Haftanın Manzarası #10

52 CASA’dan 4’ü düştü: 4 uçakta 40 şehit

Isparta’nın Yalvaç ilçesinde CASA tipi askeri uçağın düşmesi sonucu 2 pilot ve 1 teknisyen şehit oldu. Bugüne kadar Hava Kuvvetleri’nden 3, Deniz Kuvetleri’ne ait 1 olmak üzere toplam 4 adet CN-235 uçağı düştü. İlk kaza Ocak 2001’de yaşandı. Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı CASA CN235 tipi uçak Kayseri’de düştü, 3 asker şehit oldu. Bu kazadan 4 ay sonra yine 2001 yılında Diyarbakır’dan havalanan ve içinde ‘Bordo Bereliler’in bulunduğu aynı tipteki uçak kalkıştan 25 dakika sonra kumanda arızası sonucu Malatya’da düştü. 1 binbaşı, 3 yüzbaşı, 3 üsteğmen, 16 astsubay, 1 uzman çavuş, 10 er şehit oldu. Yine 2001 yılında Deniz Kuvvetleri’ne ait CN235 tipi uçak TAI Ankara tesislerinde deneme uçuşu sırasında piste çakıldı, İspanyol pilot hayatını kaybetti. Casa CN-235 uçakları 6 ton yük ve mürettebatla birlikte 53 yolcu taşıma kapasitesine sahip. 25 bin feet yükseklikte ve saatte 455 kilometre maksimum süratle uçabiliyor. Dünyanın çeşitli sivil havayollarında da kullanılan, İspanyol CASA ve Endonezyalı IPTN firmalarının ürettiği bir hafif nakliye uçağının lisansları alındı ve üretimi TUSAŞ tarafından Türkiye’de yapılıyor. CASA’nın en büyük kullanıcısı Türkiye ve TSK’nın envanterinde 52 tane CN-235 var. Son kazadan sonra CASA’ların durumu sorgulanmaya başlandı. Savunma sanayinde dev yatırımları yapan Türkiye’nin lisansını aldığı uçaklarda böylesine hayati ve acı tecrübeler yaşamasının arkası her anlamda araştırılmalı.

***

CHP’nin ekseni HDP’ye kaydı

CHP’nin İstanbul’da, HDP çizgisinde, Demirtaş hayranı ve attığı skandal twetlerle bir hayli kötü bir şecereye sahip olduğu ortaya çıkan Canan Kaftancıoğlu’nu seçmesi ana muhalefet partisinde 2019 öncesi başka hesapların devreye sokulduğu şeklinde yorumlanmaya başlandı. Milletin ve CHP tabanının değerlerine aykırı söylemleri olan, devleti sözde “Ermeni katliamı yapmakla” suçlayan Kaftancıoğlu’nun seçim yılı olan 2019 öncesinde İstanbul siyasetini yönetmesi riskini alan Kılıçdaroğlu’nun neyin hesabını yaptığını kestirmek zor fakat bazı tahminlerde bulunmak da mümkün. Kemal Kılıçdaroğlu, 2018’i iktidara hazırlık yılı olmaktan çok, AK Parti’yi iktidar yapmama ve Erdoğan’ı yeniden seçtirmeme üzerine planlamış gibi. 2019’un Mart ayında CHP’nin İstanbul’u kazanma olasılığını, marjinal ve gerçekten de çok kötü bir siyasi sicili olan Canan Kaftancıoğlu’na destek vererek şimdiden yitirdi. Sadece İstanbul’da değil, CHP Bursa İl Başkanı da, Canan Kaftancıoğlu’nun ‘Mustafa Kemal’in askerleriyiz’ sloganını ‘faşizan’ bulmasını destekleyen bir açıklama yayınladı. CHP Bursa İl Başkanlığına seçilen Hüseyin Akkuş, “Mustafa Kemal’in askerleriyiz” sloganı için “askerleri asla ve asla değiliz” dedi. 10 Kasım’da AK Parti’yi, Mustafa Kemal Atatürk’ü andığı ve sahiplendiği için topa tutan CHP’de aniden yaşanan bu makas değişikliği önümüzdeki aylarda partiyi başka bir yola sokacak gibi. AK Parti ve MHP’nin milli ittifak kararından sonra CHP’nin girdiği yolun HDP ile kesişmesi ise artık kaçınılmaz görünüyor.

***

Yüzsüzlüğün bu kadarı

Horoz dövüşçüleri, horoz dövüştürenlere hapis cezası öngören düzenlemeye karşı dinleyenleri hayretler içinde bırakan bir çağrı yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı 2 milyon oyu Meral Akşener’e vermekle tehdit eden bir horoz dövüşçüsü, düzenlemenin geri çekilmesini istediği bir video yayınladı. Erdoğan’a önce “15 Temmuz’da arkanızda durduk” mesajını veren sonra da “Bugün zor günümüzde sizin de bizim yanımızda olmanızı istiyoruz” diye seslenen horoz dövüşçüsü, Meral Akşener’in kayınpederinin horozcu olduğunun konuşulduğunu söyledi ve “2 milyon oyu Akşener’e kaydırmak istiyorlar” mesajını verdi.

