Haftanın Manzarası #18

İsrail sivilleri taradı ‘Toprak Günü’ katliamı: 15 şehit

İsrail bir kez daha ‘katil devlet’ olduğunu tüm dünyaya ilan etti. 1976’da Filistinlilere ait binlerce dönüm araziye el koymasının ardından yaşanan olayların anıldığı ‘Toprak Günü’ İsrail askerleri tarafından kana bulandı. Binlerce Filistinlinin katıldığı yürüyüşe katılanlara top atışları ve keskin nişancılar ile saldıran İsrail 12 sivili şehit etti, bin 500’e kişi de yaraladı. İsrail askerlerinin küçük çocukları sırtlarından vurduğu anlar ise kameralar tarafından saniye saniye kaydedildi.

Filistin bayrakları taşıyan çok sayıda kişi, 1948’de topraklarından göçe zorlanan Filistinlilerin dönüş hakkını savunmak ve İsrail’i protesto etmek için sınırdaki 6 noktada toplanmak üzere Gazze’nin kuzey, güney ve orta kesimlerindeki bölgelerinden sınıra doğru Cuma günü yürüyüşe geçmişti.  Filistinli taraflar her fırsatta yürüyüşün “barışçıl” olacağını vurgularken, İsrail Genelkurmay Başkanı Gadi Eisenkot, Filistinlilerin yürüyüş sırasında orduya gerçek mermi kullanma izni vereceğini açıklamıştı.

“İsrail’e acil müdahale şart”

Filistinlilere yönelik planlı düşmanca saldıran İsrail’in ilk yardım ekipleri de dahil olmak üzere barışçıl göstericilere gerçek mermi sıkmasına dünya kamuoyu ise yine sessiz kaldı. Cuma sabah saatlerinde başlayan saldırılara Türkiye dışında başka bir ülke tepki göstermezken,  FKÖ Genel Sekreteri Saib Ureykat yaptığı açıklamada, “Uluslararası toplumun suskunluğuna ve eyleme dönüşmeyen kınamalarına son vererek, İsrail’in işlediği suçları durdurması ve hesaba çekmesi için evrensel hukuk çerçevesinde acil müdahalede bulunması gerekiyor” dedi. Ureykat, binlerce Filistinlinin işgal altındaki Batı Şeria ve İsrail ablukası altındaki Gazze’de “Filistin Toprak Günü” münasebetiyle barışçıl gösteriler düzenlemesinin, ABD-İsrail projelerine karşı verilmiş siyasi bir mesaj taşıdığını da ifade etti.

***

Beklenen adım atıldı

28 Şubat darbesinin mahkum mağdurları için uzun zamandır atılması beklenen hukuki ve insani adım nihayet atıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla cezaevindeki 28 Şubat mağdurları için kurulan komisyon, yeniden yargılamanın önünü açacak çalışmalarını tamamladı. 7 kişiden oluşan komisyonun kanuni düzenlemenin altyapısını oluşturacak çalışmaları bitirdiği ve raporun Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunulduğu öğrenildi. Yeni Şafak’tan Aybike Eroğlu imzalı habere göre komisyon üyeleri, mağdurların yeniden yargılanmasına ilişkin çeşitli formüller geliştirerek 3 farklı taslak hazırladı. O dönem işkence altında kendilerine isnat edilen suçları kabul etmek zorunda kalan, asılsız delillerle mahkum olan vatandaşlar için yeniden yargılama yolu açılacak. Bu kapsamda, Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) bireysel başvuru için Eylül 2012’den sonra kesinleşen kararlar kriterinin de kaldırılması öngörülüyor. 28 Şubat Kadın Platformu Başkanı Mine İpek, “Cumhurbaşkanımızın talimatıyla kurulan komisyondan çıkacak müjdeli haberi bekliyoruz. İnanıyoruz ki acılar son bulacak. Bu mağduriyetlerin artık daha fazla can yakmasına izin vermemeliyiz” diye konuştu.

