Haftanın Manzarası #25

TÜRKİYE BİR KEZ DAHA AYAKTA

ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti ilan edip büyükelçiliğini İslam’ın kutsal şehrine taşımasına tepki gösteren Filistinliler, yine tüm dünyanın gözleri önünde katledildi. Katliamlar karşısında harekete geçen Türkiye, siyasi ve diplomatik tepkilerin yanı sıra sivil inisiyatif alarak da İsrail zulmünün karşısında durdu. Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfı öncülüğünde Filistin halkına destek amacıyla Yenikapı Etkinlik Alanı’nda düzenlenen, “Zulme Lanet Kudüs’e Destek” mitinginde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Başbakan Binali Yıldırım, Filistin Başbakanı Rami El-Hamdallah, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici de halka hitap etti. Emniyet kaynakları mitinge 500 binden fazla kişinin katıldığı açıklandı. 

İslam dünyası sınıfta kaldı
Mitingde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Bizim için Çanakkale neyse Kudüs de odur. Canların ortaya konulduğu mücadele zaferle sonuçlanacaktır” dedi. İnsanlığın ve Müslümanların haysiyetini koruma görevini üstlenen mazlum Filistin halkına şükranlarını sunduğunu dile getiren Erdoğan, “Biliyor musunuz Kudüs sadece bir şehir değildir. Kudüs bir semboldür, bir imtihandır, Kudüs kıbledir. İlk kıblemizi koruyamazsak son kıblemizin geleceğine güvenle bakamayız. Açık konuşmak gerekirse İslam dünyası Kudüs imtihanında sınıfta kalmıştır. Sadece İslam dünyası değil, tüm insanlık da sınıfta kalmıştır” ifadelerini kullandı.

İsrail’in adımları ABD’yi vurur

Erdoğan, holokost mağduru bir halkın kendi devletlerinin bir başka halka karşı işlediği insanlık suçlarına rıza göstermeyeceğini ümit ettiğini dile getirerek, “Amerikan halkının da bu uygulamaların anlamı konusunda yeteri kadar bilgilendirilmediğini düşünüyorum. Yönetimin terör örgütleri konusunda olduğu gibi terör devleti İsrail hususunda attığı adımların bir gün geri dönüp Amerika’yı vurması da kaçınılmazdır. Bu vesileyle Amerikan halkına da yönetimin yanlışları konusunda seslerini yükseltmeleri çağrısı yapıyorum.” diye konuştu.

İsrail’in en fazla hedef aldığı liderim

Üzerinde durulması gereken asıl konunun “ne yapacakları” olduğunu ifade eden Erdoğan, şöyle devam etti: “Türkiye hem diplomatik kanalları çalıştırarak hem de attığı somut adımlarla Kudüs ve Filistin meselesindeki duruşunu hep göstermiş bir ülkedir. Son gelişmelerin ardından da tavrımızı açık bir şekilde otaya koyduk. İsrail’in en çok hedef aldığı ülkenin Türkiye, en çok hedef aldığı liderin de şahsım olması bu tavrın doğruluğunu ve etkisini göstermektedir. Eğer oradaki şahıs beni hedef alıyorsa doğru yoldayım. Ama biz bir şeye inanıyoruz. Biliyoruz ki galip olan ancak Allah’tır. İstediğin kadar elinde nükleer silah olsun, istediğin kadar elinde kimsede olmayan silahların olsun, asıl olan Rabbimin silahıdır. Biz bununla bu yolda yürüyoruz. Onlar hangi tuzakları kurarlarsa kursunlar, en büyük tuzak Allah’ın tuzağıdır. Biz bununla bu yolda yürüyoruz. Biz ecdadımız gibi kutsal bildiğimiz değerler uğrunda gerektiğinde canımız pahasına mücadele etmekten kaçınmayan bir milletiz.”

