Yurtdışında da yurtsuzlar

“Size çok yazık, buralarda sürünün.”

Kameralarla kısa bir karşılaşma anı. Olayın aktörü 15 Temmuz gecesi darbe girişimini haber aldığında “Bizim halkımız bırakın G3 kurşununa karşı durmayı, yerde yatmayı bilmez. Askerliklerini ücretli yaptılar” diyen FETÖ’cü Kerim Balcı. Bir toplantı çıkışında karşılaştığı kameralara önce gülümsüyor, sonra “Hocam siz darbe gecesi televizyon şok geçiren değil misiniz? Siz o bozulan gazeteci değil miydiniz?” deyince kamerayı eliyle kapamaya çalışıyor. “Burada beni çekemezsiniz” deyince aldığı cevap da çarpıcı: “Burası özgür bir ülke değil mi? Çekiyoruz. Yazık size ömür boyu böyle yurtdışında yaşamaya mahkumsunuz.”

Kerim Balcı’nın bu yaşadığı olayın benzerleri simasıyla tanınan bütün FETÖ’cülerin başına geliyor. “Siz o vatan haini değil misiniz?” cümlesi yurtdışında yaşayan Türklerin sıklıkla kurduğu bir cümle haline geldi.

Tuncay Opçin, Ekrem Dumanlı, Tarık Toros. Kaçtıkları yerlerde görüntülenen FETÖ’cülerden. Tanındıklarında kamerayı da karşılarında buluyorlar.

Balcı’nın başına gelen olayı Can Dündar da yaşadı. Bir kafede arkadaşıyla otururken görüntüleniyor, sonra çekimi yapan Türk vatandaşlarından biri, Türkiye’de hakkında yakalama kararı olan Dündar’a seslenerek “Bakar mısınız? Siz vatan haini Can Dündar değil misiniz?” diye soruyor.

Dündar’ın cevabı: “Sensin vatan haini.” Yanında oturan ve koruması olduğu düşünülen kişi çekim yapmayı engellemeye çalışıyor.

Beni çekemezsiniz

FETÖ’nün önde gelen isimlerinden Emre Uslu da Anadolu Ajansı kameralarıyla karşılaşınca ortaya gergin bir manzara çıkmıştı.

ABD’nin Virginia eyaletinde yaşayan FETÖ firarisi Emre Uslu, evinin bulunduğu sokakta görüntülenmiş, 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili sorulara cevap vermemişti.

Görüntü alınmasına sinirlenen Uslu önce “Polis çağıracağını” söylüyor, sonra kendisini görüntüleyenleri telefonuyla görüntülemeye başlıyor.

AA muhabirinin, “Türkiye’de FETÖ mensubu birçok kişinin adalet önünde hesap verdiğini, hakkında yakalama kararı olmasına rağmen kendisinin ise ABD’de serbestçe gezdiği” sorusuna, “Beni taciz etmek için mi geldiniz” diye cevap veriyor.

Sonrasında bu karşılaşmayı Twitter hesabından duyuran, muhabirin fotoğrafını yayınlayan Uslu “bu karşılaşmanın hesabını soracağını” da vurguluyordu.

Uslu Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Washington ziyareti sırasında PKK’lılarla görüntülenmiş, burada da tepki toplamıştı.

Senin verdiğin şeyi ben yer miyim?

Bir başka olay festival alanında dondurma tezgah açan FETÖ’cünün başına geldi. “Dondurma alacaktık ama sizin FETÖ’cü olduğunuzu öğrendim, vazgeçtim. Türkiye şapkası takmaya, Maraş’ın ismini lekelemeye utanmıyor musunuz siz” tepkisiyle karşılaşan FETÖ’cüye vatandaşlar devamında da “Hiç utanmıyorsunuz değil mi Türk şapkası takmaya, senin verdiğin şeyi ben yer miyim? Böyle köpek gibi yaşayacaksınız Amerika’da” diyor.

