Bir Türkçe dersi olarak referandum

blick

Geride bıraktığımız referandum sürecinin en dikkat çekici yanlarından biri, Batı ülkelerindeki ‘Hayır’ kampanyalarıydı. Başta Almanya, Hollanda, İsviçre ve Avusturya olmak üzere birçok Avrupa ülkesi ‘Hayır’ propagandası için terör örgütlerine bile yer açarken, değişikliği savunan Türk siyasetçilere tüm demokratik değerleri çiğneme pahasına izin vermedi. Yine birçok Avrupa gazetesi ‘Hayır’ propagandasını Türkçe manşetlerle yaptı, ‘Evet” oyu verecek Türkleri tehdit etti.

İsviçre dilimizi çok sevdi

16 Nisan’da yapılan Anayasa değişikliğine ilişkin referandum öncesi küstahça manşetleriyle öne çıkan gazeteler arasında İsviçre’de ulusal yayın yapan Blick gazetesi ilk sıradaydı. Aşırı sağcı ve provokatör haberleriyle tanınan gazete, 13 Mart 2017 tarihli nüshasında İsviçre’de yaşayan Türk vatandaşlara hem Türkçe hem de Almanca ‘hayır’ oyu verme çağrısında bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a karşı hakaretlere varan ifadelere de yer veren gazete, ‘evet’ oyu verecek olan İsviçre’de yaşayan Türkleri de açık açık tehdit etti. Yayın hayatı boyunca ilk defa Türkçe yayın yapan Blick gazetesi, İsviçre’de yaşan Türklere şu ifadelerle seslendi:

“Her kim ki kendi ülkesinde diktatöryal bir yapı istiyorsa, buyursun yapsın. Ama kendi ülkesinde o diktatöryal yapıyla yaşamak şartıyla. İşte bu yüzden BLICK İsviçre’de yaşayan bütün Türkleri referandumda ‘hayır’ oyu kullanmaya davet ediyor ve böylelikle Türkiye’deki otoriter bir sisteme de hayır”

Bild ölüleri konuşturdu

16 Nisan’da yapılan referandum öncesi Avrupa’da Türkiye’ye ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik kara propagandalarını sürdüren diğer bir yayın organı ise Almanya’nın Bild gazetesi. Cumhurbaşkanlığı referandumunda ‘hayır’ çıkması için sürekli yazılar kaleme alan gazete, 27 Mart’ta sipariş bir başlıkla okuyucularının karşısına çıktı. Gazete, Türkçe olarak, “Atatürk olsa hayır derdi” diyerek bir sayfanın dörtte üçlük bölümünü “Hayır” kampanyasına ayırdı.

Almanya’daki Türk vatandaşlarını etkilemek için anayasa referandumunda birçok bilgiyi çarpıtarak veren Bild Gazetesi’nin haberinde, Essen Üniversitesi Türkiye uzmanı Burak Çopur’un, “Atatürk yaşasaydı hayır derdi, çünkü o otoriterdi fakat totaliter değildi. Atatürk, bazıları oldukça sert olan bazı uygulamalarıyla ilk demokratik reformları hayata geçirmiş, ayrıca din ve devlet işlerini birbirinden ayırmıştı. Erdoğan’ın reformlarıyla bunlar tersine çevrilmek isteniyor” sözlerine yer verdi.

Devlet televizyonunda kara propaganda

Almanya’da, 16 Nisan’da yapılan referandum öncesi ‘hayır’ kampanyası her alanda sürdü. Almanya’nın devlet televizyonu ARD, açıkça Türkçe olarak ‘hayır’ kampanyası yürüttü. Gerçeklerle bağdaşmayan iddialara yer verilen üç dakikalık videoda yeni sistemde Cumhurbaşkanı’nın ülkeyi sınırsız sayıda kararnameyle yönetebileceğini, dilediği zaman Meclis’i feshetme yetkisine sahip olacağını öne sürdü. Eşi benzeri görülmemiş bir dezenformasyon yaparak, hem referandumla alakalı Almanya’daki algıyı, hem de ülkede yaşayan Türk seçmenleri etkilemeye çalışan ARD, öte yandan Türkiye ve Cumhurbaşkanı Erdoğan düşmanlığı yapmaktan da geri durmadı.

Almanlar Türkçeyi çabuk söktü

Blick, Bild gibi yayın organlarının Cumhurbaşkanı Erdoğan üzerinden yürüttüğü ‘hayır’ kervanına son olarak Avusturya’da yayın yapan Profil dergisi katıldı. Dergi, referandum sürecine bağlı olarak Erdoğan düşmanlığını Türkçe bir başlıkla ifade etti. Türkçe ve Almanca olarak 12 sayfanın referanduma ayrıldığı dergide şu ifadelere yer verildi:

“Ah, Türkiye! Tüm katılımcılar başarısızlığa uğradı: Türkiye ile Avrupa gitgide birbirlerinden uzaklaşıyorlar. Gittikçe otoriterleşen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, anayasa referandumu ile daha fazla güce ulaşmak istiyor. Avrupa Birliği içinde ise, birçok ülke Türkiye’ye sırtını dönmeye hazır.”

Türk dili Amerikan gazetelerinde

Daha önce Türkiye karşıtı ve PKK yanlısı yazılarıyla sık sık gündeme gelen New York Times, bu kez referandum öncesinde internet sitesinden Avrupa’daki Türklerden Anayasa değişikliğine dair görüşlerini iletmeye çağırdı. Avrupa’da ‘hayır’ kampanyasına destek veren manşetleri hatırlatan gazetenin Türkçe yayınlanan sitesinde kısaca şu ifadelere yer verildi:

“Türk vatandaşları referandumda Cumhurbaşkanı’nın yetkilerini artırıp artırmamaya karar verecek. Ülke dışında yaşayan Türkler bu seçimde önemli rol oynayabilir. Kıta Avrupa’sında yaşayan seçmenlerin referanduma dair görüşlerini duymaktan mutluluk duyarız”

New York Times gibi Türkiye karşıtı propagandalar yapan Washington Post gazetesi de, Türkiyeli okuyucularından AK Parti ve referandum hakkındaki görüşlerini yazmalarını istedi.

Washington Post internet sitesinde Türkçe ve İngilizce olarak “Türkiye Cumhuriyeti’nin hükümet sistemini değiştirebilecek referandum, ülkenin demokrasisi üzerinde bir tartışma başlattı. “Başkanlık sistemi hakkında umutlarınız veya korkularınız neler? AK Parti’nin 2002’de iktidara gelmesinden bu yana hayatınız nasıl değişti?” ifadeleri yer aldı.

Benzer konular