Haftanın Manzarası #12

Muhasebeci Kenan’ın kasasında büyük açık

Türkiye’nin Afrin’e yönelik ÖSO ile birlikte başlattığı Zeytin Dalı Harekâtı, iç kamuoyunda büyük oranda birlik ve beraberlik havasını oluştururken CHP yine ülke ekseninin dışına çıkarak operasyonu sabote edecek hamlelerde bulundu. CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Milletvekili Öztürk Yılmaz, ÖSO’nun terör örgütü ‘El Kaide’nin bir kolu olduğunu iddia etti. Öztürk Yılmaz’ın laf olsun diye dile getirdiği çok belli olan iddiaları kamuoyunda pek karşılık bulmadı fakat kendisiyle ilgili yenir yutulur olmayan ifşaatlar ortalığa saçıldı. Öztürk Yılmaz siyasete girmeden önce Türkiye’nin Musul Başkonsolosu idi ve tüm personeli ile birlikte DEAŞ tarafından alıkonulmuştu. Türkiye’nin günler süren çalışmaları ile 101 gün sonra 45 kişi birlikte sağ salim bir şekilde DEAŞ’ın elinden kurtarıldılar. Tüm Türkiye’nin “kahraman” olarak tanıdığı Yılmaz, meğer 101 gün boyunca kendini DEAŞ’a “muhasebeci Kenan” olarak tanıtmış.

Bu tarihi skandalı açıklayan ise Öztürk ılmaz’ın yerine kendini konsolos olarak tanıtan ve tüm riskleri gözünü kırpmadan üzerine alan konsolosluğunun emniyetini sağlamakla görevli Özel Harekât Polisi Abdusettar Yaşar’dan başkası değil. Sabah gazetesine konuşan Abdusettar Yaşar’ın şu ifadeleri Öztürk Yılmaz’ın sahte kahramanlığını ortaya koyuyor: “Öztürk Yılmaz, kendisine ‘Muhasebeci Kenan’ olarak hitap edilmesini istedi. Konsolos görevlilerine ‘Bana beyefendi demeyin. Başkonsolos olduğum bilinmesin’ diyordu.” Öztürk Yılmaz, hakkındaki gerçekler ortaya çıkınca kontrolden çıkıp Meclis çatısı altında ve kameralar önünde ağza alınmayacak küfürler etti. Kilit nokta da burası zaten. Siyasete girdiği ilk günlerde verdiği söyleşide, “Ardahanlılar yeni bir dil ve siyaset arıyorlar” diyen Yılmaz, geçmişindeki gerçekler ortaya çıkınca bir anda agresifleşti. ‘Muhasebeci Kenan’ın hesaplarında ciddi sıkıntılar olduğunu söylemek mümkün, bakalım önümüzdeki günlerde bilinmeyen daha neler öğreneceğiz. Kaçırılma hadisesinden hemen önce CIA üssünü ziyareti ve Irak’taki FETÖ’cüler ile samimi fotoğraflarını da eklersek hesap makinasına sarılmamız gerekebilir.

***

PKK roketleri arkadaşlarımızı hedef aldı

PKK’lı teröristlerin Afrin’den ateşlediği roketler yine Kilis ve Reyhanlı’ya düştü. 2 saldırıda 7 kişi yaralandı. Kilis’e gelen roket TVNET ekibinden Ersin Karatağ ve Hüseyin Koçak’ın da içinde bulunduğu restorana isabet etti. Roketin düşmesinin ardından yaşanan dehşeti saniye saniye kayıt altına alan Karatağ ve Koçak, gelişmeleri tüm Türkiye’ye duyurdu. Yaşadıkları şoku anlatan Karatağ şunları kaydetti: “Sabah erken saatlerde Suriye tarafına geçerek Burseya Dağı’nda yaşanan gelişmeleri haber yaptık. Akşama doğru ise Kilis’e döndük. Saat 17:45 gibi akşam yemeği yemek için restorana girdik. Burada bizden başka 4 müşteri daha ve restoran çalışanları vardı. Yemek yerken büyük bir gürültü ile irkildik. İki katlı binanın çatısından giren roket 1. katın betonunu da delerek zemin kata, iki masa arkamıza düştü. Toz duman içinde yaralıları dışarıya tahliye ettik. Roketin patlamaması büyük bir faciayı önledi. Saldırıda 4 kişi tavandan düşen beton parçalarından yaralandı ama durumları iyi.”

***

Bir görüşme, bir fotoğraf

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Eski Başbakan ve Konya Milletvekili Ahmet Davutoğlu’nu Beştepe’deki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde kabul etmiş ve 3 saatlik bir görüşme yapmıştı. Aradan bir hafta geçmişken Erdoğan ve Davutoğlu bu sefer TBMM’de bir araya geldi. AK Parti’nin grup toplantısına gelen Erdoğan’ı, Başbakan Binali Yıldırım ve Ahmet Davutoğlu birlikte karşıladı. Erdoğan gruba birlikte geldiği Yıldırım ve Davutoğlu ile birlikte oturdu. Üç isim partilileri selamlarken ortaya konulan fotoğrafın çeşitli spekülasyonların önüne geçeceği, AK Parti’nin bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da tek yürek halinde yoluna devam edeceği şeklinde yorumlandı.

