Haftanın Manzarası #23

(Patlak) Kılıçdaroğlu bir rakibini daha yedi:
“Gel buraya Muharrem İnce”
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, 24 Haziran’daki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde adaylarının Muharrem İnce olduğunu açıkladı. Bir dönem çatı aday etrafında dönen ve kendisi bu görevi üstlenmeyen Kılıçdaroğlu’nun Muharrem İnce kararı bir hayli sürpriz oldu. Öyle ki, İnce’nin adını basına duyurma işi, adı adaylar arasında geçen İlhan Kesici’ye kaldı. Seçim kararı alındıktan hemen sonra CHP’nin cumhurbaşkanı adayını, “Kavgacı olmayacak, ekonomiyi iyi bilecek, bir başarı hikayesi olacak” şeklinde tanımlayan Kılıçdaroğlu’nun, Muharrem İnce’yi hangi özelliği nedeni ile seçtiği anlaşılamadı. Son iki CHP kongresinde genel başkanına rakip olan ve hatırı sayılır oylar alan Muharrem İnce’nin cumhurbaşkanı adayı gösterilmesi Kılıçdaroğlu’nun kendisine parti içerisinde ciddi muhalefet yapan ve gelecekte CHP’nin başına geçmesi muhtemel isimleri farklı noktalarda aday göstererek onları ekarte ettiği şeklinde yorumlandı. Hatırlanacağı üzere Mustafa Sarıgül’ün CHP Başkanlığı’na yürüyüşü sırasında da Kılıçdaroğlu, Sarıgül’ü İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne aday göstermiş ve seçimi kaybeden Sarıgül siyasette etkisini yitirmişti ve sonraki seçimlerde milletvekili adayı bile olamamıştı. Diğer yandan Kılıçdaroğlu’nun aday belirleme toplantısında ülkenin Cumhurbaşkanı olacağına inandığı adayını “Muharrem İnce, eski bir öğretmen. Gel buraya Muharrem İnce” sözleri ile sahneye davet etmesi dikkat çekti.

İnsanlık bize hiç ‘ırak’ değilmiş
Samsun’da tramvayda yolculuk yapan bir genç, yolcular arasındaki Suriyeli bir çocuğun ayakkabısız olduğunu fark etti. Oturduğu yerden kalkan genç, çorapla gezen çocuğun yanına giderek, ilk önce sohbet etti. Genç adam, sohbetin ardından ayağındaki ayakkabıları çıkarıp çocuğa verdi. Ayakkabıları çocuğun ayağına giydirip bağcıklarını da bağlayan genç adam, yerine geri dönüp, çoraplarıyla yolculuğuna devam etti. Olay anına tanıklık eden vatandaşlar ise cep telefonlarının kamerasıyla görüntüleyip sosyal medyada paylaştı. Türkiye’nin alkışladığı o gencin Iraklı Mohammed Baseem Hameed Alsamarrai olduğu ortaya çıktı. Alsamarrai, ‘Hava çok soğuk ve yağmur yağıyordu. Kendimi tutamadım, ayakkabılarımı verdim’ dedi. Çocuğun durumuna çok üzüldüğünü belirten Alsamarrai, “Küçük çocuk ayakkabısız yürür mü? Yanaştım yanına ’Ayakkabın yok mu?’ dedim, ’Yok’ dedi. Ben de ’O zaman benim ayakkabılarımı alacaksın’ dedim. Zor ikna ettim çünkü istemedi. Ben hayatımda böyle bir şey görmedim ve görmek istemiyorum. Benim evim yakındı. Sonra ben Samsunspor durağında indim” diye konuştu.

Nobel’e cinsel istismar gölgesi

Nobel Edebiyat Ödülü’nü veren İsveç Akademisi’nde cinsel saldırı skandalı nedeniyle gelen istifalar, ödülü de vurdu. İsveç Akademisi, 2018 Nobel Edebiyat Ödülü’nü bu yıl erteleyip 2019’da açıklayacağını duyurdu. İsveç Kraliyet Akademisi, cinsel istismar söylentileri sonrası grup içinde tartışmaların yoğunlaşmasının ardından bu yıl Nobel Edebiyat Ödülü’nün verilmeyeceğini duyurdu. Bu durumun yazarlarla ilgili olmadığını açıklayan Kraliyet Akademisi, Nobel Edebiyat Ödülünün gelecek yıla ertelendiğini açıkladı.