***

15 Temmuz’un büyük yalancısı

WikiLeaks kurucusu Assange, ABD Başkanı Trump’ın ‘Yalan Haber Ödülleri’ listesini eleştirdi. Assange, 15 Temmuz gecesi “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kaçtığını” yazarak yakın tarihin en vahim yalanına imza atan NBC’nin listede yer almamasına tepki gösterdi. Assange, “NBC, Türkiye’de yüzlerce kişinin öldürüldüğü askeri darbe girişimine önemli bir destek sağladı. NBC ‘üst düzey ABD askeri kaynağına’ dayandırarak (Cumhurbaşkanı Recep Tayyip) Erdoğan’ın ülkeden kaçtığı yalan haberini yaptı” değerlendirmesinde bulundu. Manipülasyon amaçlı yalan haber içeren tweet, aralarında Washington Post’un da olduğu önde gelen yabancı basın kuruluşlarının haberlerinde kullanılmıştı.

***

Her cami Diyanet olur

Göreve başladıktan sonra özel televizyon kanalları arasında ilk kez TVNET özel yayınına çıkan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Faruk Aksoy ve Hüseyin Likoğlu’nun sorularını yanıtladı. Türkiye’nin yoğun gündemi nedeniyle araya kaynaması muhtemel çok önemli açıklamalar yaptı Prof. Dr. Ali Erbaş. Başlıklar halinde özetlenmesi gereken cümleleri şöyleydi:

[Diyanet İşleri Başkanlığına atfedilen, kız çocuklarının erken yaşta evlenebilecekleri yönündeki haberle ilgili] İyi niyetli olmayan birileri böyle cımbızla bir yerlerden, ‘Ne buluruz da Diyanet İşleri Başkanlığını olumsuz olarak gündeme getirebiliriz’ gayreti içerisinde olan birileri, 15 sene önce Diyanet Yayınları arasından çıkmış bir sözlükteki büluğ kelimesinin tanımından ve yine nikah kelimesinin tanımından hareketle o iki tanımdaki iki cümleyi bir araya getirip ‘Diyanet İşleri Başkanlığı fetva verdi’ diye yayınlıyor. Bu tamamen iftiradır. Böyle bir şey yok.

[Son zamanlarda sosyal medyada “Diyanet kapatılsın” kampanyası yapıldığının hatırlatılmasına üzerine] Her cami kendi başına bir Diyanet İşleri Başkanlığı olacaktır. Diyanet İşleri Başkanlığı bir düzen kuruyor. ‘Din hizmetini daha nitelikli bir şekilde nasıl verebiliriz. İnsanımıza bunu en güzel bir şekilde nasıl organize edebiliriz’ bunu yapıyor.”

[Cemevlerinin ibadethane olması…] “Bu bizim yetkimizde değil devletin yetkisinde. Ama biz bilgilendirme noktasında, din hizmeti götürme noktasında hiçbir ayrım yapmıyoruz. Din hizmeti noktasında, din eğitimi noktasında yeter ki bizden talep etsinler. Biz elimizden gelen her türlü gayreti vermeye hazırız.”

***

Ali dede de kedisi de üşümeyecek

Bolu’da yaşayan 83 yaşındaki Ali Meşe dede, sobayı tutuştururken evini yaktı. Evini umursamayan dede, kurtarılan yavru kedisiyle teselli buldu. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, “Ali amcanın tüm ihtiyacı giderilecek” müjdesini verdi. Bolu Valisi Aydın Baruş, dayanıp döşenen yeni bir ev tahsis ettiği Ali dede için “O an çekmiş olduğu sıkıntıya rağmen, duymuş olduğu acıya rağmen, ne kadar merhametli olduğunu hepimize gösterdi ve bize bir insanlık dersi verdi” dedi.

***

Ve yalnızlık sigara külü kadar yalnızlık*

İngiltere’de başbakanlık ofisinden yapılan açıklamada yalnızlıktan sorumlu bir bakanlığın kurulduğu açıklandı. Muhafazakar Parti’den milletvekili Tracey Crouch’un yalnızlık bakanı olarak atanacağı belirtildi. Bu projenin temellerini 2016 yılında aşırı sağcı bir kişi tarafından öldürülen İşçi Parti milletvekili Jo Cox atmıştı. Yalnızlığın İngiltere’de 9 milyon kişiyi etkilediği düşünülüyor. 2017 yılında yayımlanan bir rapor, yalnızlığın günde 15 adet sigara içmek kadar kötü olduğunu ortaya koymuştu.
(*Sezai Karakoç – Mona Roza şiirinden)

***

Arda geldi van Persie uçtu

Medipol Başakşehir’in Barcelona’dan 2.5 yıllığına kiralık olarak kadrosuna kattığı Arda Turan, devre arasının en konuşulan transferi oldu. Yeni sezonda Barcelona’da bir dakika bile görev alamadığı için futbol topundan aylardır uzak kalan Arda’nın Başakşehir tercihi uzunca bir süre tartışılacak. 14 numaralı formayı giyecek olan Arda Turan, devreyi lider bitiren Başakşehir’in şampiyonluk hedefinin en kilit ismi oldu bir anda. Barcelona’da süre almayan Arda ülkemize gelirken Fenerbahçe’de tek saniye top bile oynamadan milyon dolarları alan Robin van Persie’nin de ülkesine döndüğünü hatırlatalım. Uçan Hollandalı’nın sarı lacivertlilerin aylardır beklediği uçuşu yapması Fenerbahçe’nin devre arasında “en büyük transferi” oldu.

Benzer konular