Haftanın Manzarası #26

Bir umut da Bahçeli’den
MHP lideri Devlet Bahçeli, yargıdan 5 bin FETÖ’cü hakim ve savcının ayıklandığını belirterek “5 bin hakim ve savcı FETÖ üyesi olduğu için ayıklanmış. 5 bini görevden aldın da kime bu adamlar ceza vermişse, onların hepsinin mahkemesinin yeniden görülmesi lazım. Yazık, günah bu insanlara. Bunların hepsinin hesabının sorulması lazım. FETÖ’den 5 bin tane ayıkladığınız insandan hesabı soruyorsunuz, peki bunların hakim ve savcı iken FETÖ’nün amaçları doğrultusunda yapmış olduğu hizmetlerde mağdur olan insanlara kim sahip çıkacak?” açıklamasını yaptı. Bu açıklama sonrasında akıllara kamuoyunda uzun zamandır yazılıp çizilmesine rağmen henüz bir aşama kat edilemeyen 28 Şubat mahkumlarının yeniden yargılanması geldi. Avukat Mehmet Alagöz daha önce Gerçek Hayat’a, cezaevlerinde hala 28 Şubat mağduru 600’e yakın tutuklu olduğunu söylemişti. “Çocuk istismarcıları, tecavüzcüler, kadın katilleri, PKK’lılar, FETÖ’cüler hariç” diyerek, yeniden yargılamaların kapsamının altını çizen Bahçeli’nin, ülkücü mahkumları önceleyerek yaptığı çıkış, 24 yıldır hapiste olan 28 Şubat mahkumlarının ve ailelerinin da umudu oldu şimdi..

Gülen’in kasetçibaşısı yakalandı

FETÖ’nün Türkiye siyasetini dizayn etmek için CHP ve MHP’ye kurduğu kaset kumpasının en önemli zanlısı olan eski Ankara İstihbarat Şube Müdürü Zeki Güven, Eskişehir’deki bir alışveriş merkezinin otoparkında yakalandı. FETÖ’nün emniyet yapılanmasında üst düzey konumda olan Güven’in adı; siyasetçi, bürokrat, gazeteci, polis, asker ve iş adamlarının da aralarında bulunduğu binlerce kişinin usulsüzce dinlenmesinde de geçiyordu. 2015 yılından beri firari olan ve polise yakalanmamak için sürekli yer ve kılık değiştiren Zeki Güven’in yaşadığı evde yapılan aramada, buzdolabına gizlenmiş 14 bin 400 avro, sahte nüfus cüzdanları, diz üstü bilgisayar ile cep telefonu ele geçirildi.

Finali aldık kupada gözümüz var
UEFA, 2020 Şampiyonlar Ligi finalinin İstanbul’da yapılacağını açıkladı. 2020 yılındaki finale Atatürk Olimpiyat Stadyumu ev sahipliği yapacak. Olimpiyat Stadyumunun EURO 2024 için yeniden inşa edilmesi bekleniyordu. Federasyon Olimpiyat Stadı projesini önceki günlerde hazırladığı broşürlerde açıklamıştı. İşte Şampiyonlar Ligi finaline ikinci kez ev sahipliği yapacak stadyumun değişim detayları: Kapasitesi 92.208’e yükselecek. Rüzgarın etkisi minimize edilecek. Tribünler sahaya yaklaşacak. Maliyeti 120 milyon dolar olacak. Stadyum aynı zamanda konserlerin merkezi de olacak.

Deutsche Bank krize teslim
Almanya’nın en büyük bankası Deutsche Bank, art arda yaşadığı krizler sebebiyle 97 bin olan çalışan sayısını 90 bine düşürecek ve alım satım işlerinde yüzde 25 kesinti yapacak. Küçülmeye giderek personel sayısında ciddi bir kesinti yapacağını açıklayan banka, maliyetleri düşürmek ve karlılığı geri kazanmak için tasarlanmış 800 milyon euroluk yeniden yapılanma projesi başlattı.
Frankfurt’ta toplantı yapan banka yönetimi, çalışanlar tarafından protesto edildi. Ciro ve çalışan sayısı olarak Almanya’nın en büyük bankası olan Deutsche Bank’ta 2005 yılında başlayan kriz sebebiyle, sayısız strateji ve yönetici değişikliği yaşandı. Deutsche Bank, kredi derecelendirme kuruluşlarının da baskısı altında. Dünyanın en büyük beş yatırım bankası arasında yer almayı hedefleyen Deutsche Bank’ın hisseleri, bu yıl yüzde 31’den fazla düştü.

Türkiye’nin yeni oy pusulası
24 Haziran seçimlerine katılacak ittifakların ve siyasi partilerin birleşik oy pusulasındaki yerleri belirlendi. 24 Haziran’da yapılacak olan 27. Dönem Milletvekili Genel Seçiminde kullanılacak oy pusulasında “Cumhur İttifakı” birinci, HÜDA PAR 2’nci, Vatan Partisi 3’üncü, HDP 4’üncü, “Millet İttifakı” ise 5’inci sırada yer alacak. Kurada 5’inci sırada çıkan BTP ise seçimlere girmeme kararı aldı ve yerine Millet İttifakı kaydı. “Cumhur İttifakı”na destek veren BBP ile “Millet İttifakı”na destek veren DP, seçimlere tek başına katılmama kararı aldığı için oy pusulasında yer almayacak.

Kiralık vekillere ödül
Seçim kararı alındıktan sonra Kemal Kılıçdaroğlu’nun zorlaması ile İYİ Parti’ye katılan ve Cumhurbaşkanlığı adaylığı sürecinde çatı aday projesi tutmayınca partilerine dönen 15 milletvekili yeniden aday gösterilerek ödüllendirildi.

CHP ‘Karadeniz fıkrasını’ aday göstermiş

24 Haziran seçimleri için CHP’den aday adayı olan ve Trabzon 4. sıradan aday gösterilen Ferda Kudunoğlu, yerini beğenmeyince fıkra gibi bir istifa süreci yaşadı. Sırasını beğenmediği için hem partisinden istifa eden hem de adaylıktan çekilen ancak daha sonra bu kararından vazgeçtiğini açıklayan Ferda Kudunoğlu, partisi kendisine sırtını dönünce tekrar istifa etmek zorunda kaldı. Partisi CHP’nin Trabzon’dan ikinci sırayı Saadet Partisi’ne kontenjan olarak ayırmasına kızıp adaylıktan istifa eden Kudunoğlu, bu kararını Facebook sayfasından duyurdu. Kudunoğlu daha sonra takipçilerinden gelen mesajlar karşısında istifasını geri çektiğini duyurdu. Fakat sabah kalktığında CHP’den gelen haberle şoke oldu. Gece yarısı yaptığı istifası partisi tarafından yürürlüğe konulan Kunduoğlu’nun Trabzon Milletvekili adaylığı ve parti üyeliği düşürüldü. Facebook sayfasından yeni bir mesaj paylaşan ve bu sefer istifasının gerçekleştiğini açıklayan Kudunoğlu, “Bu yazımla bu konuya son noktayı koyuyorum. İstifam gerçekleşti” ifadelerini kullandı.

Benzer konular