Burada ev kiralayamazsın

Today’s Zaman’ın daha önce Ankara temsilciliğini yapan FETÖ firarisi Abdullah Bozkurt da, İsveç’in başkenti Stockholm’de ev kiralamak isteyince Türk toplumunun tepkisi ile karşılaştı.

Bozkurt, Stockholm’de Türk toplumunun kendisine ev vermek istememesi üzerine Avrupa Türk Demokratlar Birliği (UETD) Stockholm Kadınlar Kolu Başkanı Gülsen Çiğel’i polise şikayet etti. Bunun üzerine açıklama yapan Çiğel, “FETÖ’cü Abdullah Bozkurt’u bir yakınımın evine kiracı olarak almadığım için beni polise şikayet ederek hakkımda soruşturma açılmasını istemiş” dedi. İsveç polisine konuya ilişkin bugün ifade verdiğini ve FETÖ’cülerin iç yüzünü anlattığını söyleyen Çiğel, şu ifadeleri kullandı:

“Bundan altı ay önce bir yakınım evini Abdullah Bozkurt kiralamış. Taşınmasına bir hafta kala durumu öğrendim. Taşınmaya karşı çıktım. Yüzüne FETÖ’cü olduğunu ve onun gibi vatan hainine ev veremeyeceğimizi haykırdım. Bunu sosyal medya hesabımdan da İsveç’te yaşayan vatandaşlarımızı uyarmak için paylaştım. Beni, bu sözlerimden dolayı şikâyet etmiş. UETD’yi illegal bir örgüt gibi göstermiş. Bunların böyle olmadığını İsveç polisine anlattım.”

Adım adım izleniyor

FETÖ’nün Emre Uslu ile birlikte algı operasyonunun başındaki isimlerden olan polis akademisi eski öğretim üyesi Önder Aytaç da yurtdışında görüntülenen ve tepki gören isimlerden.

15 Temmuz sonrası Hazreti Yusuf’un cezaevindeki FETÖ mensuplarına namaz kıldırdığını söyleyen ve tepki toplayan Aytaç Nijerya’da görüntülendi. Yanında eşi ve kayınpederi olan Aytaç, izlendiğinden habersiz alışveriş yapıyor.

Avrupa’da tecrit büyüyor

FETÖ 2017 Mayıs’ında Hollanda’daki Zaman Vandaag’ı kapatıp, Kanttekening adında yeni bir gazete kurdu. Yeni gazetenin duyurusunda “yeni bir rota, görünüm ve isimle daha ziyade Hollanda toplumuna yönelik” bir yayın yapacakları belirtildi.

Gazetenin yayın yönetmenliğini Hollanda medyasına verdiği röportajda “Müslümanlar güçlenmemeli, Müslümanlar güçlenirse gücü idare edemezler ve kötüye kullanırlar; Müslümanların parası var ama beyni yok. Güçlendikçe, tehlikelileşirler” diyen Mehmet Cerit yapıyordu.

Hollanda’da yaşayan Türkler önce gazeteyi protesto etti. Sonra Rotterdam’daki Merkez Enstitüsü (Instituut Het Centrum) dershanesi Türklerin öğrencileri dershaneden alması sonucunda kapandı. Dershane, Hollanda basınında yapıya ait olduğu belirtilen Cosmicus Okulunun binasına taşınmak zorunda kaldı.

Hollanda’daki bu adımı, Belçika’daki bir binanın elden çıkarılması girişimi takip etti. Flamanca yayın yapan Het Belang Van Limburg gazetesine göre, yapı ile bağlantılı Vuslat Derneğinin Beringen kentinde faaliyet gösterdiği bina satışa çıkarıldı. Darbe girişimi gecesi binanın duvarlarına FETÖ karşıtı ifadeler yazılmıştı.

Gazete çalışanları tanındıkları yerlerde tepkiyle karşılaştıkları için Türklerin ağırlıkta olmadığı mahallelere taşınmak zorunda kaldı.

Benzer konular