Dünyanın iyilik ülkesi Türkiye

Kurban Bayramının yaklaşmasıyla heyecan arttı, hazırlıklar son sürat. Bu telaş içinde, yoksullar, fakirler unutulmuyor, kesilecek kurbanlardan ayrılan paylar hesaplanıyor, yılın bu döneminde yapılacak infaklar deftere dökülüyor.

Bu yüzyıllardır süren telaşın komşularımızdan, sokağımızdan, mahallemizden çıkıp dünyaya yayılmasıysa, şunun şurasında 20 yıllık bir geçmişe uzanıyor. Her bayram yoksullara uzanan yardım elini Türkiye’nin önce dört köşesine, sonra dünyanın her yerine yetiştiren kurumlar sayesinde var.

Aslında dünyanın bir köşesinde ağlayan yetimin gözyaşını silmek kültürümüze yabancı değil. Osmanlı Devleti’nde gelişen, genişleyen vakıf kültürü sayesinde Filistin’in bir ucundan Balkan topraklarına kadar giden hayırlar halen bu topraklarda anılıyor.

“Bir insan öldüğünde amel defteri kapanır. Yalnız sadaka-i cariyesi, ilmî bir eseri ve kendisine dua eden hayırlı bir evladı olan kimsenin amel defteri kapanmaz” hadisinin izini süren Osmanlı döneminde Kuzey Afrika’dan Kırım’a, Budin’den Basra’ya uzanan geniş bir coğrafyada, 14’üncü yüzyıldan 20’nci yüzyıla uzanan altı asırlık zaman diliminde çok sayıda vakıf kurulmuştu.

Osmanlı hayırseverliğinin Kudüs’teki temsilcisi Haseki Sultan İmareti asırlara meydan okuyarak, kesintisiz 465 yıldır Kudüs’ün fakirlerine her gün ücretsiz yemek dağıtıyor.

Bu geleneğin izini bugün, geniş bir coğrafyada yapılan hizmetler ve kurumlar sürdürüyor. Türkiye’den dünyaya yayılan dayanışma ve birlik ruhunun izini sürdük.

Diyanet İşleri: 7 kıtada 135 ülkede

Yalnızca bayram dönemlerinde değil, İslam coğrafyasında afet, savaş, açlık, yokluk, mağduriyet görülen her durumda yardım eli uzatan kurumların başında Türkiye Diyanet Vakfı geliyor.

2017’de Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı’nın (TDV) ortaklaşa yürüttüğü ‘2017 Yılı Vekâlet Yoluyla Kurban Kesim Organizasyonu’nun hedefi de yurt içi ve yurt dışında 275 bin kurban kesmek.

Birleşmiş Milletler (BM) istatistiklerine göre dünyada 33 ülkede savaş, açlık, yokluk ve mağduriyetin yaşanıyor ve bu ülkelerin 30’u İslam ülkesi. TDV de bu gerçekten hareket ederek 7 kıta 135 ülkeye uzanan bir yardım haritasıyla çalışıyor.

Afrika’dan Balkanlara, Orta Asya’dan Kafkasya’ya, Latin Amerika’dan Pasifik Asya’ya kadar dünyanın dört bir yanına hizmetler götüren Vakfın yurt içi kurban bedeli 850, yurt dışı kurban bedeli 600 lira.

Geçtiğimiz yıl yaklaşık 240 bin vekâletle kurban bağışı yapılmış.  Kampanyanın sloganı “Kurbanlarımız Kardeşlik İçin”.

Bayramın bereketi yıla yayılıyor

149 yıldır hizmet veren Türk Kızılay’ı Kurban Bayramı kampanyasıyla etkisi yıla yayılan bir kampanya hedefliyor. Kampanyasının sloganı “Kurban Bereketi Yıl Boyu Sürsün”.

Bu kampanyanın diğer kampanyalardan farkı kurban etlerinden elde edilen kavurmaların konserve haline getirilerek 800 gramlık teneke kutulara konulması. Kavurma konserveleri Kızılay şubeleri aracılığıyla yıl boyunca ihtiyaç sahiplerine dağıtılıyor.