***

Twitter şifreleri ortada duruyormuş

Sosyal medya platformu Twitter, kullanıcı şifrelerinin yanlışlıkla korumasız bir dosyaya aktarılması üzerine tüm kullanıcılara şifrelerini değiştirmeleri yönünde çağrı yaptı. Şirketten yapılan açıklamada, yaşanan teknik bir sorun nedeniyle şifre dosyasının kriptolu olarak değil, net biçimde okunabilecek şekilde bir dosyaya aktarıldığı ifade ediliyor. Sorunun kısa sürede fark edildiğini ve çözüldüğünü söyleyen Twitter CEO’su Jack Dorsey, “Şifrelerin çalındığına dair herhangi bir işaret yok ancak yine de tüm kullanıcılara şifrelerini güncellemelerini tavsiye ediyoruz” dedi. Twitter kaç hesabın yaşanan sorundan etkilendiğine dair bir açıklama yapmadı. Şirkete yakın kaynaklar, sayının ‘ciddi boyutlarda’ olduğunu ifade etti ve şifrelerin aylardır erişime açık halde durduğunu belirtti.

***

Dünyaca ünlü köfte bizim çıktı

İsveç Devletinin resmi Twitter hesabından, ülkenin dünyaca ünlü köftesinin tarifinin Türklere ait olduğu itiraf edildi. Twitter hesabı “Sweden.se”den yapılan paylaşımda, köfte fotoğrafı kullanılarak, ”İsveç köfteleri, aslında Kral 12. Karl’ın Türkiye’den eve getirdiği tarife dayanıyor. Gerçeklere bağlı kalalım” ifadeleri kullanıldı. Uppsala Üniversitesi Edebiyat Bölümü Araştırmacısı Annie Mattson, Rusya’ya karşı savaş kaybeden İsveç Kralı 12. Karl’ın, Osmanlı topraklarına sığınarak 5 yıla yakın Moldova’nın Bender kentinde yaşadığını söyledi. Mattson, daha sonra ülkesine dönmeye karar veren kralın yanında köfte, kahve ve lahana dolması getirdiğini anlattı. Türkiye’de “Demirbaş Şarl” olarak tanınan İsveç Kralı 12. Karl’ın, tarifi Türkler tarafından bile ‘İsveç Köftesi’ olarak anılıyordu.

***

‘Mezarlık polisi’ maceraya atıldı

Çorum’da 1982 yılında vefat eden Fatma Ç.’ye ait mezarın başında konuşup, ağlayan gizemli genç kız, hakkında ortaya atılan farklı söylentiler gizemli bir hal alarak önce tüm şehri, sonra medyamızı en son olarak da ülkenin her bir tarafını etkisi altına aldı.  Siyah kıyafetli, ayağında kırmızı ayakkabısı olan ve 17- 18 yaşlarında olduğu iddia edilen kızın gece yarısı aynı mezarın başına gelip ağlaması üzerine harekete geçen polisler filmlere konu olacak işlere imza attılar. Ajanslar, polisin yakalamaya çalıştığı kızın karanlıktan faydalanarak mezarların arasına doğru kaçıp gözden kaybolduğunu duyurdu. Polis, kızın Fatma Ç.’nin mezarının üstüne deniz kabuğu koyduğunu tespit etti. Mezarlığı didik didik arayan fakat bir sonuç alamayan polisler, vatandaşların mezarlığı görüntülediği fotoğrafları bile inceledi. Tüm bunlar yetmedi Çorum Belediyesi, 36 yıl önce vefat eden Fatma Ç.’ye ait mezarlığı görüntüleyecek şekilde bir ağaca güvenlik kamerası konuldu. Vatandaşların gece yarıları mezarlığa akın etmesine neden olan “ağlayan genç kız” hadisesi vatandaşlarla polisi bile karşı karşıya getirdi. Gece yarısı mezarlığa gelen yaklaşık 300 kişi, polise zor anlar yaşattı. Polis ekiplerinin uyarılarına rağmen ellerinde sopa ve fenerlerle mezarlığın korkuluklarından atlayıp içeriye giren onlarca kişi gizemli kızı bulmadan çıkmayacaklarını belirtince polisle karşı karşıya geldiler. Genç kızın bulunması için polis ekiplerince başlatılan çalışmalardan da bir sonuç alınamadı. Gizemli genç kız, polisler, vatandaşlar ve medyanın sabahlara kadar kendisini beklediği mezarlığa bir daha gelmedi. O kadar kalabalık varken gelmeyeceğini düşünmeyi ise kimse akıl edemedi.

Benzer konular