Haftanın Manzarası #29

Evi Almanya’da karısı ABD’de görüntülendi

FETÖ’nün sözde “Hava Kuvvetleri İmamı” darbeci Adil Öksüz’le ilgili çok önemli bir gelişme yaşandı. Öksüz’ün Almanya’nın başkenti Berlin’in Neukölln ilçesinde göçmenlerin yoğun yaşadığı bölgede S. Yaşar adına kayıtlı hücre evinde saklandığı ileri sürüldü. İddia üzerine Almanya arama kararı çıkarttı. Çoğunlukla göçmenlerin yaşadığı ilçedeki eve ulaşıldığında, kapı zilinde buranın ev sahibi olduğu tahmin edilen “Yaşar” isminin yazılı olduğu görüldü. Görüntülenen ve zili çalınan dairede kimsenin kapı açmaması dikkat çekerken, apartmanın Alman sakinleri de S. Yaşar adında bir kişiyi tanımadıklarını söyledi. Güvenilir kaynaklardan edinilen bilgilere göre, Öksüz’ü saklayan kilit isim, Berlin’deki FETÖ yapılanmasının etkili unsurlarından firari Ali A. Berlin’de birçok gayrı menkulu bulunan Ali A., 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Türkiye’den çok sayıda FETÖ elebaşının yasa dışı yollarla başta Almanya olmak üzere Avrupa ülkelerine kaçışını ve barınmasını organize etti. Öte yandan Adil Öksüz firari karısı Aynur Öksüz ise ABD’de görüntülendi. Öksüz, ABD’de New Jersey eyaletinin lüks bölgelerinden Ridgefield semtinde yaşadığı evin önünde görüntülendi. Eşi tarafından tedbir amaçlı olarak darbe girişiminden 1 ay önce ABD’ye getirilen Aynur Öksüz, kardeşi Abdulhadi Yıldırım’ın da oturduğu 550 bin dolar değerindeki evde ikamet ederken, kendisine tahsis edilen Chevrolet marka arabayı kullanırken kameralar tarafından görüntülendi.

Yeni Şafak duyurmuştu

Yeni Şafak, 9 Ağustos 2017’de Adil Öksüz’ün Almanya’da olduğunu manşetine taşımıştı. Dışişleri Bakanlığı da Yeni Şafak’ın, “Adil Öksüz’e geçici oturum izni verildi” haberi üzerine 17 Ağustos 2017’de Almanya’ya nota vermişti. Berlin’den firari FETÖ’cünün yerinin tespiti ve iadesi istenmişti. Hannover’deki gurbetçilerin, “Onu bir ay önce Steintor’daki Karadeniz Lokantası’nda gördük” dediği Öksüz’ün, askeri kargo uçağıyla Wunstorf’a götürüldüğü sanılıyor.

1984’ten beri korunmuşlar

15 Temmuz’dan sonra yakalandığında “Darbeciyim ama FETÖ’cü değilim” diyen eski Tuğg. Gökhan Şahin Sönmezateş’in 1984’te yani tam 34 yıl önce örgüt üyesi olarak kayıtlara geçtiği belirlendi. Erdoğan’ı hedef alan suikast timini yöneten Sönmezateş, 1988’e kadar her yıl komisyon önüne çıkmasına rağmen 5 kez ordudan atılmaktan kurtarıldı. Bu bilgi, Milli Savunma Bakanlığı’nın 1980 ihtilali ile FETÖ arasındaki organik bağı araştıran özel biriminin çalışmasıyla ortaya çıktı. Aynı dönemde Sönmezateş ile birlikte 300 kişi daha benzer yöntemlerle deşifre olmaktan kurtarıldı. Yeni Şafak’tan Kıymet Sezer’in haberine göre FETÖ üyesi askerlerin yüzde 70’i ise Kuleli komisyonu kayıtlarına rağmen generalliğe terfi etti ve darbede etkin görev aldı. 1984-1988 yılları arasında Kuleli Askeri Lisesi’nde Gökhan Şahin Sönmezateş gibi yaklaşık 300 kişi daha komisyon tarafından affedildi. FETÖ’cü olduğu gerekçesiyle sorgulandıktan sonra “bu yapıyla bağlantını keseceksin” telkiniyle affedilen 300 kişinin yüzde 70’i, bozuk sicile rağmen general yapıldı. Darbe girişiminde aktif olarak yer alan bu isimler 15 Temmuz sonrası süreçte ordudan uzaklaştırıldı.

Yetim babası Türkiye

Milli gelirin büyük bir payını insani yardıma ayırarak ‘en cömert’ ülke olan Türkiye, Suriye başta olmak üzere, Filistin, Irak, Somali ve Arakanlıların da aralarında olduğu 18 binden fazla çocuğu koruma altına alarak yetimlerin babası oldu. Milli gelirin yüzde 0,75’ini insani yardıma ayırarak ‘en cömert’ ülke olan Türkiye, savaş, ölüm ve zulümden kaçan yaklaşık 4 milyon sığınmacıya da ev sahipliği yaptı. Suriye’de 2011’den bugüne devam eden iç savaş nedeniyle ülkelerini terk etmek zorunda kalan mazlumlara kucak açan Türkiye 3,3 milyondan fazla Suriyeli sığınmacıyı ağırladı. Güçlü Türkiye’nin dünyanın dört bir yanına uzanan eli, uluslararası güç dengelerini rahatsız etti. Yeni Şafak’ta Talha Menteş imzalı haberde yer alan bilgilere göre, Türk halkının da destekleriyle birçok STK’nın aracılığıyla sadece Suriye’de 20’den fazla yetimhane kurularak, 18 bini aşkın yetim koruma altına alındı.

