Haftanın Manzarası #27

Çayı hazır tutun Erdoğan gelebilir

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bir öğrencinin sosyal medya aracılığıyla yaptığı davet üzerine yurtta gençlerle sahurda bir araya geldi. Twitter’dan “Sayın Cumhurbaşkanım, bir gece de bizim Hüseyin Gazi Yurdu’nda sizi misafir etsek de sahuru birlikte yapsak?” davetine, “Çayınız hazırsa geliyorum” yanıtını veren Erdoğan, ardından sahur yemeği için öğrencilerin kaldığı yurda geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı kapıda, kendisine Twitter’dan davette bulunan Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi öğrencisi Güngör Atak karşıladı. Daha sonra Atak ve beraberindeki öğrencilerle yurdun yemekhanesine geçen Erdoğan, gençlerle sohbet ederek sahur yaptı. Sohbet sırasında üniversite öğrencileriyle özçekim ve hatıra fotoğrafı çektiren Erdoğan, öğrenim gördükleri üniversiteler ve derslerinin durumu hakkında bilgi aldı. Sahur sonrası öğrencilere seslenen Erdoğan, ramazan ayını tebrik ederek kendileriyle sahur sofrasında bulunmanın mutluluğu içerisinde olduğunu söyledi.

Yılın habercilik skandalı

Şehir hastanelerinin çok büyük olmasından şikâyetçi olan ve hastaların hastane içinde ulaşımda zorlandığını iddia eden sunucu Fatih Portakal’ın bu yorumunu ispat etmek için yalan haber yaptırdığı ortaya çıktı. Ayağının kırık ve alçıda olduğunu söyleyen, koltuk değneği ile yürüyen Kemal Alp Köker isimli bir hasta ile röportaj yapan FOX TV, bunu Fatih Portakal’ın sunduğu ana haberde yayınlamıştı. “Bugün dört defa farklı yere yönlendirildim” diyen Köker’in FOX TV’deki sözleri üzerine inceleme yapan Mersin Şehir Hastanesi yönetimi güvenlik kamerası kayıtlarında ilginç bir görüntüyle karşılaştı. Haberde ayağı kırık hasta olarak tanıtılan kişinin hastaneye yürüyerek girdiği görülüyor. Hastane yönetimi yaptığı açıklamada ise Köker’in geçirdiği trafik kazası ardından hastaneye başvurduğu, gerekli tedavinin yapılmasının ardından taburcu edildiğini fakat röportajın yapıldığı gün Köker’in hastanede yaklaşık 1.5 saatlik bir zaman geçirdiğine ve hiçbir sağlık personeli ile iletişime geçmediğine dikkat çekti. Röportajın hastane içerisindeki kör noktalardan birinde yapıldığı dikkat çekerken incelenen kamera kayıtları ve kişinin davranışları göz önüne alındığında yaşananların bir mizansen olduğu açıkça görüldü. Fatih Portakal, haber yayınlandıktan sonra bunun mizansen olduğunu söyleyen Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan’a yanıt vererek, mizansen olduğunun ispatlanması halinde istifa edeceğini söylemişti.

Çin zindanlarında bir şehit daha

Doğu Türkistan’ın en önemli alimlerinden 86 yaşındaki Abdulehad Barat Mahsum, mahkum olarak tutulduğu Çin zindanlarında şehit oldu. Abdulehad Barat Mahsum’un aylar öncesinde şehit olduğu ancak şehadet haberinin ailesine yeni verildiği bildirildi. Geçtiğimiz aylarda da bir başka Doğu Türkistanlı alim Muhammed Salih Damollam Çin zindanlarında şehit edilmişti. Abdulehad Barat Mahsum, Doğu Türkistan’ın yetiştirdiği en önemli liderlerden Mehmet Emin Buğra’nın da yeğeniydi.

Macron muhabiri kapıdan kovdurdu

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, haberini taraflı bulduğu Russia Today muhabirlerinin Cumhurbaşkanlık sarayına girişini yasakladı. Elysee sarayında diğer ülke muhabirleri gibi basın giriş noktasına giden RT muhabirleri polis tarafından engellendi. Muhabirlerin gizli çekim ile gerçekleştirdiği ve yayınladığı görüntülerde, “Cumhurbaşkanının talimatı kesin. Girmenizi istemiyor. Russia Today olduğu sürece giremezsiniz” açıklamasını yapan polis memurları, basın mensuplarını kapıdan kovuyor. Olay üzerine şaşkına dönen RT muhabiri Kyrill Kotikov, katıldığı bir radyo programında, “Ne zamandan beri bir Cumhurbaşkanı kimin gazeteci olup olmadığına karar veriyor? Üstelik biz yabancı da değiliz, Fransız basın kartına sahip Fransız gazeteciyiz” açıklamasında bulundu. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, geçtiğimiz günlerde Le Point dergisinin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı karalayan kapağına Türkiye’den gelen tepkiyi sert eleştirmiş, ‘basın ve ifade özgürlüğü’nü savunmuştu.

