Haftanın Manzarası #16

Erdoğan eleştirilere yanıt verdi: ‘Naslar asla değişmeyecektir’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın din adına konuşarak kadınları aşağılayan isimlere sert tepki göstermesi geçtiğimiz haftanın ana gündemi oldu. Diyanet’te görev alan yetki sahibi hocalara inisiyatif almaları konusunda çağrıda bulunan Erdoğan’ın “İslam’ın uygulaması yer, zaman, koşullarla değişiyor. İslam’ın güzelliği de burada zaten” sözleri ise bir hayli tartışma çıkardı. “İslam’da güncelleme” ifadesi nedeni ile kendisine yöneltilen eleştirilere ertesi gün yanıt veren Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları söyledi: “Değişimi inkar etmek, kafasını kuma gömen deve kuşu misali kendi kendini kandırmak demektir. Elbette asla değişmeyen ve değişmeyecek olan kurallar da ilkeler de vardır. Mesela İslam’ın son din olduğu asla değişmeyecek bir hakikattir. Bununla kimse oynayamaz. Biz buna böyle iman etmişiz. Mesela Allah’ın, yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’de bize açıkça ifade ettiği hükümler, yani naslar asla değişmemiştir, değişmeyecektir.”

Erdoğan, özellikle sosyal medyada gündem olan ve tepki çeken bazı isimlere yönelik ise sert ifadeler kullandı. “Yüce Allah’ın Kur’an-ı Kerim vasıtasıyla bize bildirdiği kati emirler ve Peygamber Efendimizin sünneti seniyyesi ortadayken birilerinin çıkıp hayatın gerçekleriyle ilgisi, alakası ve bağı olmayan sözler edip, kafaları karıştırması yanlıştır. Kimse bizim dinimize fatura kesme hakkına sahip değildir” diyen Erdoğan, sözlerini çarpıtan ve başka alanlara çekenlere de açıkça meydan okudu: “Siz bu fakiri korkutamayacaksınız, hak neyse ben onu söylemeye devam edeceğim. Kitabımızın, Kur’an’ımızın, İslam’ın hükümlerini sağa sola evirip çevirmeye hakkınız yok. Bu tür gözlüklerle bakarak kalkıp da dinimize fatura kesmeye, kestirmeye de hakkınız yok. ‘Bu örgütlerin arkasında falanca var, filanca var’ yaklaşımı doğru da olsa bizim derdimize derman olmaya yetmiyor. Şayet arkanda kim olursa olsun, kullanılan kişiler bizim insanlarımız ise ortada çözmemiz gereken ciddi bir mesele var demektir.”

***

İnsansız jete başladık hedef uzay

Terör örgütleri PKK ve DEAŞ’ın kökünü kazımak için sınır ötesinde yapılan harekatların en önemli silahları olan yerli İHA ve SİHA’ların ardından şimdi de insansız jet çalışmalarına başlandı. Gençlerin dikkatini teknolojiye çekmek için Teknofest etkinliğini düzenleyen T3 Vakfı Başkanı Selçuk Bayraktar, “Taktik insansız hava araçlarımızı yaptık. 4.5 ton ağırlığındaki İHA çalışmamız sürüyor. İnşallah insansız jet çalışmamıza kısa zamanda başlarız” dedi. Ekim ayında hizmete girecek İstanbul Yeni Havalimanı’nda yapılan basın toplantısında konuşan Selçuk Bayraktar, Türkiye’nin uzaya ve havacılığa ilgi duyan ilk medeniyetlerden biri olmasına rağmen hak ettiği yerde olmadığını belirtti. Gazetecilerin sorularını cevaplandıran Bayraktar, İnsansız Hava Aracı ve Baykar gibi örneklerin sayısını artırmak maksadıyla bu festivalle bir toplumsal çıktıyı hedeflediklerini anlattı. Selçuk Bayraktar şöyle devam etti: “Toplumsal dip dalganın, teknolojinin en uçtaki meyvesi sayılabilecek havacılık ve uzay gibi alanlara bir anlamda gençliğimize aşı yaparak bu alanlara ilgilerinin artmasını, bu teknolojik gelişimi geliştirmenin önemini anlatmayı hedefliyoruz.”

