Haftanın Manzarası #28

Çayı bu sefer Erdoğan demledi

Önceki gün bir öğrencinin sosyal medya üzerinden kendisini sahura davet etmesi üzerine yurtta sahur yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu kez eşi Emine Erdoğan ile birlikte Külliye’de gençlere sahur verdi. Kısa bir konuşma yapan Erdoğan’a gençler bol bol soru sordu. Erdoğan, bir öğrencinin Filistinlilerin bulunduğu mülteci kamplarına gönüllü ziyaret talebine, “Sen listeyi hazırla” dedi. Sahurdaki en çarpıcı diyalog ise gazetecilik bölümünde okuyan bir öğrencinin basının özgür olmasını istediğini söylemesi üzerine gelişti. Erdoğan, “Bir Cumhurbaşkanına kendi mekânında böyle bir soruyu soracak kadar özgürsün” ifadesini kullandı. Bir gazetecinin özgürlük alanının bir başkasının özgürlük alanına kadar olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı, “Benim ailemi her türlü hakarette yerin dibine sokan bir gazeteci yasalar içinde tutuklanıyorsa, siz ona hala ‘gazetecinin özgürlüğü’ mü diyeceksiniz?” diye sordu. Tutuklanan veya mesleğinden atılan gazeteciler olduğunu öne süren öğrenciye, “Gazetecilerin özgür olmadığını sana kim söylüyor, bana bunun ispatını yap” diyen Erdoğan, “Şu anda medya mensubu olup silah taşımaktan dolayı içeride olanları biliyor musun? Ama ne var elinde, sarı basın kartı var. Bankamatikleri soyanları biliyor musun, insan öldürenleri biliyor musun? Bunların hepsinin dosyası Adalet Bakanlığında var.” karşılığını verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Eğer benim özgürlük alanıma giriyorsa, Cumhurbaşkanına hakaret ediyorsa, Başbakana hakaret ediyorsa, özgürlük olmaz bu. Kusura bakmasınlar, Türkiye bir hukuk devleti.” değerlendirmesini yaptı.

Ankesörden 3 yüzbaşı daha yakalandı

FETÖ’nün ankesörlü telefon soruşturmasında Jandarma Genel Komutanlığı’nda görevli 3 yüzbaşı ile daha önce işlem yapılan 7 binbaşı ve 10 yüzbaşı hakkında gözaltı kararı verildi. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü FETÖ soruşturması kapsamında Jandarma Genel Komutanlığı’nda görevli 3 muvazzaf ile 23 asker hakkında yakalama kararı çıkarıldı. Başsavcılık, gözaltı kararı verilen askerlerden 13’ünün yüzbaşı, 7’sinin ise binbaşı olduğu açıkladı.  Askerlerin, FETÖ’nün mahrem sorumlularıyla kontörlü telefonlar ile ankesörlü, büfe telefonlarından periyodik ve ardışık arama sistemiyle haberleştikleri belirtildi.


Tunceli eski Tunceli değil

Tunceli’de Valilik ve Belediye tarafından Munzur Çayı’nda vatandaşların keyifli zaman geçirebilmesi için alınan gondollar hizmete sunuldu. Tunceli Valisi ve Belediye Başkan Vekili Tuncay Sonel, beraberindeki heyetle birlikte Munzur Çayı’nda gondolla gezinti yaptı. Sonel, gezi sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, bu alanın kente kazandırılması için 200 bin metrekarelik bir alanı kapsayan çevre düzenlemesi, yürüyüş ve bisiklet yolları, açık yüzme havuzları, iskeleler, kafeler, dinlenme alanları, minyatür köprüleri içinde barındıran bir çalışma başlattıklarını belirtti. Parkların, plajların ve gondolların vatandaşlara ücretsiz hizmet vereceğine işaret eden Sonel, “Parklarımızda vatandaşa nasıl ücretsiz çay ikramımız var ise buraya da vatandaşlarımız gelsinler gondolla ücretsiz bir şekilde gezilerini yapsınlar. Artık Tunceli huzur şehri. Vatandaşlarımız, esnaflarımız, yöre insanımız çok memnun. Artık dışarıdan gelen misafirlerimiz Tunceli’ye geldiği zaman, ‘Biz Tunceli’yi böyle bilmiyorduk, Tunceli çok güzel bir yermiş’ diyorlar” şeklinde konuştu.

Kılıçdaroğlu Man Adası’nda battı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve yakınlarının, Man Adası’na para transferi yaptıklarına ilişkin iddiaları nedeniyle CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na açtığı 1 milyon 500 bin liralık manevi tazminat davası karara bağlandı. Davayı karara bağlayan mahkeme hakimi, davalının davacılar hakkında iddialarının tamamen gerçek dışı olduğu ve yurt dışına herhangi bir para gönderilmediğinin sabit olduğunun anlaşıldığını belirterek, açılan haksız fiile dayalı davanın kısmen kabulüne karar verdi. Mahkeme bu kapsamda, 110 bin lira manevi tazminatın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, 15 bin lira manevi tazminatın Ahmet Burak Erdoğan’a, 17 bin lira manevi tazminatın Ziya İlgen’e, 25 bin lira manevi tazminatın Mustafa Erdoğan’a, 20 bin lira manevi tazminatın Osman Ketenci’ye ve 10 bin lira manevi tazminatın da Mustafa Gündoğan’a 28 Kasım 2017 tarihinden itibaren işleyecek yasal faizi ile birlikte davalı Kılıçdaroğlu’dan alınarak taraflara ödenmesine karar verdi.

