Haftanın Manzarası #11

Zuckerberg’e Afrin ayarı

Yargı ve BTK, Zeytin Dalı Harekâtı’na yönelik sosyal medyadaki sakıncalı paylaşımları sıkı takip altına aldı; Facebook, Twitter ve Youtube bu konuda Türkiye tarafından net bir dille uyarıldı. Yetkililer, söz konusu şirketlerin Türkiye’den gelen taleplere “yavaş da olsa olumlu” yanıt verdiklerini söylüyor. Yasal olmayan ve maksatlı yayın yapan internet sitelerinin yanı sıra internetin her mecrası, sosyal medya ağları ve paylaşımları çok yakından izleniyor. BTK, tespit edilen kişisel hesapları ve kullanıcılarını başsavcılığa bildiriyor. Başbakanlık kararıyla Twitter, Facebook ve Youtube’daki zararlı içerikler engelleniyor, erişime kapatılıyor, yayılması önleniyor. Başsavcılık, kullanıcısı belirlenen hesaplarla ilgili hemen hukuki işlem yapıyor. Hesaplar engellendikten sonra yasa gereği 24 saat içinde mahkemeden karar çıkarılıyor.

İngiltere de harekete geçti

Öte yandan sosyal medyadaki yalan haberler sadece Türkiye’nin gündeminde değil. Trump’ın seçildiği ABD seçimleri öncesinde özellikle Facebook üzerinden gündeme gelen yalan haber üretme sorunu geçtiğimiz aylarda Almanya’nın da merceği altına girmişti. Almanya’nın bir dizi önlemler almasından sonra İngiltere de sosyal medyadaki yalan haberlere karşı harekete geçti. Milli Güvenlik Haberleşme Birimi kurulan İngiltere’de internet siteleri ve sosyal ağlar takip edilecek. Sosyal medyada üretilen söylentiler ile yanlış bilgilerin önüne geçilmesini hedefleyen İngiltere de Brexit referandumundan bu yana Rusya bağlantılı hesapların seçimi etkilediğine yönelik çıkan söylenti ve kanıtlar çerçevesinde, özellikle Facebook’a ve Twitter’a karşı siyası bir baskı uyguluyor.

***

Devlet FETÖ’den tahsilata başladı

Milli Savunma Bakanlığı, FETÖ darbe girişiminin komuta merkezi Akıncı Üssü’nde oluşan maddi zararın karşılanması amacıyla harekete geçti. Akıncı Üssü’nde oluşan zararın karşılanması için örgüt elebaşı Fetullah Gülen’in de arasında bulunduğu 500 darbe sanığı hakkında 4 milyon 545 bin 14 lira tazminat davası açıldı. Eylemleri nedeniyle davalıların doğan zarardan müşterek ve müteselsilen sorumlu oldukları belirtilen dilekçede, mahkemeden Milli Savunma Bakanlığı lehine 4 milyon 545 bin 14 lira maddi tazminata hükmedilmesi istendi. Dilekçede, mal varlığı kaçırma ihtimaline karşı ceza davaları beklenmeksizin davalıların taşınır ve taşınmaz malları ile üçüncü kişilerdeki hak ve alacakları üzerine tedbir konulması talep edildi. FETÖ’nün sivil imamlarının da aralarında bulunduğu davalıların bazıları şöyle: “Adil Öksüz, Kemal Batmaz, Hakan Çiçek, Harun Biniş, Nurettin Oruç, Akın Öztürk, Mehmet Partigöç, Ahmet Tosun, Mehmet Fatih Çavur, Gökhan Şahin Sönmezateş, Ahmet Özçetin, Ömer Faruk Harmancık, Kubilay Selçuk, Hakan Karakuş, Mehmet Dişli, Ali Yazıcı.”

***

Tek kartla Türkiye turu

Tek biletle Türkiye turu hayal olmaktan çıkıyor. Hem taşımacılıkta hem de ödeme kolaylığında yeni bir döneme giriyoruz. Artık gidilen ilin ulaşım kartını satın alma ya da az kullandığınız bir toplu taşıma hattının kredisini bulma derdi sonra eriyor. Cebinizde bir kartınız olacak ve o kartla tüm Türkiye’de toplu ulaşımdan yararlanacaksınız. Diyelim ki yolunuz İstanbul’a düştü, burada dolaşmak için 6 lira verip bir İstanbul kart almanız şart. Ancak ‘Türkiye Kart’ ile buna gerek kalmayacak. Kartların üzerinde herkesin kendi isimleri olacak. Her türlü toplu taşıma aracına Türkiye Kart ile binilebilecek. ‘Türkiye Kart’ ile vatandaşa parasını güvenle kullanma imkanı getiriliyor. Banka hesabı olmayan vatandaşlar Türkiye Kart ile iş yapabilecek, ödeme gerçekleştirebilecek veya istediği zaman sistemdeki parasını kendisine en yakın noktadan çekebilecek. Banka hesabı olmayanlar da cep telefonlarıyla para yatırabilecekler.

