800

2003’te kaybettiğimiz ünlü tasavvuf araştırmacısı Prof. Dr. Annemarie Schimmel’in “Sayıların Gizemi” adında çok hoş bir kitabı var. 0’dan 1000’e kadar olan çeşitli sayıların farklı din ve kültürlerdeki anlamlarını ve nasıl yorumlandıklarını anlatan kitabı, “belki 800 sayısına dair bir şeyler de vardır” umuduyla elime aldığımda istediğimi bulamadım. 800, herhangi bir dinde, herhangi bir ülkede ya da tarihin herhangi bir zaman diliminde özel anlama sahip bir sayı olmamış.

Fakat bu kez durum farklı. 800 sayısının şimdi -en azından bizim için- çok özel bir anlamı var; çünkü elinizde tuttuğunuz bu nüsha, Gerçek Hayat’ın 800. sayısı.

Kuşaktan kuşağa

Ali Adakoğlu’nun sahibi, Ali Ayçil’in de Genel Yayın Yönetmeni olduğu dönemde derginin 700. sayısını hazırlayan ekipteydim. Bugün Albayrak Medya çatısı altında, İbrahim Karagül önderliğinde çıkıyoruz. 400’lerde Türker Saltabaş’ın kanatları altındaydı dergi. Murat Menteş, İsmail Kılıçarslan, Suavi Kemal Yazgıç, Faruk Yücel, Merve Akbaş, Zeynep Betül Erhun… Bir dolu genç isim tozunu yuttu bu işlek tezgâhın. İlk kıvılcımı çakanlar Hakan Albayrak ve Gökhan Özcan, ateşi harlayansa İsmet Özel olmuştu. Mevlana İdris’ten Dücane Cündioğlu’na, Cihan Aktaş’tan Ahmet Zeki Gayberi’ye, Hayrettin Karaman’dan Atakan Yavuz’a isimlerini tek tek sayamayacağım kadar çok kalem Gerçek Hayat sayfalarında arzı endam eyledi.

Çalıştığım ilk dönem itibarıyla en çok karşılaştığım soru şuydu: “Gerçek Hayat hâlâ çıkıyor mu ya?” Üşenmeden, sıkılmadan anlatıyordum ben de; Gerçek Hayat’ın sadece bir dergi olmadığından, benim gibi birçok yazar, muhabir ve editör için kelimenin hakiki anlamıyla bir “okul” olduğundan bahsediyordum. Dolayısıyla, memleket gündemi, konjonktür, şu, bu ne durumda olursa olsun, sırf birilerine mesleği öğretmek, sırf birilerini taşıdığı enerji ve heyecana katmak, sırf birilerine farklı düşünebilmeyi göstermek için bile Gerçek Hayat varlığını sürdürmeliydi. Allah’a şükür sürdürüyor da, üstelik tam 800 haftadır.

Düşmeyen sancak

700’den sonra 800’ü de hazırlamak nasip olduğuna göre 900 ve 1000 için de umutlanabilirim. O zaman da içinde olur muyum bilmiyorum ama bildiğim bir şey var: Gerçek Hayat, bir sancak gibi, ordu düşmeden yere düşmüyor. Biz vurulsak, yaralansak, gücümüz tükense bile arkadan birileri gelip onu taşımaya devam ediyor. Eh, bu durumda edilecek tek dua da “Allah ordumuza zeval vermesin” olsa gerek…

Bu dergi nasıl hazırlanıyor?

Çok uzun yıllardan beri dergi okurum. Gezi, mizah, sinema, akademik, düşünce, gençlik, aktüel gibi farklı türlerde onlarca dergiyi uzun süre takip ettim. Bu süreç içinde en çok merak ettiğim şeylerden biri de dergilerin nasıl hazırlandığıydı. Okuduğum dergilerin kimi yazarları, editörleri ya da çizerleri çalışma ortamlarına dair birkaç şey karalayınca mutlu olurdum. Onların gündelik yaşamına, ofis ortamlarına dâhil olduğumu hissederdim. İşte bu sebepten, belki merak edenler vardır diye Gerçek Hayat’ı nasıl çıkardığımıza dair birkaç şey karalamak istiyorum.

