Haftanın manzarası

Başkan Erdoğan Türkiye’nin 100 gününü açıkladı:

ŞAHLANIŞ PROJELERİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni dönemin 400 projeden oluşan 100 günlük eylem planını açıkladı. 46 milyar bütçe ayrılan eylem planı 16 bakanlığın faaliyetlerini de kapsıyor. Ulaşımdan enerjiye, ekonomiden sanayiye, dış ticaretten şehirciliğe, dış politikadan savunmaya, eğitimden sağlığa, tarımdan teknolojiye, turizmden gençlik ve spora birçok başlıktaki hedefleri Erdoğan madde madde açıkladı. Öne çıkan başlıklar şunlar:

– Kanal İstanbul’un çevre düzeni ve imar planları onaya sunulacak. Kanal İstanbul’un iki tarafına dikey değil yatay mimarinin hakim olduğu iki butik şehir kurulacak.

– Şırnak ve Artvin’e doğalgaz verilmeye başlanacak. Yıl sonuna kadar Hakkari de doğalgaza kavuşacak.

– Yeni adli yılla birlikte yargıda hedef süre uygulamasına geçilecek. 40 milyon tebligattan 28 milyonunun elektronik ortamda yapılabilmesi sağlanacak.

– Emeklilere ikinci ikramiyeleri Kurban Bayramı öncesi takdim edilecek.

– İstanbul Kayaşehir’de 2, Baruthane, Esenler ve Konya’da birer tane Millet Bahçesi yapılacak.

– Musul ve Basra başkonsoloslukları yeniden açılarak faaliyete geçirilecek.

– Sinop’taki Nükleer Enerji Santralinin ilk ünitesi 2023’te hizmete alınacak. Üçüncü santral Trakya’da kurulacak.

– Yükseköğrenim yurtlarının yatak kapasitesine 75 bin ilave yapılacak.

– Kamu yararına çalışan dernek ve vakıfların yurtlarındaki 50 bin öğrenciye verilen beslenme yardımına barınma yardımı da eklenecek.

– Ülke genelinde 20 bin sözleşmeli öğretmen daha atanacak.

– Her okulda bir polis memuru görev yapacak.

-Nafaka ödeme sistemi adil bir hale getirilecek.

– Emniyete 3 bin polis amiri, 22 bin 500 polis memuru, 7 bin bekçi; jandarmaya 500 subay, 4 bin 156 astsubay, 10 bin 175 uzman erbaş; Sahil Güvenlik Komutanlığına 44 subay, 98 astsubay, 300 uzman erbaş alınacak.

– 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli Projesi’nin ihale ilanına çıkılacak.

“O apolete” bir yıldız daha çakıldı

CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin, 24 Haziran seçimleri sürecinde “apoletlerini sökeceğim” sözleriyle tehdit ettiği 2. Ordu Komutanı Korgeneral İsmail Metin Temel, orgeneralliğe terfi etti. Zeytin Dalı ve Fırat Kalkan’ı Harekâtlarını komuta eden ve sınır ötesi operasyonlardaki başarısıyla Amerika’nın tüm Ortadoğu planlarını değiştiren Temel, 2 yıldır korgeneral rütbesiyle yönettiği 2. Ordu’yu bu yıl orgeneral olarak sevk ve idare edecek. Halen Kandil operasyonunu yöneten Orgeneral Temel’in adı, 24 Haziran’da CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin “Apoletlerini sökeceğim” sözleriyle gündeme gelmiş ve İnce bu sözleriyle halktan büyük tepki görmüştü. 2018 YAŞ toplantısında milletin talebiyle Metin Temel’in apoletine bir yıldız daha eklenmiş oldu

Koordinatı FETÖ çiftliği çıktı

15 Temmuz’da Akıncı Üssü’nde olan FETÖ’nün sivil imamı Hakan Çiçek’in, Mart 2016’da yapılan darbe toplantılarında FETÖ elebaşı Fetullah Gülen ile merkez komitesinin barındığı çiftlikte olduğunu ortaya koyan yeni delillere ulaşıldı. Çiçek’in üs yakınındaki arazide ele geçirilen telefonunda inceleme yapan özel ekip, telefondan çıkan 7 Mart tarihli fotoğraf ve videoya ait koordinatın FETÖ çiftliğine ait koordinatla eşleştiğini tespit etti. 7 Mart tarihli 2 saniyelik söz konusu videoda yeni alınmış telefon kutusunun üzerinde sarı renkli postiş kağıda yazılı Icloud (Apple) kimliği ve şifresinin olduğu anlaşıldı. Ayrıca videoda “yarın görüşürüz akşam gel” şeklinde ortam sesinin olduğu da tespit edildi. Telefonun lokasyon (konum) verilerinin yer aldığı klasörü inceleyen özel ekip, söz konusu video ve fotoğrafa ait koordinat bilgisine ulaştı.

Müftüler seçimle gelecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ile görüşmesi sırasında çözülmesini istediği Batı Trakya’daki müftülük meselesi ile ilgili çalışma başlatıldı. Yunanistan’da hükümetin, Batı Trakya’da İskeçe ve Gümülcine’de atanmış müftülerin zorunlu olarak emekliliğe sevk edilmesi için hazırladığı yasal düzenleme parlamentoda onaylandı. Başbakan Aleksis Çipras’ın talimatıyla dün meclise getirilen kanun oy çoğunluğuyla kabul edildi. Kanun, 81 yaşındaki Gümülcine Müftüsü Cemali Meço ve 78 yaşındaki İskeçe Müftüsü Mehmet Emin Şinikoğlu’nun yaş itibarıyla iki ay içerisinde zorunlu emekliye ayrılmalarını öngörüyor.

Benzer konular