Haftanın Manzarası #24

15’liler 18 günde iade edildi

Türk siyasetine “15’liler” olarak geçen ve siyasi hülle/hile yoluyla CHP’den İyi Parti’ye emaneten verilen 15 vekil geri döndü. Kemal Kılıçdaroğlu ile Meral Akşener arasında Güneş Motel vakasını aratmayan pazarlıkla İP’i seçime sokmak için görevlendirilen 15 CHP’li vekilin İyi Parti serüveni 18 gün sürdü. Vekilleri CHP’ye İP Sözcüsü Aytun Çıray iade etti. Giderken şoka giren ve yüzlerini yerden kaldıramayan vekillerin dönüşteki sevinçleri ise yüzlerinden okunuyordu. 15 milletvekilinin CHP’ye dönmesini değerlendiren Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, “Niye gittiler, niye geri döndüler? Neden ağlaya ağlaya gönderildi, neden şimdi tekrar gülerek geri döndürüldü?” diye sordu. MHP Lideri Devlet Bahçeli ise Twitter hesabından, “15’liler olayı demokrasinin soysuzlaşması, milli iradenin inkarıdır” dedi. 15 milletvekilinin “eşit ve adil bir seçimin önünü açtıkları” değerlendirmesine tepki gösteren Bahçeli, “Bu açıdan, CHP ve İP Türk siyasetinin yüz karası mevkiine çoktan çıkmışlardır. Karşımızda demokrasi kahramanları değil, demokrasinin katilleri vardır ve alayı lekelidir. Yere batsın sizin kiralık siyasi açmaz ve anlayışınız. 15’liler olayı demokrasinin soysuzlaşması, milli iradenin inkarıdır” ifadelerini kullandı.

Gizli maddeler açıklanacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz yıllarda, “1920’de bize Sevr’i gösterdiler, 1923’te Lozan’a bizi razı ettiler. Birileri de Lozan’ı bize zafer diye yutturmaya çalıştı. Bağırsan sesinin duyulacağı adaları biz Lozan’da verdik. Zafer bu mu?” eleştirilerinin ardından verdiği antlaşma dosyalarının halka açılması talimatı hayata geçiyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatının ardından çalışma başlatan Dışişleri Bakanlığı, Fransa arşivlerinde saklanan belgeleri dijital ortama aktarmaya başladı. Sadece Lozan’ı değil, ekli tüm senet ve mektuplar ile Montrö Boğazlar Antlaşmaları da dijitale geçirildikten sonra vatandaşların erişimine açılacak. Çalışmalar tamamlandıktan sonra belgeler halka açılacak. Böylece antlaşmaların halktan saklanan gizli maddeleri de 96 yıl sonra gün yüzüne çıkacak. O gizli maddeler bugüne kadar çeşitli iddialara konu olsa da henüz belgeleriyle kanıtlanmadığı için sır perdesini korumuştu.

ABD’liler yanlış ATAK yaptı

ATAK helikopterinin yan yana dizilerek belirlenen hedefi başarıyla ateş altına aldığı görüntüler, ABD ordusuna yakın bir twitter hesabında hayranlık uyandırdı. ABD ordusuna yakın 296 bin takipçili  @USAmilitaryUSA isimli Twitter hesabı, 4 ATAK helikopterinin yan yana dizilip hedefi başarıyla vurduğu anı “Ne düşünüyorsunuz?” mesajıyla paylaştı. Hesabı takip eden Amerikalı kullanıcılar da aynı yanılgıya düşerek, “Görün işte bizim çocukları, bizim tarafımızda oldukları için şanslıyız” değerlendirmesiyle görüntüler karşısında övgü içeren yorumlar yaptı. Türkiye’den kullanıcılar kaydın Efes 2018 provası olduğunu yazıp dalga geçti.

İslam’ın entelektüel düşmanı Fransa

Fransa yine ‘özgürlük’ bahanesiyle İslam’a saldırdı. Aralarında Fransa eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin de bulunduğu 300 Fransız yazar ve siyasetçi, şiddet ve Yahudi düşmanlığı yaydığı iddiasıyla Kur’an-ı Kerim’den ‘bazı ayetlerin çıkartılmasını’ talep etti. Bu manifestoyu Kuran-ı Kerim’in içeriğinin değiştirilmesi çağrısı olarak algılayan Müslüman topluluklar büyük tepki gösterdi. AB Bakanı Ömer Çelik de konuya ilişkin yaptığı açıklamada “Aralarında Sarkozy de var. Entelektüel şiddetin ve barbarlığın en çarpıcı örneği bu” ifadelerini kullandı. Fransa’ya ilk yaptırım kararı ise YÖK’ten geldi.  YÖK, henüz öğrencisi olmayan Fransız Dili ve Edebiyatı ile Fransızca Öğretmenliği bölümlerine, yeni bir karar alınıncaya kadar öğrenci yerleştirilmemesine karar verdi. Kararın, Fransa ile “mütekabiliyet” gereğince alındığı belirtilirken, öğrencisi bulunan mevcut bölümler ise eğitim öğretimlerine hiçbir aksama olmadan devam edecek.

Kalemini Çanakkale destanına adamıştı

Türkiye’nin önde gelen tarihçilerinden Yeni Şafak Gazetesi yazarı Mehmet Niyazi Özdemir 76 yaşında vefat etti. 1967’den beri tarih alanında yaptığı önemli çalışmalarla tanınan Özdemir, edebiyat dünyasına birçok eser kazandırdı. Çanakkale Mahşeri, Varolmak Kavgası, Plevne isimli romanlarla önemli bir misyona imza atan, ayrıca medeniyetimizin izini sürdüğü eserlerle de tanınan Özdemir’in cenazesi Marmara İlahiyat Fakültesi Camii’nde kılınan namazın ardından Karacaahmet Mezarlığı’na defnedildi.

Türkiye’nin tek şampiyon ilçesi

Teleset Mobilya Akhisarspor, finalde Fenerbahçe’yi 3-2 yendi ve Ziraat Türkiye Kupası şampiyonu oldu. Süper Lig’de 2 kez mağlup ettiği Fenerbahçe’yi Ziraat Türkiye Kupası finalinde de deviren Manisa ekibi, tarihinde ilk kez kupayı müzesine götürdü. Akhisarspor ayrıca kupayı kazanan ilk ilçe takımı olarak tarihe geçti.

Arda futboldan kopuyor

Süper Lig’de oynanan Sivasspor maçında yardımcı hakem Erdinç Sezertam’ı iten kırmızı kart görünce de maçın hakemi Yaşar Kemal Uğurlu’ya yumruğunu gösteren Arda Turan’ın cezası açıklandı. PFDK’ya sevk edilen Arda Turan’a; müsabaka hakemine yönelik saldırısı nedeniyle 10 resmi maç, müsabaka hakemine yönelik hakareti nedeniyle 3 maç, ihraç sonrası müsabaka hakemine yönelik tehdidi nedeniyle 3 maç, toplamda 16 maçtan men cezası verildi.

Benzer konular