***

Adı Cumhuriyet ama dili terör örgütü

17-25 Aralık darbe girişimlerinden beri muhalif yayıncılığını terör örgütleriyle söylem birliği yapmaya, sözcülüklerini üstlenmeye kadar taşıyan, eski yayın yönetmeni Can Dündar ‘vatana ihanetten’ ceza alan Cumhuriyet, TSK’nın Zeytin Dalı Harekâtı’nda da aynı tavrını sürdürüyor. Reyhanlı’da yaşayan 17 yaşındaki Fatma Avlar, PKK/PYD’nin Afrin’den attığı roketle şehit oldu. Avlar, terör örgütü saldırı düzenlediği esnada evinde uyuyordu. Cumhuriyet Gazetesi bu haberi sosyal medyadan, “Uykusunda ölen liseli Fatma son yolculuğuna uğurlandı” başlığı ile sıradan bir vaka şeklinde duyurarak PKK/PYD’yi açıkça gizlemeyi tercih etti. Cumhuriyet’in haberi bu şekilde görmesi belli ki bir tercihti. Cumhuriyet’in daha önce Savcı Mehmet Selim Kiraz’ı şehit eden DHKP-C’li teröristler ile tam sayfa söyleşi yaparak “bu eylemi yapmaya mecbur kaldık” başlığı ile yayınladığını da hatırlatmak gerekiyor.

***

Yalan Hürriyeti

Türkiye geçtiğimiz Cuma gününe bir medya ‘trollemesi’ ile uyandı. Hürriyet gazetesi TSK antetli bir bilgilendirmeye dayanarak zorunlu askerliğin 12 aydan 18 aya çıkarıldığını son dakika gelişmesi olarak duyurdu. Hürriyet’in cep telefonlarına da gönderdiği bu flaş gelişmeyi birçok internet sitesi ve televizyon da kaynak göstererek yayınladı. Fakat Genelkurmay Başkanlığı jet hızında bir açıklama yayınlayarak Hürriyet kaynaklı bu haberin yalan olduğunu duyurdu. Peki Hürriyet ne yaptı? Haberi kendilerine dayandırarak duyuran diğer medya kurumlarının ekran görüntüsünü de koyarak “yalan haber yaptılar” kurnazlığı yapmaya çalıştı. Türkiye kamuoyunu ve diğer medya organlarını yanıltıp, Zeytin Dalı Harekatına katılan/katılacak binlerce asker ile ailesini ilgilendiren yalan haberinden sıyrılmaya çalıştı. Neyse ki sosyal medya gibi bir mekanizma var ve hiçbir şey eskide kalmıyor. ‘Cevap Hürriyeti’ ve ‘Haber Hürriyeti’ mottoları ile yayıncılık yapan Hürriyet’in bu umursamazlığı ‘Yalan Hürriyeti’ etiketi ile anlamlandırılabilir ancak.

***

Tam bir Japon teknolojisi

Galatasaray’ın Inter’den kadrosuna kattığı Japon sol bek Yuto Nagatomo, sezon sonuna kadar sarı kırmızılı formayı giyecek. 31 yaşındaki Nagatomo, iki ayağını da yüksek seviyede kullanabiliyor. Çoğu futbolseverin sağ mı yoksa sol ayağını mı kullandığını anlayamadığı futbolcu bu anlamda diğer meslektaşlarına göre farklılık gösteriyor. Japon futbolcunun diğer bir özelliği ise savunmada oldukça disiplinli olması. Zaten onu İtalya’da yıllardır tutan en önemli özellikti bu. Inter News Editörü Gianluca Scudieri, Nagatomo’yu anlatırken bu konunun altını çiziyor. Pozisyon bilgisi oldukça yüksek olan oyuncunun hücumda ise eksikleri bulunuyor. Savunmaya öncelik veren bir sol bek olan Nagatomo, çalım yemesi en zor defans oyuncularından biri olarak kabul ediliyor.

***

Buradan 81 milyona sesleniyoruz’

Türkiye’nin nüfusu, bir önceki yıla göre 995 bin 654 kişi artarak 80 milyon 810 bin 525 kişi oldu. Yani 81 milyona yaklaştı. Türkiye’nin toplam nüfusunun yarısından fazlasını erkekler oluşturuyor. Veriler çarpıcı rakamları da ortaya koydu. Nüfusun 160 bin 520 kişisi doksan yaşının üstünde. Türkiye’de 15-64 yaş grubunda bulunan (çalışma çağındaki) nüfus 2017 yılında bir önceki yıla göre sayısal olarak yüzde 1,2 arttı. Buna göre, çalışma çağındaki nüfusun oranı yüzde 67,9; çocuk yaş grubu olarak tanımlanan 0-14 yaş grubundaki nüfusun oranı yüzde 23,6; 65 ve daha yukarı yaştaki nüfusun oranı ise yüzde 8,5 olarak gerçekleşti. TÜİK’in verilerine göre ve herkesçe bilindiği üzere İstanbul 15 milyon 29 bin 231 kişiyle en kalabalık şehir oldu. Yüz ölçümü bakımından ilk sırada yer alan Konya’nın nüfus yoğunluğu 56, en küçük yüz ölçümüne sahip Yalova’nın nüfus yoğunluğu ise 285 olarak gerçekleşti.

Benzer konular