Çizmede işler çok karışık

Avrupa Birliği’nin önemli ülkelerinden İtalya, hükümet krizi ile gündemde. Parti renklerinden ötürü sarı (M5S) – yeşil (Lig) koalisyon olarak anılan teknokrat Başbakan Conte liderliğindeki hükümet, 2018’de yapılan genel seçimlerde en yüksek oyu alan iki parti tarafından 1 Haziran 2018’de kurularak göreve gelmişti. İki parti arasındaki anlaşmazlıklar Salvini’nin erken seçim çağrısını güçlendirdi. Salvini’nin Conte için güvenoyu istemesi tansiyonu yükseltmiş, Başbakan Conte, güvenoyu gündeme alınmadan geçtiğimiz salı günü Senato’da istifasını açıklamıştı.

2018 yılında İtalya’da yapılan genel seçimler sonrası koalisyon olarak iktidara gelen Başbakan Giuseppe Conte, koalisyon ortağı Lig partisi lideri Matteo Salvini’nin erken seçimlere gidilmesi çağrısı yaparak tetiklediği siyasi kriz sonucunda istifasını sundu.

Giuseppe Conte, geçen yıl Haziran’da kurulan sarı yeşil koalisyon hükümetine dışarıdan Başbakan olarak atanmıştı. 5 Yıldız Hareketi’ne yakın olan Conte, pazartesi günü Senato’da yaptığı konuşmada, Lig Partisi lideri Salvini’nin 8 Ağustos’ta hükümet krizi çıkarması sonrası artık “bu hükümet tecrübesinin sona erdiğini” söyledi.

Öyle ki istifası sonrası Lig Partisinin ‘zafer’ naralarını değerlendiren Conte, “Seçimler demokrasinin özüdür” dedi. Bu ifadeleri sonrası Salvini’nin lideri olduğu Lig Partisi’nin sıralarından alkış koptu. Bunun üzerine Lig sıralarına dönen Conte tepkisini şöyle dile getirdi: “Ama her yıl yeniden seçime gitme çağrısı yapmak sorumsuzluktur. Haydi şimdi de alkışlayın!”


Conte’nin eleştrileri sonrası aşırı sağ lider Salvini söz aldı. Salvini hükümeti istifaya götürdüğü eleştirilerine “Yaptığım her şeyi yine olsa yine yaparım” dedi. Salvini, koalisyon ortağı 5 Yıldız Hareketi’nin mevcut parlamentoda yeni bir hükümet kurma girişimlerini eleştirdi ve hemen erken seçimlere gidilmesi çağrısını yineledi.

ŞİMDİ NE OLACAK?

Conte’nin istifasıyla sistem karşıtı olarak bilinen hükümeti 14 ay görevde kaldıktan sonra parçalanmıştı. Bazı otoriteler tarafından etkisiz olarak da nitelendirilen Conte’nin bir daha hükümet içerisinde yer almama ihtimali olduğu gibi kuracağı yeni bir hükümetle yeniden başbakan koltuğuna oturma ihtimali de mevcut.

İtalya’da birçok senaryonun yanı sıra ittifaklarda yaşanan bu sorunların, erken bir seçimle aşılacağı düşünülüyor. İtalya Anayasasına göre erken seçim ancak sonbaharda yapılabilir.

İtalyan gazetelerinde yayınlanan anketlere göre erken seçimde avantajlı tarafın Lig partisinin lideri Salvini olduğu görülüyor. Salvini ve partisini ise 5 Yıldız Hareketi izliyor.

Avrupa Birliği’nin yenilenme yaşadığı son dönemde birliğin önemli ülkelerinden İtalya’da yaşanan siyasi istikrarsızlık, AB’nin alacağı inisiyatifler ile düzeleceği umut ediliyor.

 

 

Benzer konular