Zamanlama manidar

Evvela şunu söyleyeyim, haftalık dergi çıkarmak kolay değil. Günlük gazetenin günceli yakalama hızına, aylık derginin de bir dosyayı derinlemesine çalışmaya fırsat tanıyan esnekliğine sahip değiliz. Kapağınız, dergi çıktığı gün eskimiş, yazılarınız da (sosyal medya etkisiyle) “bin defa konuşulmuş şeylerin tekrarı” durumuna düşebilir. Haliyle zihni işleyişiniz de buna göre şekillenmeli. Güncel olandan kopmayıp, gündemin yoğunluğunun görmeye fırsat bırakmadığı detayları, üzerinde fazla durulmayan noktaları yakalamanız gerekiyor. Tabii okuru bu detaylardan uzun uzadıya bahsedip sıkmamak, kısacası “dinamik” olmak şart.

Haftalık mesaimiz cumartesi başlayıp cuma sona eriyor. Cumartesi toplantı günü. Tüm editörler, stajyerler ve müsait durumdaki yayın kurulu ekibi, bir sonraki sayı için nelerin çalışılabileceğine dair konuları toparlayıp toplantı odasına giriyor. Eski devirlerde, zengin bir paşaya mal satmak isteyen tüccarlar gibi, Genel Yayın Yönetmenimiz İbrahim Karagül’ün karşısına geçip onu “tavlamaya” çalışıyoruz. Ama bu hiç de kolay bir iş değil. Kimi zaman, “bunu kesin çok tutar” dediğiniz bir teklifi sadece bir el hareketiyle, bir yüz ekşitmesiyle yok sayıyor; kimi zamansa “bundan bir şey çıkmaz” dediğiniz konuyu deşip oradan ilginç bir hikâye çıkarıyor.

Gerçek Hayat ailesi işbaşında

Konular üzerinde etraflıca tartıştıktan ve nelerin yapılacağına dair uzlaşmaya varıldıktan sonra, kimin neyi yapacağına karar veriyoruz. Yayın Koordinatörümüz Emeti Saruhan, genellikle en çok yükü yüklenen isim oluyor. Hayatımda gördüğüm en iş bitirici ve sorunsuz editörlerden biri olan Emeti, Almanların yaptığı herhangi bir makine gibi tıkır tıkır işliyor. Ayça Örer, kendisini bir türlü Diyarbakır’a göndermeyişimize, orada yaşananları yerinde takip edemeyişine hayıflanmayı yeni bıraktı (Usta fotoğrafçımız Sedat Özkömeç’i peşine takıp “tatliş” dosyalar yapmaya devam ediyor tabii). Sevda Dursun, kendi İstanbul’da aklı Ankara’da bir editör. Zaman zaman gündemden bunalan biri olarak Sevda’nın siyaset merkezli dosyaları kucaklayıp götürmesinden şikâyetçi olduğum söylenemez. Yayın kurulunda yer almasına rağmen bazı haftalar neredeyse bir editör gibi çalışan Ersin Çelik’in gözlerine düşen “Nerden düştüm bu işin içine” gölgesini yakalamayı seviyorum. O da tıpkı Emeti gibi, nasıl olduğunu anlamadığım bir tempo ve verimlilikte çalışıyor. Zaman zaman bir ikizi olduğundan, bazı işleri ona devredip mescitte kestirdiğinden şüphelenmiyor değilim. İsmail Halis, Ridley Scott’ın meşhur filmi Blade Runner’daki kimin insan kimin android olduğunu anlayan sorgucuları anımsatıyor bana; fazla konuşmuyor ama siz konuşurken beyninizin içini inceliyormuş gibi bakıyor (muhtemelen inceliyor da). İdris Saruhan, Barselona teknik direktörü gibi, işleyen düzene fazla müdahale etmiyor; sadece gazetecilik refleksiyle gerek gördüğünde uyarı ve yönlendirmelerde bulunuyor. Aramıza bu hafta katılan Süleyman Şahin’le henüz yayın toplantısı yapamadık ama bu vesileyle ona da bir hoşgeldin diyelim.
Bana gelince… Hayatımın hikâyesi, gönlü hep kültür-sanat ve edebiyatta, aklıysa hep memlekette biri olarak “bir öyle bir böyle” takılıyorum. Siyaset yazmak kimi zaman sıkıcı geliyor, kimi zaman eğlenceli, kimi zamansa ateşli. Edebiyata girince de zor zamanlarda söz söylemekten kaçıyormuş hissi gelebiliyor. İkisiyle de “seviyeli bir ilişki” sürdürmeye çalışıyorum. Ne yardan geçiyorum ne serden kısacası. Sonunda bu ikisini birleştirip Kemal Tahir tarzı romanlar yazmaya başlasam hiç fena olmayacak.