***

‘Balkan abileri’ni MİT paketledi

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), FETÖ’nün Balkan ayağına ağır darbe indirerek, örgütün 6 üst düzey elemanını Türkiye’ye getirdi. MİT’in Kosova istihbaratıyla işbirliği içinde gerçekleştirdiği operasyonla Türkiye’de aranan FETÖ’ye ait Gülistan Eğitim Kurumu bünyesindeki Priştine ve Yakova şehirlerinde Mehmet Akif Kolejleri’nin 6 üst düzey mensubu yakalandı. Mehmet Akif Koleji’nin Müdürü Mustafa Erdem, yardımcısı Yusuf Karabina, Yakova Koleji Müdürü Kahraman Demirez, yardımcıları Cihan Özkan ve Hasan Hüseyin Günakan ile Osman Karakaya, MİT tarafından özel bir uçakla Türkiye’ye getirildi. Yakalanan FETÖ firarileri, Balkanlarda faaliyetlerinin yanı sıra Türkiye’deki örgüt elemanlarının Avrupa ülkeleri ile ABD’ye kaçırılmasını organize etmekle görevliydi. Güvenlik birimleri, Cihan Özkan’nın Balkan ülkelerinde toplanan himmet paralarını yöneterek bunları örgüt elebaşlarının bulunduğu Pensilvanya’ya aktardığını tespit etmişti. Kosova gençlik yapılanmasından da sorumlu olan Kahraman Demirez ise Balkan ülkelerinde aktif şekilde çalışarak örgüte çok sayıda katılımın sağlanmasında rol oynadı. Diğer isimlerin de FETÖ’nün Balkanlardaki çeşitli kurumlarındaki yapılanmalarından sorumlu üst düzey isimler olduğu bildirildi.

***

‘İnterstisyum’umuzu keşfettiler

ABD’li uzmanlar, insan vücudunda yeni bir organ keşfetti. Buluşun kanserin vücutta nasıl yayıldığının anlaşılmasına yardımcı olması umuluyor. Araştırmacılar, birbirine bağlı dokular olarak kabul edilen yapının aslında “interstisyum” adı verilen bir dizi sıvı dolu bölmelerden oluştuğunu ve vücudun en büyük organlarından biri olduğunu keşfetti. Derinin altındaki bu bölmeler, aynı zamanda bağırsak, akciğer, damarlar ve kasların dışındaki zarlarda da bulunuyor ve güçlü ve esnek proteinler vasıtasıyla bir ağ oluşturuyor. İnterstisyum, vücudun en büyük organlarından biri olmasına karşın daha önce bulunamamıştı. Buluşu yapan araştırma ekibi, bu bölmelerin dokuları hasar almaktan korumak için bir “darbe emici” görev üstleniyor olabileceğini belirtti.

***

18 Mart’ın sırrı belli oldu

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın TSK’ya verdiği ve Çanakkale Zaferi’nin yıldönümü olan 18 Mart’ta denk gelen “Afrin’e girin” emrinin detayları belli oldu. Yeni Şafak’tan Kıymet Sezer imzalı habere göre Afrin zaferinin 18 Mart’a gelmesinin detayları şöyle:

– Zeytin Dalı Harekatı’nda ilçe merkezini kuzeyden, doğudan ve batıdan kuşatarak hilal oluşturan TSK VE ÖSO, Afrin ilçe merkezini 5 Mart’ta havan menziline aldı. Bu ana kadar da hava operasyonları azaltıldı ve karadan ilerleyişe ağırlık verildi.

– Afrin ilçe merkezi havan menziline girdiğinde, artık bu andan itibaren algı operasyonları sonucu olası hava sahasının kapatılması tehdidi geride bırakıldı. Bu hamleyle TSK, önemli bir taktik ve stratejik başarıya daha imza atarak operasyonu, tüm kozları ve engelleme girişimlerini bertaraf etmek suretiyle tamamlamış oldu.

– Afrin ilçe merkezi 12 Mart’ta kuşatıldı. Kuşatma, siviller üzerinden algı operasyonları ve dış müdahalelere izin vermemek için gizli tutuldu.

– Afrin merkezine girilmesi için tek engel, Kandil’den gelen yaklaşık 250 üst düzey PKK’lı teröristin ilçe merkezi çevresinde mevzilenmiş olmalarıydı.

– İlçe merkezi çevresinde gergin bekleyiş 4 gün sürdü. 16 Mart günü en uygun zamanlamayla düğmeye basıldı. Silahlı İnsansız Hava Araçlarının (SİHA) gerçekleştirdiği hava operasyonuyla çok sayıda üst düzey PKK’lı terörist, mevzilerinde imha edildi. Teröristlerin etkisiz hale getirilmesiyle birlikte sivillerin tahliyesi kolaylaştı.

– Haber, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a iletildi. Bunun üzerine Erdoğan, ilçe merkezine giriş takvimi üzerinde değerlendirmeler neticesinde “18 Mart’ta girin o zaman” emrini verdi. Şehir, hiçbir direniş olmadan teslim alındı. Çanakkale Zaferi’nin 103. yıl dönümünde Afrin ilçe merkezinde kontrol sağlandı.