Kızılay da sınır ötesine taşan kurumlardan. Bosna Hersek, Bulgaristan’ın da aralarında bulunduğu Balkan ülkeleri; Senegal, Nijer, Çad, Etiyopya’nın da aralarında bulunduğu Afrika ülkeleri; Pakistan ve Bangladeş’in de aralarında bulunduğu Güney Asya ülkeleri; Kırgızistan ve Tataristan’ın da aralarında bulunduğu Orta Asya ülkeleri; Filistin ve Irak’ın da aralarında bulunduğu Ortadoğu ülkeleri olmak üzere 30’dan fazla ülkedeki ihtiyaç sahipleri için Kızılay’a kurban vekâletlerini verebilecek.

Yurtiçi 1 hisse kurban vekâlet bedeli 735 lirayken, yurtdışı kurban vekâlet bedeli 500 lira olacak.

İHH ümmete kurban

İHH İnsani Yardım Vakfı, 25 yıldır sürdürdüğü geleneği bu yıl da “25 yıldır ümmete kurban” sloganıyla sürdürüyor.

Vakfı 106 ülkeye, 2 milyon ihtiyaç sahibine ulaşmayı hedefliyor ve yurtiçinde de yurtdışında da kurban bedeli 620 TL.

İHH Türkiye’nin ilk kurban projesini gerçekleştiren kurum olarak öne çıkıyor. Vekâlet yoluyla kurbanlarını İHH’ya bağışlamak isteyenler kurban çalışmaları için belirlenen ülkeler arasından dilediğinde kurbanını kestirip ihtiyaç sahiplerine ulaştırabiliyor.

Geçen yıl toplamda 43 bin 155 bin hisse dağıtılmış.

Kurban ziyaretleri sırasında cami ve mescitlerin, su kuyularının, eğitim merkezlerinin, meslek edindirme kurslarının, yetimhane binalarının ve benzeri birçok projenin temelleri de atılacak.

Öncelik mülteci kamplarında, savaş, doğal afet, kronik açlık ve yoksulluk bölgelerinde, yaşlılar, kimsesizler, dullarda olduğu için Suriye, Irak, Filistin, Somali, Yemen, Bangladeş, Arakan ön planda tutulacak.

Kurban kesimi dışında Türkiye ile birlikte toplamda 12 ülkede 23 bin 440 yetime bayramlık kıyafet yardımı yapılacak.  Bu projeye katkıda bulunmak isteyenler 120 TL karşılığında yetim çocuklara bir bayramlık hediye edebilecek. Bu proje de Arnavutluk, Eritre, Endonezya (Açe), Hindistan, Kırgızistan, Mısır, Etiyopya, Ruanda, Sancak, Suriye, Filistin ve Türkiye’de uygulanacak.

Afrika’dan Balkanlar ve Güneydoğu Asya’ya Ortadoğu’dan Latin Amerika’ya beş kıtada ihtiyaç sahiplerine ve yetimlere ulaşacak olan İHH’nın bu yıl kurban çalışmaları için ziyaret edeceği ülke ve bölgeler şunlar:

Afrika: Benin, Burkina Faso, Burundi, Cibuti, Çad (Çad, Orta Afrikalı ve Nijeryalı mülteciler), Etiyopya (Etiyopya ve Ogaden), Fildişi Sahilleri, Gana, Gine, Güney Afrika Cumhuriyeti (Güney Afrika C. ve Malavili mülteciler), Güney Sudan, Kamerun (Kamerun, Orta Afrikalı mülteciler), Kenya (Kisumu, Somalili mülteciler), Komor Adaları, Malavi, Mali, Moritanya, Mozambik, Nijer, Ruanda, Senegal, Sierra Leone, Somali, Sudan (Darfur, Hartum ve Kesele Eritreli mülteciler), Svaziland, Tanzanya (Shinyanga), Uganda ve Zimbabve.

Orta Doğu: Fas, Filistin (Gazze ve Batı Şeria), Irak, İran, Kuzey Irak, Libya, Lübnan (Lübnan, Filistinli ve Suriyeli mülteciler), Mısır, Suriye, Tunus, Türkiye, Ürdün ve Yemen.

Güney Asya: Bangladeş, (Bangladeş, Arakanlı mülteciler), Endonezya, Fiji, Filipinler (Moro), Hindistan (Hindistan, Keşmir, Kerala ve Assam), Myanmar (Myanmar ve Arakan), Nepal, Pakistan (Pakistan ve Azad Keşmir), Sri Lanka, Tayland (Patani), Vanuatu ve Vietnam.