O saat 12’yi geçecek!

Yayın toplantısının ardından, cumaya kadar belirli bir ritüelimiz yok. Herkes işini yapıyor, dışarıdan gelen işleri düzenliyor, organize ediyor, söyleşiye gidiyor. Büyük gün cuma, dergiyi o gün bağlıyoruz. Bir şey var ki hiç şaşmıyor: İster işlerimizin büyük kısmını önceden bitirmiş olalım, ister hepsi son güne kalsın, dergi hep gece yarısından sonra bitiyor. Senelerdir bu işin içinde olan (ve bir dönem yine Gerçek Hayat’ta çalışan) grafikerimiz Numan İlhan bile akıl sır erdiremiyor bu duruma. “Vardır bir hikmeti” deyip geçiyoruz.

Cuma akşamı, İbrahim Karagül bütün sayfaları okuyup diğer işlerini bitirdikten sonra final, yani kapak için Numan Abi’nin yanına geçiyor. Tabi ekip olarak biz de. “Şunu şuraya mı koysak, şunun rengini bir ton açsak mı” gibisinden bir grafikeri gıcık edecek ne varsa dökülüyoruz. Sonunda kapak bitiyor, sayfalar tek tek kontrol edilerek PDF’e dönüştürülüyor ve matbaaya gönderiliyor. Biz de yorgun, uykusu bastırmış ama bir sayıyı daha layığıyla bitirmiş olmanın huzuruyla evlerimizin yolunu tutuyoruz.

Faruk iken ölenlere…

Merve Akbaş

Gerçek Hayat’ın en genç yazı işleri müdürü Faruk Yücel, 26 yaşında, 8 Haziran 2009’da görevinin başındayken vefat etmişti. Dergide farklı tarihlerde muhabirlik, editörlük ve yazı işleri müdürlüğü yaptı. Yakalandığı hastalık nedeniyle yorgun düşse de derginin en ses getiren işlerine ardı ardına imza attı. Bunların en akılda kalanı şiiriyle, ironisiyle, karikatürüyle, süper kahramanı Muhammed’iyle (Bozkurt) Korsan Hayat’tı. O dönemin yazı işleri kadrosunu oluşturan Ümmühan Atak, Suavi Kemal Yazgıç, Gülcan Tezcan, ben ve dergiye dışarıdan destek veren İskender Gümüş, Cesur Küçük, Fatih Mutlu, Selman Maltaş, Yusuf Armağan, Mevlana İdris, İsmail Kılıçarslan gibi isimlerle birlikte heyecanlı bir kadroyu yönetti. Beklenmedik ölümü üzerine Gerçek Hayat “Hay Allah” başlığıyla çıktı. Muhakkak eklemek gerek, Faruk Yücel denilince aklımıza, Beşiktaşlılığı, naif öyküleri, ‘Yazıhane’si, Bu Yaka’sı, Üsküdar’da içtiği çayları, neşesi, esprileri ve ‘Chulsuzlar’ı da geliyor. Bir de Yunus Emre’nin dizeleri: “Şu dünyada bir nesneye / Yanar içim göynür özüm / Yiğid’iken ölenlere / Göğ’ekini biçmiş gibi.”

Faruk Yucel

Benzer konular