Kız imam hatiplerin sürgün hocası Hakk’a yürüdü
Türkiye’de ilk kez kızların imam hatip lisesine alınmasına öncülük eden Ömer Dursun Ayvaz Hoca hakka yürüdü. 87 yaşındaki Ayvaz, Samsun’da kanser tedavisi görüyordu. Isparta’da görev yaparken 1965-1966 öğretim yılında 20 kız öğrencinin ilk defa erkeklerden ayrı bir sınıfta eğitim görmelerini sağlayan Ayvaz’ın bu girişimi ile eğitim göremeyen kız çocuklarına hem imam hatiplerin yolu hem de eğitim hayatının yolu açılmıştı. Ancak Ayvaz’ın bu girişimi cezasız kalmadı. Dönemin Milli Eğitim Bakanı Ali Naili Erdem’in, “Türkiye’deki en uzak İmam-Hatip’e sürgün edin” sözü üzerine Ayvaz, 1967 yılında o dönemdeki en uzak imam hatip lisesinin bulunduğu Mardin’e sürgün olarak gönderildi. Sürgün olmasının sebebi olarak ise Milli Eğitim Bakanlığı’na rağmen Isparta’da İmam Hatip Lisesi’nde kız öğrenci sınıfı açmak olarak gösterildi.


Seçim sonuçlarını Merkel ‘satın’ aldı

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sürpriz bir davette bulunarak, seçimlerden sonra Berlin’e beklediklerini söyledi. Merkel, “Seçimlerden sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı Almanya’ya bekliyoruz” dedi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Solingen faciasının 25. yılı anma törenleri için bulunduğu Almanya’da gazetecilere yaptığı açıklamada, Alman Şansölyesi’nin Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı 24 Haziran seçimleri sonrası Berlin’e davet ettiğini, kendisinin de bu daveti ileteceğini ifade etti. Erdoğan’a yapılan davetin, Kuzey Ren Vestfalya Eyaletinin başkenti Düsseldorf’ta düzenlenen anma törenindeki görüşme esnasında dile getirildiği öğrenildi. Merkel’in bu tutumu, “seçim sonuçlarını piyasalardan ve dev şirketlerden önce Merkel satın aldı, tavrını ona göre belirliyor” şeklinde yorumlandı.

İYİ Parti kötü dağılıyor

Cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimlerine katılacak İyi Parti’de (İP) işler hiç de iyi gitmiyor. Aday listesinin açıklanmasının ardından istifaların önü bir türlü alınamıyor. Bazıları partiden, bazı partililerse görevlerinden istifa ediyor. İstifalar arasında dikkat çeken isimler de yer alıyor. İlk istifa, sağlık sorunlarını gerekçe gösteren Kocaeli İl Başkanı işadamı Haluk Ulusoy’dan geldi. Ulusoy’un ardından partinin Kurucular Kurulu’nda yer alan eski milletvekili Cevher Cevheri de istifa ettiğini duyurdu. Partiden istifa sebepleri arasında en çarpıcı açıklamayı ise İP Bağcılar İlçe Başkanı Yardımcısı Hasan Sümer yaptı: “15 Temmuz şehitlerimizi adeta görmezden gelen bir zihniyetle aynı yolda yürümem mümkün değildir.” Ruhat Mengü ve Yusuf Halaçoğlu gibi tanıdık isimler de parti ile olan bağlarını kesenler arasında.

19 valilik istedi 144 bin seçmen taşınıyor

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven, 24 Haziran’da yapılacak seçimde, taşınmasına karar verilen sandıklardaki seçmen sayısının 144 bin olduğunu bildirdi. Güven, sandıkların taşınması konusunda 19 valilikten talep geldiğini, kurul tarafından bu taleplerin tek tek incelendiğini ve karara bağlandığını söyledi. “Sandıkların taşınma talebi ilk kez gelmiyor, taşıma da ilk kez olmuyor” diyen Güven, dağınık mahallelerde veya köylerin birbirine yakın olduğu yerlerde, ilçe seçim kurullarının bugüne kadar gerekli gördüğü durumlarda sandık taşıma kararı verdiğini aktardı. Sadi Güven, şöyle devam etti: “Biz seçmen sayısını, mesafe durumunu da göz önüne alarak kurulda titiz bir değerlendirmeyle karar verdik. Azami olarak seçmenlerin yürüyebileceği 5 kilometreyi esas aldık. Ama bu, tümü için 5 kilometre anlamına gelmesin. Bizim taşıma kararı verdiğimiz sandıkların yarısı 2,5 kilometre mesafede. Güvenlik gerekçesiyle taşınmasına karar verdiğimiz sandıklardaki seçmen sayısı 144 bin. Bunun yarısı, yani 73 bin 500 seçmeni içeren sandıkların taşınma mesafesi 2,5 kilometre.”

Mavi Marmara insan seli yollarda

Mavi Marmara katliamının 8. yılında İsrail, Taksim’de toplanan binlerce vatandaş tarafından lanetlendi. İHH tarafından düzenlenen yürüyüş, “Kudüs Müslümanların başkentidir” sloganıyla gerçekleştirildi. Katılımcıların Filistin bayrakları taşıdığı yürüyüş Tünel’den başlayıp Galatasaray Lisesi’nin önünde son buldu. Mavi Marmara’da şehit düşen 10 ismin de unutulmadığı yürüyüşte, sık sık şehit isimleri zikredildi.

Benzer konular