Cep telefonuna en faydalı yasak

Fransa Ulusal Meclisi, ilkokul ve kolej öğrencilerine cep telefonu taşıma ve kullanma yasağı getiren tasarıyı onayladı. Buna göre, eylülde başlayacak yeni eğitim yılından itibaren ülkedeki ilkokul ve kolejlerde cep telefonu kullanılamayacak. Tasarıda yer alan, yasağın öğretmenleri de kapsadığı şeklindeki madde değişikliğe uğradı ve yasağın öğretmenleri kapsamadığı belirtildi. Fransa Eğitim Bakanı Jean-Michel Blanquer, 2017 sonunda yaptığı açıklamada, okullarda öğrencilerin derse yönelik motivasyonunu artırmak ve dış dünyadan uzaklaşmalarını sağlamak amacıyla cep telefonu yasağı getirileceğini söylemişti. Cep telefonu yasağı lise öğrencilerine uygulanmayacak.

Düğün konvoyu trafikten men edildi

Belçika’da, otobanda düğün konvoyu yapan 18 Türk davalık oldu. Dendermonde’da görülen davada savcılık, davalıların beş yıl boyunca trafikten men edilmesini, trafiği kapatan altı araca el konulmasını ve 2 bin Euro ceza verilmesini istemişti. Savcılık davalıların araçlarını, konvoyun yapıldığı E17 otobanında çok yavaş sürerek trafiği sıkıştırdıklarını, emniyet şeridini kapattıklarını, yolda durarak dans ettiklerini, araçların camlarından dışarı sarktıklarını ve araçlarıyla yolda daireler çizdikleri iddia etti. Suçlamaları dinleyen yargıç Peter D’Hondt, “Sadece trafik sıkışıklığına neden olmakla kalmıyorsunuz. Aynı zamanda, diğer sürücülerin sinirlenmesine yol açıyorsunuz ve davranışınız agresifliğe ve sonucunda ırkçılığın artmasına neden oluyor. Zaten yeterince ırkçı var, buna karşı durmanız gerekiyor” dedi.

Akşener bu TİKA’yı kapatmak istiyor

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in Cumhurbaşkanı seçilirse kapatacağını söylediği TİKA, Türkiye’nin dost elini dünyanın dört bir yanına uzatıyor. 5 kıtada 58 farklı ülkede 60 program koordinasyon ofisiyle ihtiyaç sahiplerine ulaşan kurum, Türkiye’nin gücünü ve yardımseverliğini sahaya yansıtıyor. Yeni Şafak’tan Yasemin Asan’ın haberine göre Meral Akşener’in hedef gösterdiği TİKA, sahadaki binlerce kalkınma projesiyle ihtiyaç sahiplerine ulaşırken, Türkiye’nin aktif diplomasi ve dış politikadaki dinamizmini sahaya yansıtıyor, dost ülkelerle ilişkileri güçlendirirken, sürdürülebilir kalkınmanın da zeminini sağlamlaştırıyor. TİKA, kurulduğu 1992 yılından bu yana 5 kıtada 170’e yakın ülkede, 25 bine yakın proje ve faaliyet gerçekleştirdi. Bu projelerin 20 binden fazlasının 2002 yılından sonra gerçekleştirdi. TİKA, bugüne kadar Filistin’de 500’e yakın proje hayata geçirdi. Telafer’in yeniden imarı kapsamında 150 işçi istihdam edilerek yollar yeniden kullanıma açıldı. Irak’taki Necef Üniversitesi’nde Türk Dili laboratuvarı kuruldu. Hz Ali’nin evinin halıları yenilendi.  TİKA, Kosova’da Prizren Askeri Rüştiye Mektebi, Makedonya’da Sultan Murat Camisi, Romanya’da Mamut Yazıcı Camisi, Arnavutluk’ta Gjirokastra Saat Kulesi, Karadağ’da Ulçin Ali Paşa Hamamı, Macaristan’da Gül Baba Türbesi, Sırbistan’da Ram Kalesi başta olmak üzere 100’e yakın ecdad yadigarı eseri TİKA ayağa kaldırdı. TİKA, Sevakin Adası’nda da restorasyon çalışmalarını sürdürüyor. Türkiye, TİKA ile Myanmar’daki saldırılardan kaçarak Bangladeş’e sığınan yüz binlerce Arakanlı Müslüman’a sağlıktan gıdaya birçok alanda yardımlar yapmaya devam ediyor. Ekim ayından bu yana 50 binden fazla kişiye gıda ve insani yardım malzemesi ulaştırıldı.

Benzer konular