaki en etkin taarruz helikopteri olma özelliğini de bir kez daha ispat etti. Bu sözleşmeyle Türkiye Cumhuriyeti tarihinin tek seferde yapılan en büyük savunma sanayisi ihracatı gerçekleştirilmiş oldu.

Bu tren hoş gelmedi canımız yandı

Tekirdağ’da Kapıkule-İstanbul seferini yapan yolcu treninin bir vagonunun raydan çıkması sonucu yaşanan kazada 24 kişi hayatını kaybetti. 341 kişinin yaralanmasına neden olan kazaya ilişkin resmi makamlar Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Tekirdağ’daki tren kazasının aşırı yağış nedeniyle menfez ile ray arasındaki toprağın boşalması nedeniyle meydana geldiğini duyurdu. Türkiye’yi yasa boğan tren faciasında 11 yaşındaki Emir Doğrul, yaralanmasına rağmen devrilen vagonun camını imdat çekiciyle kırıp, onlarca kişinin dışarı çıkmasına sağlayarak büyük bir kahramanlığa imza attı.

Gaziydi, işsizdi ve maaştan haberi yoktu

Terörle mücadelede yaralanarak gazi olan İzmirli İbrahim Adıbelli, 2012’de hak ettiği fakat haberi olmadığı için başvurmadığı görev malullüğü aylığını tesadüf eseri alarak büyük bir mutluluk yaşadı. Bağ-Kur sigortalısı olan babası Muammer Adıbelli, emeklilik işlemleri için Tire’de SGK’ya başvuru yaptığı esnada, oğlu İbrahim Adıbelli’nin askerde yaralandığını aktarınca kendisine “evladının görev malullüğü aylığı alıp almadığı” soruldu. Muammer Adıbelli de “Böyle bir aylıktan haberlerinin olmadığını” söyledi. İzmirli İbrahim Adıbelli’nin 2012’de terör örgütü PKK üyelerinin Bingöl – Muş karayolunun Kardeşler köyü yakınındaki askeri konvoya düzenlediği saldırıda yaralandığı tespit edildi. Yapılan çalışmaların ardından gazi İbrahim Adıbelli’nin işlemleri tamamlanarak aylık 2 bin 800 lira aylık bağlandı. Geçmiş 6 yıllık dönemden 135 bin lira tutarındaki birikmişi de gazinin hesabına yatırıldı. Gelişmelerden habersiz olan ve çok şaşırdığını belirten İbrahim Adıbelli “2 ay önce çalıştığım işimden ayrılmıştım ve halen işsizdim. Bana büyük sürpriz oldu. Allah devletimize ve milletimize zeval vermesin” dedi.

Zayıflamayan polisler işten atılacak

Hindistan’da, polisler arasında yaşam tarzına bağlı hastalıkların artması üzerine Karnataka eyaletindeki bir emniyet biriminde polislere zayıflamaları, aksi takdirde işten atılacakları uyarısı yapıldı. Eyalet Emniyet Müdürü Bhaskar Rao, teşkilatlarındaki obez personelin artışından kaygı duyduğunu söyledi. Rao, bu kararı son 18 ay içerisinde 100’den fazla polisin, yaşam tarzına bağlı hastalıklar nedeniyle yaşamını yitirmesi üzerine aldığını belirtti. Rao, polislerin pirinç bazlı kızarmış ürün tükettiklerini, içki ve sigara içtiklerini, spor yapmadıklarını söyledi. Kilo vermeleri istenen polislere yaşam tarzları ve yeme alışkanlıklarını değiştirmeleri için yardım edilecek.

Furkan NBA tarihine geçti

Amerikan Basketbol Ligi (NBA) ekiplerinden Philadelphia 76ers’ta forma giyen milli basketbolcu Furkan Korkmaz, takımının Boston Celtics ile oynadığı hazırlık maçında 40 sayı atarak tarihe geçti. Karşılaşmanın ilk 6 sayısına imza atan Furkan, 3 sayılık iki denemesinde de başarı sağladı ve ilginç bir istatistiğe imza attı. Maçın sunucusu kendisinden övgüyle söz ederek müsabaka esnasında milli takım kariyerinden bahsetti. Milli basketbolcu, bu performansıyla NBA Yaz Ligi tarihinde 40 sayı barajına ulaşan beşinci oyuncu olmayı başardı. Türkiye’de Anadolu Efes ve Banvit forması giyen 20 yaşındaki Furkan Korkmaz, İstanbul doğumlu ve 2.03 boyunda. Furkan 2017 başında Philadelphia 76ers’a transfer olmuş ancak ilk sezonunda ayak tarağının kırılması sonucu uzun süre sahalardan uzak kalmıştı.

93 ülke Türk çayı içiyor

Türkiye bu yılın ilk 6 aylık döneminde 4 milyon 504 bin 632 dolarlık çay ihracatı gerçekleştirildi. Almanya 608 bin 71 dolarlık ihracatla 93 ülke arasında ilk sırada yer aldı. Bu ülkeyi, 541 bin 890 dolarlık ihracatla Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, 491 bin 535 dolarlık ihracatla ABD, 437 bin 664 dolarlık ihracatla Belçika ve 394 bin 632 dolarla Hollanda takip etti. Aynı dönemde, Etiyopya, Singapur, Kamerun, Fildişi Sahili, Gambiya, Senegal, Tanzanya, Uman ve Paraguay gibi ülkelere de ihracat gerçekleştirildi.

İYİ Parti’de HDP depremi

Meral Akşener’in MHP’den istifa edenlerle kurduğu ve 24 Haziran’da yüzde 9,8 oy alarak Millet İttifakı çatısı altında Meclis’e giren İyi Parti’de istifa rüzgarı devam ediyor. Parti içi çekişmelerin gün yüzüne çıktığı partide son olarak HDP depremi yaşandı. İyi Parti’nin Kurucular Kurulu Üyesi ve Meral Akşener’in Başdanışmanı emekli Tuğgeneral Ali Aydın, zehir zemberek bir açıklama ile istifasını verdi. Meral Akşener’in basın açıklamasında, HDP’yi  “Kürt siyasi hareketinin temsilcisi” olarak nitelendirdiğini kaydeden Aydın, “Bu talihsiz açıklama şahsım gibi terörle mücadeleye yıllarını vermiş birisi adına bardağı taşıran son damla olmuştur” diyerek istifasını verdi.

Benzer konular