Filistinliler ile iftihar ediyoruz
Barış ve huzur içinde geçirmeyi ümit ettikleri ramazan ayını hüzne ve kana boğanlara duydukları öfke ve nefreti göstermek ve Kudüs’ün statüsünü değiştirmek isteyenlere “Hayır” demek için burada olduklarını söyleyen TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Mehmet Akif İnan’ın Mescid-i Aksa şiirinden bir kıta okudu. Filistinlilerin onlarca yıldır bu inanç ve iradeyle mücadeleyi sürdürdüklerini vurgulayan Kahraman, şöyle konuştu: “İmkansızlıkları bahane etmeden onlarca yıldır İsrail zulmüne direnen Filistin halkını selamlıyoruz. Onların mücadele azmi ve cesaretiyle iftihar ediyoruz. 70 yıldır teslim alınamayan Filistin İslam ümmetinin son ferdi kalana kadar teslim olmayacaktır. Kudüs’ün Birleşmiş Milletler’ce tanınan statüsü değiştirilemeyecektir. Filistin’i yok edemeyecekler, Kudüs’ü baş şehir yapamayacaklardır. Yaşasın Filistin, Yaşasın Kudüs.”

Kalplerimiz yangın yeri
İsrail’in zulmüne karşı meydanlara inen yüzbinlere konuşan Başbakan Binali Yıldırım, “Haykırıyoruz. Çünkü acımız büyük gözlerimiz yaşlı, kalplerimiz yangın yeri, tarihte eşine az rastlanır bir şiddetle Filistin toprakları bir kez daha kana bulandı. Kudüs şehrine, Mescid-i Aksa’ya bir kez daha hançer saplandı. Amerika başkanı binlerce Filistinlinin kurşunlanmasını adeta keyifle temaşa etmiştir. İsrail’in uluslararası hukuku ayakaltına almasını ve ABD’nin bunu seyretmesini asla ve asla bu bölge unutmayacaktır. Bu vicdansız eylemlerden dolayı hepsine yazıklar olsun, yuh olsun” diye konuştu.

Allah aşkına kıyamdayız
Tarihi mitinge bir konuşma yapan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, ” İman dolu gönüllerimizle günahkarlara aşılmaz duvarlar ördük. Gazze’deki masumlar için ayaktayız. Beytüllahim’deki garibanlar için arayıştayız. Ramallah’taki mazlumlar, Nablus’taki mağdurlar, El Halil ve Eriha’daki mahzunlar için Allah aşkına kıyamdayız. Türk ve İslam yurtlarının feryadından dolayı yaslıyız. Kerkük’ten Kudüs’e, Telafer’den Kıbrıs’a, Kaşgar’dan Karabağ’a yaşanan her acının, yapılan her saldırının, kurulan her tuzağın hem hasmı, hem de karşısındaki haysiyet kalesiyiz. Çünkü biz büyük Türk milletiyiz. Çünkü biz İslam’ın kanla, canla, irfanla harcı karılmış suruyuz; Türklüğün inanç, iddia ve iradeyle temellenmiş şuuruyuz” diye konuştu.

Yarın Tel Aviv’i de bulamayacaklar
Mitinge katılan liderlerden BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, “İnanıyorum ki bugün büyükelçiliklerini Tel Aviv’den Kudüs’e getirenler yarın Tel Aviv’i de bulamayacaklar Allah’ın izniyle” dedi. 2012’de Gazze’yi, 2015 yılında da Kudüs’ü ziyaret ettiğini aktaran Destici, dün, bugün ve yarın ömrü yettiği sürece Kudüs davasının peşinde olacağını ve Müslümanlar’a Kudüs’ü emanet eden Selahaddin Eyyübi’leri, Yavuz’ları, Kanuni’leri ve Abdülhamid Han’ları asla utandırmayacaklarını vurguladı. Destici, “Yıkılasın İsrail enkazını göreyim. Sana devlet diyenin yüzüne tüküreyim.” diyerek sözlerine son verdi.

Benzer konular