Haftanın Manzarası #21

Türk futbolunun utanç tribünleri

Hafta içi Fenerbahçe ile Beşiktaş arasında oynanan Ziraat Türkiye Kupası yarı final rövanş maçında yaşanan olaylar Türk futbolunun utanç günlüklerine bir yenisini daha ekledi. Maç 0-0 sürerken 57. dakikada tribündeki taraftarlar ile tartışan Beşiktaş’ın yedek kalecisi Tolga Zengin’in yanına giden Şenol Güneş, tribünden atılan cisimlerin başına isabet etmesi ile yere yığıldı. Saha bir anda karışırken, soyunma odasına giden Şenol Güneş bir kez daha cisim yağmuruna tutuldu ve kafası yarıldı. Hastaneye kaldırılan ve başına dikiş atılan Şenol Güneş bir gece müşahede altında tutuldu. Yarıda kalan maçın kararını bu hafta TFF verecek. Savcılık da tribünde çıkan olayların organize bir iş olduğuna dair bulgular elde edildiğini açıkladı. Futbol üzerinden kurulan kumpasın ucu nereye dayanacak bilinmiyor fakat Türk futbolunda tribün olaylarının ön plana çıktığı çok sayıda müsabaka olduğu da biliniyor. Türk futbolunun en kara günü, 17 Eylül 1967 yılında Kayserispor ile Sivasspor arasında oynanan maçta yaşandı. İki kent arasındaki rekabet dolayısıyla gergin geçen müsabakadaki tribün olayları sonucunda stat çıkışlarının yetersizliği ve kalabalığın de etkisiyle 38 kişi yaşamını yitirdi. Ölü sayısı daha sonra 43’e yükseldi. Çok sayıda maçın yarıda kaldığı ligde son olarak Trabzonspor ile Fenerbahçe arasında 24 Nisan 2016’da oynanan ve Fenerbahçe’nin 4-0 üstünlüğü ile devam eden Süper Lig maçı da tribün olayları nedeniyle tatil edildi. Maçın hakemi Bülent Yıldırım bu gelişmelerden sonra müsabakayı tatil etti. Fenerbahçe, hükmen galip sayıldı.

***

‘Ekmek’ için Erdoğan

2014 yılında yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Erdoğan’a karşı yarışan ve yüzde 38 oy alan MHP Milletvekili Ekmeleddin İhsanoğlu, 24 Haziran’da partisinin kararına uyacağını açıkladı. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin “Adayımız Sayın Erdoğan’dır” açıklamasından sonra gözlerin çevrildiği İhsanoğlu, partisinin kararına uyarak oyunu Erdoğan’a vereceğini belirtti. İhsanoğlu şunları söyledi: “Cumhurbaşkanlığı seçimi bittikten sonra bu konularda konuşmama kararı almış idim. Partiye davet edildim. Partiye katıldım, partinin milletvekili olarak parti disiplinine uymaktayım. O bakımdan, burada parti hangi tercihi yapıyorsa, ona ben katılıyorum.”

***

Kılıçdaroğlu hariç herkes aday
3 Kasım 2019’da yapılacak cumhurbaşkanlığı ve genel milletvekilliği seçimlerinin 24 Haziran 2018’e çekilmesi ile CHP’de alışılmışın dışında bir hareketlilik yaşanıyor. Henüz cumhurbaşkanı adayı belli olmayan CHP’de, milletvekilleri Öztürk Yılmaz ve Didem Engin Cumhurbaşkanı adayı olmak istediklerini açıkladı. Bunlara ek olarak CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce’nin de, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na “Siz aday olmayacaksanız ben aday olayım” diyeceği iddia edildi. CHP eski Milletvekili İhsan Özkes ise CHP’nin İlhan Kesici’yi aday göstereceğini ileri sürdü. Gözlerin çevrildiği ve parti tabanının aday olmasını istediği Kemal Kılıçdaroğlu’nun anket yaptıracak olması kafaları karıştırdı.

***

Halisdemir’in katillerine müebbet

FETÖ darbe girişiminin seyrini değiştiren kahraman Astsubay Ömer Halisdemir’in şehit edilmesine ilişkin davada 18 sanığa ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası çıktı. Kararı memnuniyetle karşıladıklarını söyleyen Halisdemir’in kardeşi Soner Halisdemir, “Bu devlet ve millet, hainlere hak eden cevabı verir, kahramanı da bilir” dedi. Mahkeme heyeti önce tüm sanıkları, şehit Halisdemir’e yönelik “nitelikli kasten öldürme” ve “anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçlarından ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı. Savcının sanıklardan sadece 3’ünün “kasten öldürme” suçundan mahkum edilmesini istemesine rağmen mahkeme tüm sanıkları bu suçtan mahkum etti ve indirim uygulamadı.

***

Yeni taşeron Atina

Afrin harekâtını durduramayan ABD ve AB, Türkiye’yi meşgul etmek için Ege’de gerilimi tırmandırıyor. Doğu Akdeniz’deki NATO gemilerinden de cesaret alan Atina, provokasyonlarına bir yenisini ekledi. Didim açıklarındaki kayalıklara Yunanistan bayrağı dikildi. SAT komandoları hemen kayalığa giderek bayrağı indirdi. Olay, Yunanistan tarafından 3 kişinin yeltendiği münferit bir olay olarak lanse edilmeye çalışıldı. Yunanistan ile kayalık krizinin Kıbrıs’ta KKTC lideri Akıncı ile Rum Lider Anastasiadis’in 9.5 ay sonra ilk kez yapacakları görüşme öncesi gerçekleşmesi dikkat çekti.

***

Padişah fermanı kaçakçıda çıktı

İstanbul Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, tarihi eser kaçakçılarına yönelik 1 aylık teknik ve fiziki takibin ardından büyük operasyon düzenledi. M.Ö 2500 yıllarına denk gelen Lidyalılara ait 11 altın, Tunus ve Cezayir bölgesine ait arkeolojik eserler, Sultan Abdülmecit dönemine ait Grekçe yazılmış ferman, Greek dönemine ait 2200 yıllık kraliyet ailesinin günlük malzemeleri, 87 adet Büyük Selçuklu, Memlük ve Osmanlı dönemlerine ait İslami motifli kazanlar, siniler, şehzade kalkanları ve Ürdün, Suriye bölgesine ait değerli taşlar ve arkeolojik eserler ele geçirildi. Eserlerin tamamı İstanbul Arkeoloji ve Türk İslam Eserleri Müze Müdürlüklerine incelenmek üzere teslim edildi.

Benzer konular