Orta Asya ve Kafkasya: Abhazya, Adıgey, Afganistan, Ahıska, Azerbaycan (Azerbaycan, Çeçenistanlı mülteciler), Çeçenistan, Dağıstan, Doğu Türkistan, Gürcistan (Gürcistan ve Acara), İnguşeyta, Kabarday Balkar, Karaçay Çerkes, Kazakistan, Kırgızistan, Kırım, Moğolistan, Osetya, Özbekistan, Tacikistan ve Ukrayna.

Balkanlar: Arnavutluk, Bosna Hersek, Bulgaristan, Karadağ, Kosova, Macaristan, Makedonya, Romanya ve Sırbistan (Sancak ve Preşova)

Amerika: Bolivya, Brezilya, Ekvador ve Haiti.

Yeryüzü Doktorları ‘Açlıktan ölmesinler’ diyor

Yeryüzü Doktorları bu yılki faaliyetlerinde 80 yılın en büyük kıtlık krizine vurgu yapıyor. BM’nin bu yıl açıkladığı verilere göre; Yemen, Somali, Güney Sudan ve Nijerya’da toplam 20 milyondan fazla insanın yaşadığı kıtlık problemi, 1945’ten bu yana yaşanan en büyük insani kriz olarak anılıyor. 5 yaşın altındaki çocuk ölümlerinin neredeyse yarısı yetersiz beslenmeden kaynaklanıyor. Çocuklarda yetersiz beslenmeden kaynaklı ölüm oranı yüzde 45’lere varıyor. Dünyada yeterli gıda üretimi olmasına rağmen 795 milyon kişi her gece aç yatıyor.

Derneğin yönetim kurulu başkanı Yahyahan Güney bu yılki kampanyalarının bu gerçekten hareketle yola çıktığını anlatıyor:

“Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) verileri, gelişmiş ve az gelişmiş ülkeler arasında yıllık et tüketimi açısından büyük bir fark olduğunu ortaya koyuyor. Gelişmiş ülkelerde kişi başına düşen yıllık et tüketimi 120 kiloyu bulurken, yoksul ve az gelişmiş ülkelerde bu rakam 20 kilonun da altında kalabilmektedir. Örneğin Sri Lanka’da yıllık kişi başına düşen et tüketimi 6.3 kg, Etiyopya’da 8.5 kg., Nijerya’da 8.8 kg, Kenya’da 16.7 kg ve Yemen’de 17.9 kg.’dır. Yeryüzü Doktorları olarak içinde bulunulan bu duruma kayıtsız kalmamak adına, ülke sınırlarının çok ötesinde ancak açlık sınırının çok altında olan bu ülkelere, ‘Kurban Olsun Sağlık Olsun’ sloganıyla bu yıl kurban organizasyonlarımıza devam ediyoruz.   2005 yılından bugüne kadar bağışlarla 107 bin hissenin üzerinde kurban kesimi gerçekleştirdik. Bu yıl da açlık sınırında yaşayan insanların et ihtiyacını karşılamak, anne ve çocuklardaki beslenme yetersizliğinden doğan tıbbi sorunların önüne geçmek amacıyla kurban bayramında ihtiyaç sahiplerine kurbanlarını ulaştırıyoruz.”

Bu yıl Somali, Yemen, Çad, Uganda, Afganistan, Kenya ve Nijer’de kurban dağıtılacak.

YYD’nin kurban projelerini diğer yardım kuruluşlarından ayıran, aynı zamanda sahaya sağlık ekiplerinin de gönderilmesi. Bu yıl da Nijer, Çad ve Afganistan için planlanan gönüllü sağlık ekipleriyle pediatri ve dahiliye alanında muayeneler gerçekleştirilecek. Kurban bayramı öncesi giden ekipler bayram boyu ve sonrasında bir yandan ihtiyaç sahiplerine kurban paylarını dağıtırken, diğer yandan pediatri ve dahiliye alanlarında muayeneler gerçekleştirip genel sağlık taraması yapacak.

Toplamda 11 bin 130 hisse dağıtılması hedefleniyor.

Benzer konular