Sınavı geçemeyenler mezarlıktan çıkarıldı

Adana Büyükşehir Belediyesi, Ramazan Bayramı dolayısıyla kabir ziyaretine giden vatandaşların duygularını istismar edip haksız kazanç sağlayan sahte hocalara karşı bir dizi önlem aldı. Asri Mezarlık Camii İmamı Yunus Can’ın, kabir başında Kur’an okumak için gelen hocaları sınava tabi tuttuğu uygulamada uygun görülenlere yaka kartı verildi. Sınavı geçemeyenler ise Asri Mezarlık’tan çıkarıldı. Mezarlıklarda kabir ziyaretine gelen vatandaşlara hoca görünümlü insanların dua okuduğunu ve bunu önlemek için bir sınav gerçekleştirildiğini belirten Asri Mezarlık Cenaze Nakil Şube Müdürü Bekir Durukan, “Takip ettiğim kadarıyla 15 kişi içerisinden 10 kişi yaka kartı aldı. Yani yüzde 30’u bu işi bilmiyor” dedi. Sahte hocaları belirlemek için sınavı yapan Asri Mezarlık Camii İmamı Yunus Can ise sınav esnasında doğru okuyamayanlara, “Kur’an okuyarak para kazanıyorsunuz. En azından bir Yasin Suresi’ni tecviti ile beraber okumaya neden gayret etmiyorsunuz?” şeklinde tepki gösterdi.

Ahtapot Paul’un yerine yapay zeka: Finalin adı Brezilya-Almanya

2010 yılında Güney Afrika’daki Dünya Kupası’nda ‘bir bilen’ olarak sahne alan ve tüm tahminleri tutan ahtapot Paul’un yerini Rusya’da yapay zeka almaya hazırlanıyor. Rusya’nın ev sahipliğini yaptığı 2018 Dünya Kupası’nı kazanacak olan ülke yapay zeka açıkladı. Goldman Sachs, yapay zeka kullanarak Dünya Kupası’nda hangi ülkenin kupaya uzanacağını belirledi. Söz konusu rapora göre, rakiplerini eleyerek finale çıkmaya hak kazanacak iki ülke Brezilya ve Almanya olacak. Almanya çeyrek finalde İngiltere’yi, yarı finalde ise komşu Portekiz’i turnuvanın dışında bırakacak. Brezilya ise çeyrek finalde Belçika’yı, yarı finalde ise Fransa’yı turnuvanın dışında bırakarak finale yükselecek. Aynı rapora göre, finalden istediği skor ile ayrılıp kupaya uzanacak ekip ise Brezilya olacak. Yapay zekaya göre, Almanya ve Brezilya arasında oynanacak olan final mücadelesi 2-1’lik skor ile bitecek.

Medya ve iş dünyasının acı kaybı

Demirören Holding Yönetim Kurulu Başkanı Erdoğan Demirören tedavi gördüğü hastanede 80 yaşında vefat etti.  Fatih Camii’nde kılınan cenaze namazıyla son yolculuğuna uğurlanan Demirören’in naaşı, Zincirlikuyu Mezarlığı’ndaki aile kabristanında toprağa verildi. Demirören’in tabutunun üzerine, 2. Mahmut dönemindeki Kâbe kapısı örtüsü serildi. Demirören’in tabutunun yanına eşi, çocukları ve ailesinin adlarının yazdığı çiçekler koyuldu. Demirören’in cenaze törenine Başbakan Binali Yıldırım, bakanlar, milletvekilleri, Albayrak Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Albayrak ve Yönetim Kurulu Üyesi Nuri Albayrak’ın da aralarında bulunduğu çok sayıda kişi katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise vefat Erdoğan Demirören’in ailesine Kanlıca’daki evlerine giderek taziye verdi.

Akşener’i Çiller kovmuş

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 2000’li yıllarda hainlikle suçladığı Meral Akşener’in DYP’den istifa etmesinin perde arkasına ilişkin çok çarpıcı açıklamalar yaptı. Yeni Şafak’ın Facebook, Twitter ve Instagram hesaplarından yapılan canlı yayında Yeni Şafak İnternet Yazı İşleri Müdürü Ersin Çelik’in sorularını cevaplayan bakan Soylu, Akşener’in DYP’den istifa etmek zorunda kaldığını belirterek “Tansu Hanım kendisine partide önemli görev vermişti. O bu dönemde aldığı görevlerden birinde istismar ortaya koydu ve parti camiasında bunu herkes bilir. Bu istismar sayesinde Tansu Çiller’i hayal kırıklığına uğrattı. Çiller, Akşener’in partiden gitmesi için ortak bir karara vardılar. Hem başkanın hem de partinin güvenini istismar etti. Sağda solda partiye yönelik sözler üzerine başkanlık üzerine böyle bir açıklama yaptık.”

Benzer konular