***

Hürriyet yalanına mum dikti

17 Aralık sürecinde FETÖ’yle hareket ederek Yeni Şafak’a Rıza Zarrab’tan “rüşvet istediler” iftirası atan, ses kaydının ortaya çıkması üzerine özür dilediği haberi bile çarpıtan Hürriyet, bir kez daha yalan haber tarihine geçti. İstanbul 4.Sulh Ceza Hakimliği, Hürriyet’in yalan haberine erişimi engelledi. Hürriyet bu kararı bile “Yeni Şafak kendi haberini engelledi” yalanıyla verdi. Mahkeme, Hürriyet’in çarpıtma haberinin erişime engellenmesini kararında Hürriyet’e gazetecilik dersi vererek “yayının gerçek olması ve özle biçim arasındaki dengenin korunması gerektiğine” hükmetti. Ancak yalancılığını tescilleyen bu kararı hazmedemeyen Hürriyet, bir çarpıtma habere daha imza attı. Gazetenin Okur temsilcisi Faruk Bildirici, “Yeni Şafak kendi haberini kaldırttı” diyerek konuyu çarpıtmayı tercih etti. Hürriyet’in “anlaşılmıyor” diyerek çarpıttığı ses kaydı haberinin altındaki “sağır mısınız, hepsi duyuluyor” şeklindeki okur yorumları ise dikkat çekti.

***

Mahkemeyi dizi setine çevirdi

İzmir Torbalı’da alkollü olarak kullandığı otomobiliyle aşırı hız sonucu çarptığı araçta bulunan 3 kişinin ölümüne neden olan senarist-yazar Emrah Serbes ilk kez hakim karşısına çıktı. Ağlayarak ifade veren Serbes, araç içerisinde bulunan yarım dolu ve boş içki şişelerindeki izlerle DNA’sı uymasına rağmen alkollü olmadığını ileri sürdü. Takım elbise giyen ve sakal tıraşı olan Serbes, “iyi hal” indirimine oynadığı duruşmadaki oyunculuğu ile ölümlerine sebep olduğu Özçelik ailesinin avukatı Ayhan Baytekin’i ise şaşırtamadı. Avukat Baytekin, “Bilirkişi raporunda Emrah Serbes’in yüzde 100 kusurlu olduğu açık ve net ortada. Suçu üstlenen Kenan Doğru, İstanbul Adliyesinde ifade vermesi gerekirken karakolda verdiği adreste bulunamadı. Kenan Doğru suçu sütlenmemiş olsaydı Emrah Serbes’in alkol durumu tespit edilmiş olacaktı. Bira şişesinin üzerinden yapılan DNA testiyle de Emrah Serbes’in aracını sürerken alkol aldığı ortaya çıktı” dedi.

***

Bilimsel kavga karakolda bitti

Erzurum Atatürk Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmasötik Teknoloji Anabilim Dalı’nda, 2 öğretim üyesi arasında moleküler biyolojide kullanılan spektrofotometre adlı cihaz nedeniyle çıkan tartışma karakolda bitti. Olay, 5 Mart Pazartesi günü, merkez Yakutiye ilçesinde bulunan Atatürk Üniversitesi yerleşkesindeki Eczacılık Fakültesi’nde meydana geldi. Yrd. Doç. Dr. Rukiye Sevinç Özakar, fakültede herkesin yararlandığı moleküler biyoloji cihazı spektrofotometrenin kullanımıyla ilgili konuştuğu Anabilim ve Bölüm Başkanı Prof. Dr. Meltem Çetin’in, kendisini yakasından tutup, tartakladığını ve hakaret ettiğini ileri sürdü. 2 öğretim üyesi arasında çıkan kavga üzerine, olay yerine polis ekipleri geldi. Kavga sırasında derste olan öğrenciler ise olayı pencereden izledi.

