Diyarbakır anneleri

Çocukları zorla ya da kandırılarak PKK tarafından dağa kaçırılan annelerin Diyarbakır’daki eylemi 2014 yılında da gündemdeydi, 2019 yılında da. Kandil Dağında konumlanan PKK terör örgütünün, on yıllardır başta İstanbul olmak üzere pek çok şehirdeki Kürt ailelerinin çocuklarını kandırarak ya da zorla kaçırdığı biliniyordu. Ancak terörün devam ettiği dönemde ne çocuğu kaçırılan aileler ortaya çıkıp dertlerini anlatabiliyor, ne de bu konuda gündem oluşturulabiliyordu. O dönemde en çok gündemde tutulan Cumartesi Anneleriydi.

Bugün HDP, o gün de BDP’nin Diyarbakır’da toplanan annelere karşı yaklaşımı umulmayacak kadar sert ve şaşırtıcıydı. BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Diyarbakır Belediyesi önünde toplanan ve partililerin tacizine uğrayan annelere ilk olarak “Muhatabınız biz değiliz, kimseye dağa çıkın demiyoruz” dedi. Ardından da evladını geri isteyen annelerden bazılarının provokatör olduğunu, Millî İstihbarat tarafından görevlendirildiğini ve eylemleri karşılığında
para aldıklarını iddia etti.

Diyarbakır annelerinin 2019 yılındaki eylemi ise Diyarbakır HDP il binasının önünde hâlen devam ediyor. HDP yine annelerin para aldığını ve provokatör olduğunu iddia ediyor. Gerçek Hayat olarak annelerin yanına gidip hem eylemlerine destek olduk, hem de haberlerini yapıyoruz. Anneler çocuklarının HDP binasından dağa kaçırıldığına inanıyor. Bu yüzden çocukları gelene kadar HDP binası önünde oturmaya devam etmekte kararlılar.

Benzer konular