Fransa’da şimdi de siyah yelekliler

Fransa’da kendilerini Siyah Yelekliler (Gilets Noirs) olarak adlandırılan yüzlerce belgesiz göçmen, yasal statü talebiyle Paris’teki Pantheon anıtını işgal etti. Göçmenler, belgelerini almak için Başbakan Édouard Philippe ile görüşme talep etti. Siyasetçilerden de destek gören eylemciler belgelerini elde edene kadar eylemlerine devam edeceklerini söylüyorlar.

Birçoğu Batı Afrikalı olan ve Fransa’da oturma izni bulunmayan 250 civarı göçmen, “Kara Yelekliler” adı altında birleşti. “Siyah Yelekliler” ve “Ne istiyoruz? Belge! Kim için? Herkes!” sloganı atan protestocular, Sarı yelekliler protestolarına atıfta bulundular. Pantheon anıtının bulunduğu meydanı basan protestocular, oturma izni talep etti. Eyleme polis sert müdahale ederken, çok sayıda kişi yaralandı ve gözaltına alındı.

Protestoyu örgütleyen La Chapelle Debout topluluğu adına yapılan açıklamada “Bugün belgesiz göçmenler, sosyal konut sakinleri, sokakta yaşayanlar olarak Pantheon’ları işgal ediyoruz, son kişinin belgesi gelene kadar burada kalacağız” denildi.

FAŞİSTLERDEN TEPKİ

Paris’te “siyah yelekliler” eylemi sürerken, aynı gün ABD’de, Trump yönetiminin 1 milyon civarında belgesiz göçmeni sınır dışı etmeye yönelik planlı baskınlarına karşı gösteri düzenlenmesi planlanmıştı.

Sağ kanat lideri Marine Le Pen, protesto gerekçesini kabul edilmez olarak nitelendirirken sosyal medya hesabında da “Fransa’da yasadışı göçmenlerin tek geleceği kovulmak, yasa bu” açıklamasında bulundu.

MECLİS ÜYESİNDEN DESTEK

Kara Yelekliler’i destekleyen Fransız siyasetçilerden Ulusal Meclis üyesi Eric Coquerel, “Benim için her şey çok önemli. Umarım talepleri duyulur. Bu insanlar uzun süredir bunu protesto ediyorlar. Ancak şu ana kadar hükümetten hiçbir adım görmediler” dedi.

Silah yelekliler, protesto alanı olarak Fransa yönetiminin protestolara uyguladığı sert müdahalenin demokratik söylemler ile çelişkisini ortaya koyacak en anlamlı yeri; aydınlanma devri düşünürleriyle çok sayıda kültürel ve siyasi kişiliğin mezarına ev sahipliği yapan Panthéon’u seçti. Göçmenler, belgelerini almak için Başbakan Édouard Philippe ile görüşme talebinde bulundu.

Mültecilere kapısını açmakta direnç gösteren Avrupa, bir şekilde kıtaya ayak basanlara da hayatı zorlaştırmak için elinde geleni ardına koymuyor. Akdeniz ve Ege’nin serin sularına gömülen savaş mağduru insanlara duyarsız kalan Avrupa, Suriyelilere ev sahipliği yapan Türkiye’yi mülteci düşmanı gösterme çabasında.

Benzer konular