***

Selin 17 yaşında tarihe geçti

Rusya’nın Soçi kentinde düzenlenen Yıldızlar ve Gençler Avrupa Eskrim Şampiyonası’nda yarışan Deniz Selin Ünlüdağ, Yıldız Kadınlar kılıç kategorisinde Avrupa şampiyonu oldu. İzmir Büyükşehir Belediyesi alt yapısında yetişen 17 yaşındaki Ünlüdağ, kadınlar kategorisinde Türkiye’den bu başarıyı elde eden ilk sporcu olarak tarihe geçti. Erkekler kategorisinde geçen yıl Türkiye’ye ilk Avrupa ve Dünya Şampiyonluğu kazandıran sporcu da İbrahim Ahmed Acar’dı. Deniz Selin Ünlüdağ, Avrupa’dan 56 sporcunun katıldığı müsabakalarda yarı finalde rakibi Rus Darya Drozd’u, finalde de Bulgar sporcu Yoana Illieva’yı yenerek şampiyonluğu elde etti.

***

Sevda ablamızın başı sağolsun

İnna lillahi ve inna ileyhi raciun. Dergimizin editörlerinden, çalışma arkadaşımız Sevda Dursun’un babası Süleyman Salihoğlu 72 yaşında Hakk’a yürüdü geçtiğimiz Cuma günü. Bir süredir yoğun bakımda tedavi gören Süleyman amcamızın cenaze namazı Sakarya’nın Hendek ilçesindeki Yeni Cami’de kılındı. Çalışma arkadaşları olarak, babasının son yolcuğunda acısını paylaştığımız Sevda Dursun’a dosya ve röportajları ile katkı yaptığı dergimizin sayfalarından taziyelerimizi iletiyoruz. Babacığı Süleyman amcanın mekanı cennet olsun, Allah geride kalanlar sabır versin.

***

55 milyon kişi istemiyor

Milli Takımlardaki görevlerinden istifa eden Fatih Terim’in, TFF’den talep ettiği 3 milyon 500 bin Euro’nun tahsili için açılan davanın duruşmasında hakime kamuoyu araştırmaları delil olarak sunuldu. TFF avukatı Hüseyin Karaahmetoğlu, “Nüfusun 55 milyonu Terim’e 13 milyon TL tazminat ödenmesini istemiyor” dedi. Karaahmetoğlu, Terim’in Galatasaray ile imzaladığı 1905 TL’lik sözleşmeyi de hatırlatarak, “Sonra da TFF’den 13 milyon lira isleyeceksiniz, bu hiç adil değil” diye savunma yaptı. Duruşma tarafların dosyaya sunulan belgelere karşı beyanda bulunmaları için 7 Mayıs 2018’e ertelendi.

***

Şoföre Uber dayağı

İstanbul’da bir grup taksici, mobil uygulama aracılığıyla taksicilik yapılmasına imkan sağlayan Uber ile çağırdıkları şoförü darp etti. Darp edilen şoförün yargıya taşıdığı konu hakkındaki soruşturmanın devam ettiği belirtildi. Habertürk’e konuşan bir taksici “Bir yerde duruyoruz. Turistin elinde telefon, Uber’den taksi çağırdığını görüyoruz. Arkadaşın da gelip işimizi alması bizi sıkıntıya sokuyor” derken bir başka taksici ise “Devlet hakkımızı savunmazsa bu tür olaylar zaten olacak” açıklamasında bulundu. Günde 1.5 milyon yolcu taşıyan taksicilere göre Uber, vergi vermiyor ve emek hırsızlığı yapıyor. Uber sürücüleri ise fatura kestiklerini, yani vergi verdiklerini iddia ediyor.

Benzer konular