***

Rusya’ya topyekûn savaş

İngiltere’ye bilgi satan eski Rus ajan Sergey Skripal ve kızı Yulia’nın zehirlenmesinin arkasında Rusya olduğunu iddia eden Batılı ülkeler, tepkilerini Rus diplomatları sınır dışı ederek gösterdi. Dünya genelinde 26 ülke 141 Rus diplomatı sınır dışı etti. İngiltere’yle ilk dayanışma gösteren ülke ABD  olurken, Rusya’ya sıcak mesajlar gönderen Trump yönetiminin ani bir kararla 60 Rus diplomatı sınır dışı etmesi şaşkınlıkla karşılandı. Kanada da “alçak, hain ve sorumsuzca” şeklinde nitelediği saldırıyı kınayarak 4 Rus diplomatı sınır dışı etti. Avrupa Birliği de Brexit ile kendilerinden ayrılan İngiltere’nin yanında yer aldı ve AB Liderler Zirvesi ülkelerindeki Rus diplomatları sınır dışı ettiklerini açıkladı. Rus diplomatları sınır dışı eden 18 AB üyesi ülke ve sınır dışı edilecek diplomat sayısı şöyle: Fransa (4), Almanya (4), Polonya (4), Çekya (3), Litvanya (3), Danimarka (2), İtalya (2), Hollanda (2), İspanya (2), Hırvatistan (1), Belçika (1), Romanya (1), Estonya (1), Finlandiya (1), Macaristan (1), Letonya (1), İrlanda (1) ve İsveç (1). AB üyesi olmayan Avrupa ülkelerinden ise Ukrayna (13), Arnavutluk (2), Makedonya (1) ve Norveç (1) Rus diplomatları sınır dışı ettiğini açıkladı. Avusturya, Yunanistan, Bulgaristan, Slovakya, Slovenya, Güney Kıbrıs Rum yönetimi, Malta, Portekiz bu etapta Rusya’ya karşı bu tür bir önlem almayı düşünmediklerini açıkladı.

***

Casus cepteymiş

Telefon numarasından isim sorgulayarak rehberlik hizmeti veren mobil uygulamaların kullanımı hızla yaygınlaşırken, bu sistemler kişisel verilerin usulsüz kullanımına ilişkin endişeleri de artırdı. Kişilerin telefon numarası ve diğer bilgilerini toplayarak rehber oluşturan mobil uygulamalar ve internet siteleri kişisel verilerin korunmasına yönelik endişeleri de beraberinde getirdi. Türkiye’de çok sayıda cep telefonuna indirilmiş olan Get Contact dahil 25 mobil uygulama hakkında soruşturma başlatıldı ve uygulamalar erişime kapatıldı. BTK Başkanı Ömer Fatih Sayan, hızla yayılan ve güvenlik açığı içeren 3. parti uygulamalarla kaynağı belli olmayan, kullanıcıdan izin talep eden GetContact ve benzeri uygulamaların kişisel bilgilerin kötü niyetli kişilerin eline geçmesine neden olabileceği konusunda uyardı. Türkiye Bilişim Derneği (TBD) Genel Başkanı Rahmi Aktepe de en popüler rehber uygulamalarından GetContact’ın kullanıcıların numarasını ve isimlerini havuzunda topladığını söyledi. Uygulamanın rehberi kopyalama sistemi olduğu için kişinin numarası ve bilgilerini diğer kişilerle paylaştığına dikkati çeken Aktepe, Söz konusu yazılımların davranış şekillerini etkilediğini ve bunun amacının siber saldırılarda kullanılacak istihbaratı toplamak olduğunu dile getirdi.

***

Vurgun çiftlikleri çoğalıyor

Çiftlik Bank’ın CEO’su Mehmet Aydın’ın yüzlerce kişiyi dolandırıp Uruguay’a kaçmasının ardından Çiftlik Bank benzeri diğer yapılanmalarda da yolsuzluklar yapıldığı ortaya çıktı. Çiftlik Bank ve Anadolu Farm’dan sonra Birlik Beraberlik Tarım Hayvancılık İthalat İhracat Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi hakkında da soruşturma başlatıldı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı soruşturma kapsamında şirkete baskın düzenledi. Ekipler, haklarında yakalama kararı bulunan şirket sahibi Serkan Erden’i İstanbul’da, babası Enser Erden’i ise Konya’da gözaltına aldı. Firmanın Şişli’deki merkezinde ve Konya Çumra’daki çiftliğinde yapılan aramalarda, çok sayıda resmi doküman ile dijital malzemeye el konuldu. Ekipler, şirketin hiyerarşik yapısı ile mali profilini inceleme altına aldı. Üyelik sistemi ile sözde ortaklarına döner sermayeli 49 yıllık kazanç kapısı açtığı ileri sürülen şirketin mağdur sayısı inceleme sonucunda belli olacak.

Benzer konular