***

Sisi’nin rakipleri tek tek tutuklanıyor

Mısır’ın darbeci Cumhurbaşkanı Abdülfettah Sisi’ye rakip çıkanlardan birinin daha başı belada. İlk turu 26-28 Mart’ta düzenlenecek seçime adaylığını koyan eski Genelkurmay Başkanı Sami Hafız Anan, ordu tarafından gözaltına alındı. Sisi’nin diğer rakipleri de adaylıktan çekilmek zorunda kalmıştı. Eski başbakan Ahmet Şefik, aralık ayında Birleşik Arap Emirlikleri’nde gözaltına alınmasının ardından adaylığını geri çekti. Eski Devlet Başkanı Enver Sedat’ın yeğeni olan Muhammed Enver Sedat, Sisi yandaşlarının siyasi linçine maruz kaldığını söyleyip güvenlik gerekçesiyle çekildi. İnsan hakları savunucusu Halid Ali ise Eylül ayında kamusal alanda müstehcen el hareketi yapmaktan aldığı mahkumiyet temyizde onanırsa, seçimde yarışma ehliyetini kaybedecek.

***

En ‘umut’lu anneydi…

Antalya’da, Gülsüm Kabadayı’nın hastanede bir yakınına refakat ederken tanıdığı ve 10 yıldır bakımını üstlendiği, Rus asıllı olduğu düşünülen “Umut” adlı kimliği meçhul genç yaşamını yitirdi. Umut’a öz oğlu gibi baktığını dile getiren Kabadayı, “Çok üzgünüm. Onun için elimden gelen her şeyi yaptım ama kurtaramadık” diye konuştu. Akdeniz Üniversitesi Hastanesinde Ağustos 2008’de tedavi gören bir yakınına refakat eden Gülsüm Kabadayı, geçirdiği trafik kazası sonucu aynı hastanenin yoğun bakım servisinde kalan kimliği meçhul gençle ilgilenmeye başlamıştı. Gence hastanede yaklaşık 2 ay gönüllü bakan Kabadayı, ismini “Umut” koyduğu genci evine götürerek ona sahip çıkmıştı.

***

Dünyanın yüzde 82’sini onlar yiyor

İngiliz yardım kuruluşu Oxfam, dünyadaki gelir adaletsizliğinin 2017’de arttığını ifade ederek oluşturulan küresel servetin yüzde 82’lik bölümünün en zengin yüzde 1’lik kesimin cebine gittiğini duyurdu. Kuruluşun raporuna göre, dünyanın fakir yüzde 50’lik kesimindeyse herhangi bir servet artışı gözlenmedi. Oxfam’a göre çıkan sonuçlar küresel ekonomik sistemin başarısızlığına işaret ediyor. Kuruma göre, vergiden kaçınma, şirketlerin siyaset üzerinde artan etkisi, işçi haklarının uğradığı erozyon ve kemer sıkma politikaları gelir adaletsizliğindeki uçurumun derinleşmesinde başlıca nedenler.

***

Rızasız sorgulamaya son

Kişisel Verileri Koruma Kurulu (KVKK) kişilerin rızası alınmaksızın isimden telefon numarası veya telefon numarasından isim sorgulanması şeklinde rehberlik hizmeti veren internet siteleriyle uygulamaların engellenmesi yönünde karar aldı. İnternet siteleri veya sosyal medya hesapları üzerinden kişisel verileri toplayarak bu verilerin paylaşımını sağlayan, isim sorgulandığında telefon numarası bilgisine, telefon numarası sorgulandığında da isim bilgisine erişme ve başkalarının telefon rehberinde nasıl kayıtlı olunduğunu öğrenme gibi konularda hizmet veren birçok uygulama ve internet sitelerinin veri işleme faaliyeti durdurulacak.

Benzer konular